Stać obok krzyża

Stać obok krzyża
Depositphotos.com (218544354)

Uczeń Chrystusa jest wezwany do tego, by ‘stać obok krzyża’ swojego Pana. To ma wiele różnego rodzaju odniesień: towarzyszyć Chrystusowi/Jego braciom w ‘krzyżu’ choroby, samotności, odrzucenia, cierpienia i bólu; brać na siebie jak On krzyż świata. I wiele innych. W ‘staniu obok krzyża’ realizuje się powołanie / przeznaczenie ucznia.

Słowo na dzisiaj (J 19,25-27):

Z ewangelii wg św. Jana: A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Komentarz do ewangelii na dziś (03.05.2023):

Obraz: Ewangelista stawia przed naszymi oczyma najbardziej przejmujący i bolesny obraz historii zbawienia. W wyobraźni zobaczę Jezusa w agonii, wiszącego na krzyżu, a obok niego Jego Matkę, inne niewiasty i umiłowanego ucznia. Ten widok niech poruszy moje serce.
Myśl: Wypełnia się ‘godzina Jezusa’, na którą przyszedł i którą zapowiadał. To moment ‘wywyższenia Go’, kiedy ‘przyciąga wszystkich’ do Siebie. Maryja, niewiasty, umiłowany uczeń to cały wszechświat u stóp krzyża. Oni w pełni realizują to, co jest powołaniem ucznia: ‘stać obok krzyża Jezusa’, być przy Nim na krzyżu, bo to jest kulminacja misterium Boga i człowieka. Jezus w tym szczególnym momencie na krzyżu przekazuje swoim uczniom ‘dar Matki’. Widać w tym nie tylko troskę syna o owdowiałą już matkę, ale i przesłanie, że Maryja jest Matką każdego, kto przyjmuje Słowo uzdalniające nas do stawania się synami Boga.
Emocja: ‘Stać obok krzyża’. To ma wiele różnego rodzaju skojarzeń: towarzyszyć Chrystusowi/Jego braciom w ‘krzyżu’ choroby, samotności, odrzucenia, cierpienia i bólu; brać na siebie jak On krzyż świata i wiele innych. W ‘staniu obok krzyża’ realizuje się powołanie / przeznaczenie ucznia.
Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia ‘Matki’. Podziękuję za możliwość „stania obok krzyża Jezusowego”, kiedy oddaje swoje życie za wszystkich.
Spojrzę na krzyż i po chwili adoracji oddam mu cześć.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Stać obok krzyża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.