Bóg jest obecny i woła cię. Słyszysz?

Bóg jest obecny i woła cię. Słyszysz?
Depositphotos.com (6155449)

Wiara jest rzeczywistością dynamiczną, zmienia się. Może się rozwijać, ale i kurczyć. Dlatego trzeba nam starać się o ‘uważność na znaki’ Bożej obecności i prowadzenia, których doświadczam w umyśle, w sumieniu, w rzeczywistości wokół mnie. Bóg jest obecny i daje się poznać.

Z ewangelii wg św. Jana (1,29-34):

Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym". Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Komentarz do ewangelii na dziś (15.01.2023)

Obraz: Scena, którą dzisiaj opowiada ewangelista rozgrywa się w Betanii („dom źródeł”), gdzie było „wiele wody”. Tam Jan Chrzciciel udzielał chrztu. Oczyma wyobraźni zobaczę przybliżającego się Jezusa, którego Jan rozpoznaje i o którym daje świadectwo. Posłucham jego słów.
Myśl: W słowach Jana widzimy dynamikę rozwoju wiary, jaka w każdym się dokonuje. Relacja z Bogiem nie jest jednorazowym, gwałtownym wydarzeniem/objawieniem, ale jest procesem. „Ja Go przedtem nie znałem” – wyznaje Jan. Potem ujrzał znaki, pozwolił się poprowadzić Bogu („Ten, który mnie posłał”), poznał, że Jezus jest „Barankiem Bożym” i dał o nim świadectwo. Nasza wiara ma podobna dynamikę, przechodzi przez różne etapy. Stałość w wierze to pozwolić się prowadzić Bogu do nowego poznania Jego obecności w moim życiu, a nie kurczowe trzymanie się starych schematów i wyobrażeń.
Emocja: Uważność na znaki. Wiara jest rzeczywistością dynamiczną, zmienia się. Może się rozwijać, ale i kurczyć. Dlatego trzeba nam rozwijać ‘uważność na znaki’ Bożej obecności i prowadzenia, których doświadczam w umyśle, w sumieniu, w rzeczywistości wokół mnie. Bóg jest obecny i daje się poznać.
Wezwanie: Poproszę o odwagę pójścia za Jezusem, pomimo oporów i niepewności. Podziękuję za to, że On jest zawsze przy mnie, nie zostawia mnie samego.
Zrobię jakiś gest, znak wdzięczności i poddania się woli Boga.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Poznański SJ

Psalmy stanowią mikrokosmos Starego Testamentu. Znajduje się w nich wielki skarb ludzkiego doświadczenia skondensowany w formie modlitwy.

Szczególnie inspirujące rozumienie psalmów wypracowali Ojcowie Kościoła, zwłaszcza św. Atanazy i św. Augusty. Wewnętrzny świat św. Augustyna był bardzo...

Skomentuj artykuł

Bóg jest obecny i woła cię. Słyszysz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.