Ostatni papież kanonizowany jako męczennik – św. Marcin I

Ostatni papież kanonizowany jako męczennik – św. Marcin I
Św. Marcin I - Municipal Library of Trento, CC0, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Historia św. Marcina I jako żywo przypomina losy Jezusa, którego był namiestnikiem na ziemi. Wybrany na Stolicę Piotrową przy aplauzie i entuzjazmie wielu, niedługo potem znalazł swoją Kalwarię i zmarł jako męczennik na wygnaniu w okolicach Sewastopola na dzisiejszym Krymie. Kościół wspomina go w liturgii 13 kwietnia.

Był chłodny, grudniowy dzień roku 653. Ulicami Konstantynopola, stolicy cesarstwa wschodniego prowadzono, a może lepiej powiedzieć wleczono zmęczonego, skrwawionego, poddanego wcześniej szykanom i okrutnym torturom starego człowieka. Po sprawiającym pozory uczciwości sądzie i niesprawiedliwym wyroku, został skazany na śmierć. Kim był ów skazaniec? Jakie popełnił przestępstwo? To był Marcin I, papież, ostatni z rzędu następców św. Piotra wpisanych do katalogu świętych jako męczennik.

Imiona świętych - Marcin

Urodził się w umbryjskim mieście Todi. Jego ojciec Fabrycjusz był kapłanem. Były to jeszcze czasy, kiedy celibat nie był obowiązkowy. Zdobył wszechstronne wykształcenie w Rzymie. Należał do hierarchii duchowej Wiecznego Miasta. Przyjął święcenia diakonatu. Przez jakiś czas był ‘apokryzariuszem’, czyli legatem, nuncjuszem papieskim na dworze cesarskim w Konstantynopolu.

Po śmierci pochodzącego z Jerozolimy papieża Teodora I, w lipcu 649 roku został wybrany jego następcą. Przyjął wybór, a następnie święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Został konsekrowany bez zatwierdzenia cesarza. Konstans II poczuł się dotknięty takim obrotem spraw i odmówił uznania Marcina I jako prawowitego papieża.

Ulubiona modlitwa papieża Franciszka

Cesarz Konstans II, zwany też Brodatym, miał 19 lat, kiedy wybrano nowego papieża. Był ambitny i okrutny. Jawnie sprzyjał heretyckim poglądom monoteletów, czyli tych chrześcijan, którzy głosili, że w Jezusie była tylko jedna wola, boska, negując w ten sposób prawdziwe człowieczeństwo Chrystusa.

Marcin I uważał, że nawet chrześcijańscy władcy nie mogą decydować o wewnętrznych sprawach Kościoła. Dlatego, mimo iż taka była praktyka wcześniej, przyjął wybór i został konsekrowany nie starając się i nie czekając na zatwierdzenie cesarskie. W związku z tym cesarz nie uznał wyboru papieża, uważał go za buntownika, zdrajcę i uzurpatora.

Św. Marcin I - Alexis-François Artaud De Montor, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Marcin I - Alexis-François Artaud De Montor, Public domain, via Wikimedia CommonsInnym elementem konfliktu papieża z cesarzem stała się kwestia prawowierności nauczania. Marcin I znał poglądy monoteletów i od początku pontyfikatu dążył do jasnego określenia stanowiska Kościoła w tej kwestii. Dlatego zwołał synod biskupów na Lateranie w Rzymie. Nie zwrócił się jednak z prośbą o zwołanie go do cesarza, ale ogłosił spotkanie z własnej inicjatywy. Na synodzie jesienią 649 roku pojawiło się 105 biskupów łacińskich i 30 wschodnich. Potępiono błędy monoteletyzmu i w osobnym piśmie wyjaśniono jaka jest prawdziwa nauka katolicka. Dokumenty synodu zostały rozesłane do wszystkich biskupów, a także do cesarza.

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci

Konstans II uznał to za atak na jego autorytet i nakazał aresztowanie papieża. Do pojmania doszło 17 czerwca 653 roku. Zebranym duchownym odczytano list cesarza Konstansa o złożeniu papieża z urzędu. Marcina I przewieziono pod strażą do Ostii, skąd statkiem został przetransportowany na grecką wyspę Naxos. Już w czasie podróży był poniżany i źle traktowany.

Po kilku miesiącach został przewieziony do Konstantynopola. Był trzymany w gorszych warunkach niż przestępcy. Podczas śledztwa był brutalnie torturowany. Skazano go na śmierć, ale patriarcha Konstantynopola Paweł II wstawił się za nim. Cesarz nie chciał też, by inni widzieli w Marcinie I papieża męczennika i skazał go ostatecznie na wygnanie. W roku 654 trafił na Chersonez Taurydzki, dzisiejszy Krym i ostatnie miesiące życia spędził w ubóstwie niedaleko dzisiejszego Sewastopola.

Jedna trzecia papieży wyniesiona na ołtarze

Podawane są różne daty jego śmierci, która nastąpiła w 655 roku. W ikonografii św. Marcin I ukazywany jest jako papież w stroju pontyfikalnym, często z księgą w dłoni.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Ostatni papież kanonizowany jako męczennik – św. Marcin I
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.