Małgorzata Lekan OP o roli kobiet w Kościele: "Nic się nie zmieniło od samego początku"

Małgorzata Lekan OP o roli kobiet w Kościele: "Nic się nie zmieniło od samego początku"
Fot. Archiwum siostry Małgorzaty Lekan OP
Małgorzata Lekan OP

Kościół wie, że tylko wtedy gdy głos mężczyzny z jego wrażliwościami, tak samo jak głos kobiety z jej wrażliwościami, będą usłyszane razem, będziemy mogli usłyszeć tak naprawdę całkowity przekaz tego, co Bóg złożył w nas jako ludziach - mówi siostra Małgorzata Lekan OP w siódmym odcinku wielkopostnego cyklu Q&A. Dominikanka odpowiada w nim na pytania zadane przez czytelników DEON.pl.

"Kościół patrzy na kobietę przez pryzmat ról, które pełni jako żona, matka i kładzie nacisk na duszpasterstwo rodzin. Na uboczu pozostają singielki, kobiety samotne, poranione, skrzywdzone, wdowy… Gdzie w tym Kościele jest miejsce dla kobiety świadomej siebie, chcącej być w pełni sobą a nie tylko określaną przez rolę? Do czego zaprasza kobiety Bóg?" - pyta Sara.

DEON.PL POLECASiostra Małgorzata Lekan OP zaczyna od tego, że odpowiedzi na to pytanie szuka coraz więcej kobiet w Kościele. Wyjaśnia jednak, że rola kobiety w Kościele, podobnie jak rola mężczyzny, ma związek z Bożym zamysłem odnośnie człowieka.

Kobieto, bądź sobą w Kościele!

"Nic się nie zmieniło od samego początku, kiedy Bóg stwarzał kobietę i mężczyznę, stwarzał ich do partnerstwa między sobą i też do wyłącznej, wyjątkowej relacji z Nim. Kobieta i mężczyzna mają specjalną misję tutaj na ziemi, by czynić ją sobie poddaną".

Dominikanka podkreśla jednak, że w kontekście dzisiejszej kultury kobiety mają prawo stawiać pytania dotyczące ich miejsca w Kościele.

-  Kobieto, chciałabym powiedzieć, bądź sobą. Bądź wrażliwa, bądź relacyjna, bądź mądra, bądź inteligentna, bądź kreatywna, tak jak jesteś w każdym innym wymiarze twojego życia, bądź sobą i w Kościele. Kościół bardzo cię potrzebuje. Kościół potrzebuje też, byś chciała aktywnie wnosić do jego wspólnoty wszystkie dary, talenty i doświadczenie, które nabywasz codziennie. Kościół też ma dla ciebie miejsce, bo wie, że tylko wtedy, gdy głos mężczyzny z jego wrażliwościami, tak samo jak głos kobiety z jej wrażliwościami, będą usłyszane razem (…), będziemy mogli usłyszeć tak naprawdę całkowity przekaz tego, co Bóg złożył w nas jako ludziach - mówi Małgorzata Lekan OP i dodaje:

"Powiedziałabym: »Kobieto współczesna, odwagi!«. Bądź w Kościele taka, jaka jesteś. Wnoś do Niego wszystko, co jest częścią twojego życia. To jest bogactwo. A co najważniejsze, to bogactwo, które masz w sobie przynoś przed Boga, z Nim to bogactwo przepracowuj, pozwalaj Mu na to, by Jego łaska obmywała całe Twoje doświadczenie i bądź aktywna, bądź żywym członkiem Jego ciała mistycznego, czyli Kościoła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. 
Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze spojrzy na nas z dachu świata. 

Skomentuj artykuł

Małgorzata Lekan OP o roli kobiet w Kościele: "Nic się nie zmieniło od samego początku"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.