Istnieje pokusa, by traktować praktyki wiary "magicznie"

Istnieje pokusa, by traktować praktyki wiary "magicznie"
Fot. depositphotos.com

Jezus nie przeciwstawia się tym prośbom. Pozwala się dotykać i daje uzdrowienie. Istnieje pokusa, by traktować praktyki wiary ‘magicznie’. Jezus jednak nie gasi knotka wiary, który tli się w sercu człowieka.

Słowo na dziś (Mk 6,53-56)

Z ewangelii wg św. Marka: Gdy się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu. Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go poznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych, tam gdzie, jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby choć frędzli u Jego płaszcza mogli się dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.

Komentarz do Ewangelii (06.02.2023)

Obraz: Jezus wraz z uczniami przeprawia się z północnego krańca Jeziora Galilejskiego na równinę po jego zachodniej stronie. To tereny, gdzie Jezus nauczał i czynił wiele znaków. Zobaczę w duchu łódź przybijającą do brzegu, ludzi rozpoznających Pana i biegających po okolicy, by doznać uzdrowienia i ‘dotknąć’ Mistrza. 

Myśl: Łódź z uczniami i Jezusem ‘przybija do brzegu’. Jeszcze niedawno uczniowie bez Pana zmagali się z wiatrem i burzą. Teraz, mając Go przy sobie, szybko ‘dobijają do brzegu’. Doświadczenia ludzi przy spotkaniu z Panem wskazują na wielkie poruszenie, na pragnienie przemiany, uzdrowienia. Ważne jest to pragnienie ‘dotknięcia choćby frędzli płaszcza Jezusa’, jak to było przy kobiecie cierpiącej na krwotok i córce Jaira. ‘Dotyk’ Jezusa przywraca zdrowie. To dotyk wiary, a nie ‘ścisk’ wokół Pana. 

Emocja: Usilna prośba. Jezus nie przeciwstawia się tym prośbom. Pozwala się dotykać i daje uzdrowienie. Istnieje pokusa, by traktować praktyki wiary ‘magicznie’. Jezus jednak nie gasi knotka wiary, który tli się w sercu człowieka.

Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznawania obecności Pana w tych, którzy mnie otaczają. Podziękuje za Jego obecność w chlebie eucharystycznym, za Mszę i Komunię św. Spróbuję z wiarą dotknąć jakiegoś przedmiotu, który dla mnie jest ważny (medalik, krzyżyk, obrączka…).

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Roman Pindel

Autor w poniższych konferencjach podejmuje tematy dotyczące magii w życiu człowieka, ukazując, jak zjawisko to oceniają autorzy ksiąg biblijnych, autorzy antyczni, historycy, antropologowie i religioznawcy.

Kolejne konferencje stanowią doskonałą pomoc w oczyszczaniu spojrzenia na swoją...

Skomentuj artykuł

Istnieje pokusa, by traktować praktyki wiary "magicznie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.