Kiedy Chrystus celebrował pierwszą Eucharystię?

Kiedy Chrystus celebrował pierwszą Eucharystię?
Depositphotos.com (653903010)

Pierwszy dzień Przaśników. Według rożnych obliczeń, najprawdopodobniej pierwsza Eucharystia, w czasie Ostatniej Wieczerzy, była sprawowana 6 kwietnia 30 roku. To był czwartek, 14 dzień miesiąca Nisan, wigilia Paschy.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 14,12-16.22-26):

Z ewangelii wg św. Marka: W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowywano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?» I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka was człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiecie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas». Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym».
Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Komentarz do ewangelii z dnia (30 maja 2024 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: W Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej kontemplujemy obrazy przygotowania Paschy/Eucharystii i samą celebrację Uczty Paschalnej, Ostatniej Wieczerzy. Posłucham wskazówek, jakie Jezus daje uczniom. Jestem razem z Jezusem i uczniami w Wieczerniku.
Myśl: Jezus daje uczniom bardzo konkretne wskazówki, jak mają się przygotować do celebracji Eucharystii. Pierwszy krok to poznanie tradycji (pascha hebrajska), bo ona prowadzi do Eucharystii. Potem świadomość, że ofiarowanie baranka to wielka cena, jaką się płaci za zbawienie. To, co się dzieje z Jezusem to nie ślepa gra przypadku, ale plan Boga, który On akceptuje. Jezus świadomie podejmuje śmierć za człowieka. Uczeń ma szukać ‘pokoju na górze’, korzystając ze znaków, jak też prowadzenia innych ludzi (człowiek z dzbanem wody, symbol chrztu), by nie pozostać na zewnątrz i skosztować dar Eucharystii.
Emocja: Pierwszy dzień Przaśników. Według rożnych obliczeń, najprawdopodobniej pierwsza Eucharystia, w czasie Ostatniej Wieczerzy, była sprawowana 6 kwietnia 30 roku. To był czwartek, 14 dzień miesiąca Nisan, wigilia Paschy.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wejścia na ucztę paschalną, bym mógł świętować z Panem. Podziękuję za dar Eucharystii.
Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli tylko online.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kiedy Chrystus celebrował pierwszą Eucharystię?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.