Jezus płacze nad nami, że nie rozpoznajemy stosownego czasu

Jezus płacze nad nami, że nie rozpoznajemy stosownego czasu
Widok na Jerozolimę z Góry Oliwnej, z miejsca, gdzie 'Dominus Flevit' - Jezus zapłakał - Hoshvilim, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons

Rozpoznać czas. Chodzi o kairos, czas stosowny. Każda chwila może być ‘stosowna’, ale też każdy ma swój kairos, aby się nawrócić. Dlatego musimy się śpieszyć, żeby go nie przegapić.

Słowo ewangelii na dziś (Łk 19,41-44):

Z ewangelii wg św. Łukasza: Gdy był już blisko, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami. Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia».

Komentarz do ewangelii z dnia (23 listopada 2023 r.):

Obraz: Zbliżamy się wraz z Jezusem i uczniami do Jerozolimy. Towarzyszę Panu w Jego wzruszeniu i oczekiwaniu na wypełnienie się powierzonej Mu misji. Posłucham tego, co mówi. Postaram się wczuć w przeżycia, które Go czekają.
Myśl: Płacz Jezusa świadczy o doświadczanej bezsilności wobec odrzucenia. Ukazuje też wierną miłość Boga, nawet w niewierności człowieka. Słowa Jezusa wobec miasta nie są groźbą. Boleśnie stwierdzają, „co lud nieświadomie wyrządza sobie”. Płacz, który wyraża bezsilność jest antycypacją krzyża, ostatecznej słabości, z której ‘wytrysnęło’ nasze zbawienie. My też, tak jak święte miasto, Jerozolima, jesteśmy wezwani do rozpoznania czasu nawiedzenia Pana, tego dziś przychodzącego Mesjasza. On bierze na siebie mój grzech i słabość, ofiarując w zamian zbawienie.
Emocja: Rozpoznać czas. Chodzi o kairos, czas stosowny. Każda chwila może być ‘stosowna’, ale też każdy ma swój kairos, aby się nawrócić. Dlatego musimy się śpieszyć, żeby go nie przegapić.
Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia płaczu Jezusa nad tym, który Go zabija. Podziękuję za łzy Pana, które wzruszają moje serce.
Uczynię jakiś gest wyrażający uważność i gotowość czekania na stosowną chwilę.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Jezus płacze nad nami, że nie rozpoznajemy stosownego czasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.