Czuwanie, uważność jest znakiem miłości

Czuwanie, uważność jest znakiem miłości
Depositphotos.com (150501450)

Czuwajcie! Możemy czuwać lękowo, obawiając się czegoś, albo z nadzieją i emocją, jak na niespodziankę. Jezus w swoich zapowiedziach nie grozi nam ani nie straszy. Zachęca do uważności i ufności w moc Boga, bo ‘noc’ jest także czasem próby.

Słowo ewangelii na dziś (Mk 13,33-37):

Z ewangelii wg św. Marka: Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!».

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (3 grudnia 2023 r.):

Obraz: Każdemu z nas zostało powierzone wiele dóbr i staranie o nie. Jesteśmy wezwani, aby czuwać, oczekując przyjścia Pana, za dnia, w nocy świata, o poranku. Oczyma wyobraźni spojrzę na wszystko, co mi zostawił Pan. Posłucham Jego wezwania do czujności.
Myśl: Wezwanie do czuwania skierowane jest do wszystkich. Uczeń Jezusa jest czuwającym pośród wielorakiej ‘nocy świata’. Jezus wypowiada te słowa w trakcie ostatniej mowy, zapowiadając swoje odejście przez podjęcie krzyża. ‘Wieczór’, ‘północ’, ‘pianie kogutów’ czy ‘ranek’ to szczególne pory tej nocy, kiedy Jezus spożywa ostatnią wieczerzę, przeżywa agonię w ogrodzie i jest zdradzony, kiedy Piotr się Go zapiera, czy kiedy został skazany na śmierć. To są szczególne czasy, kiedy uczniowie będą zmorzeni snem, a jednocześnie wezwani do ‘czuwania’. Ta ‘noc’ powtarza się w życiu każdego ucznia.
Emocja: Czuwajcie! Możemy czuwać lękowo, obawiając się czegoś, albo z nadzieją i emocją, jak na niespodziankę. Jezus w swoich zapowiedziach nie grozi nam ani nie straszy. Zachęca do uważności i ufności w moc Boga, bo ‘noc’ jest także czasem próby.
Wezwanie: Poproszę o łaskę czuwania i wierności swemu powołaniu. Podziękuję za Jego ‘czuwającą’ obecność pośród moich nocy.
Uczynię jakiś gest uszanowania i czujności.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Fabrice Hadjadj

Pełna pasji książka poświęcona sporom o nową ewangelizację

Wielu ludzi uważa, że najistotniejsze w "nowej ewangelizacji" (a zatem i to, co uczyniłoby ją naprawdę "nową") jest wykorzystywanie nowinek z różnych dziedzin, ulepszanie metod komunikacji oraz posługiwanie...

Skomentuj artykuł

Czuwanie, uważność jest znakiem miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.