Chrześcijanin nie ucieka od świata, nie żyje mrzonkami. Czuwa i żyje słuchając Pana

Chrześcijanin nie ucieka od świata, nie żyje mrzonkami. Czuwa i żyje słuchając Pana
Depositphotos.com (205407438)

Czuwajcie i módlcie się. Ta postawa jest zaprzeczeniem wmawianego chrześcijaństwu ‘opium dla ludu’. Chrześcijanin nie ucieka ze świata w marzenia o jakiejś idylli. Czuwa i modli się, bo modlitwa syci serce oczekujące. ‘W każdej chwili’, bo one wszystkie  kształtują naszą przyszłość.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Łk 21,34-36):

Z ewangelii wg św. Łukasza: Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

Komentarz do ewangelii na dziś (2 grudnia 2023 r.):

Obraz: Słowa Jezusa mówią dzisiaj o ‘gotowości’, umiejętności czekania i zagrożeniach, jakie mogą nam grozić. Posłucham tego, co Pan mówi, zwracając uwagę na skojarzenia i odczucia, jakie się pojawią. Zatrzymam się nad tym, co obudzi mój opór albo niepewność.
Myśl: Fragment ewangelii w ostatnim dniu roku liturgicznego jest zakończeniem Jezusowej mowy o ‘rzeczach ostatecznych. ‘Uważajcie na siebie’ przypomina nam o tym, że nie możemy żyć sparaliżowani strachem i próbą jego neutralizacji ani też pogonią za fałszywymi celami życiowymi. Wierzący musi być czujny pośród ‘nocy’ świata. Powinniśmy rozsądnie przeżywać dany nam czas. Znamy wolę Pana: ‘być miłosierni, nie osądzać, nie potępiać, wybaczać, dawać darmo’. Potrzebna jest nam wstrzemięźliwość, uważność, czujność i postawa modlitwy. Tylko wtedy możemy ze spokojem stanąć przed Synem Człowieczym.
Emocja: Czuwajcie i módlcie się. Ta postawa jest zaprzeczeniem wmawianego chrześcijaństwu ‘opium dla ludu’. Chrześcijanin nie ucieka ze świata w marzenia o jakiejś idylli. Czuwa i modli się, bo modlitwa syci serce oczekujące. ‘W każdej chwili’, bo one wszystkie  kształtują naszą przyszłość.
Wezwanie: Proszę o łaskę uważności i czuwania. Podziękuję Panu za Jego cierpliwość wobec moich niedostatków.
Wraz z Maryją, Matką Dobrej Drogi, módlmy się: „O Maryjo, słodka Matko nasza w niebie, prowadź nasze kroki po drodze żywota, jakże często stromej i pełnej wyboi, a u kresu drogi bądź nam niebios Bramą i błogosławiony Owoc Twego Łona, ukaż nam Jezusa! Amen”.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanin nie ucieka od świata, nie żyje mrzonkami. Czuwa i żyje słuchając Pana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.