Nie liczy się tyle ‘co’, ale ‘jak’ i ‘dlaczego’

Nie liczy się tyle ‘co’, ale ‘jak’ i ‘dlaczego’
Depositphotos.com (321593382)

Wrzuciła dwa pieniążki… wszystko… najwięcej… W świątyni było 13 skarbon na daniny i ofiary. „Kapłan kontrolował ważność monety i głośno określał jej wartość”. Nie ilość ani materialna wartość jest najistotniejsza, ale motywacja. Uboga wdowa jest niedościgłym wzorem zaufania Bogu.

Słowo na dzisiaj (Mk 12,38-44):

Z ewangelii wg św. Marka: I nauczając dalej mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie».

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Komentarz do ewangelii na dziś (10.06.2023):

Obraz: Jesteśmy nadal w Jerozolimie. Jezus wypowiada ostrzeżenia przed ‘uczonymi w Piśmie’ i komentuje obraz ubogiej wdowy oraz innych ofiarodawców, którzy składają swoje datki do świątynnej skarbony. Poddam się dynamice tego obrazu.
Myśl: W tym urywku mamy splot wielu motywów. Jezus przestrzega przed ‘uczonymi w Piśmie’, przed fałszywymi prorokami, których często hołubimy. Oni ‘kreują’ samych siebie, promują ‘kult własnego obrazu’, są zdolni posłużyć się wszystkim i każdym (nawet Bogiem i Jego słowem), aby utrzymać ‘przewagę nad innymi’. Nasz wzrok jest kierowany za to na ubogą wdowę, która jest sama, niezauważona, biedna i pełna pokory. Jest podobna do Jezusa, który staje się ostatnim i sługą wszystkich. Uboga wdowa jest ‘wcieleniem’ ewangelii. Jezus stawia przed uczniami jej postać jako ‘ostatnie pouczenie’ przed mową eschatologiczną i krzyżem.
Emocja: Wrzuciła dwa pieniążki… wszystko… najwięcej… W świątyni było 13 skarbon na daniny i ofiary. „Kapłan kontrolował ważność monety i głośno określał jej wartość”. Nie ilość ani materialna wartość jest najistotniejsza, ale motywacja. Uboga wdowa jest niedościgłym wzorem zaufania Bogu.
Wezwanie: Poproszę o łaskę uznania Jezusa za Pana przez oddanie Mu siebie i swojego życia. Podziękuję za przykłady pokory i wielkoduszności, jakie mam w swoim otoczeniu.
W duchu wdzięczności wypowiem: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.”

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Nie liczy się tyle ‘co’, ale ‘jak’ i ‘dlaczego’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.