Słowa Jezusa, które każdy może odczytywać osobiście

Słowa Jezusa, które każdy może odczytywać osobiście
fot. John Canada / Unsplash

Te Słowa to cel opowiadań ewangelicznych. One doprowadzają mnie do postawienia sobie ważnego pytania i odpowiadania na nie w szczerości sumienia.

Słowo na dziś (J 21,15-19)

Z Ewangelii wg św. Jana: A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

Komentarz do Ewangelii (24.05.2023)

Obraz: Proponowany do rozważenia fragment Ewangelii rozgrywa się w Galilei, nad jeziorem Tyberiadzkim. Po cudownym połowie i śniadaniu, Jezus rozmawia z Szymonem Piotrem. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę, otoczenie. Posłucham tej szczególnej rozmowy.

Myśl: Rozdział 21 jest swego rodzaju epilogiem Ewangelii św. Jana. Ukazuje wspólnotę wierzących, która odnajduje się w nowej sytuacji. "Nie ma Jezusa". "Cudowny połów" i następne wydarzenia to symbol Kościoła, który podejmuje powierzoną sobie misję. Obolała przez mękę i śmierć Jezusa wspólnota jego uczniów, spotyka Go zmartwychwstałego i zaczyna nowe życie. Prymat Piotrowy to jeden z fundamentalnych aspektów życia wspólnotowego, czyli jej wymiar instytucjonalny. Bez niego nie ma wspólnoty chrześcijańskiej.

DEON.PL POLECA

Emocja: "Czy miłujesz mnie?. Te słowa skierowane do św. Piotra każdy może odczytywać osobiście. To jest cel opowiadań ewangelicznych. One doprowadzają mnie do postawienia sobie takiego pytania i odpowiadania na nie w szczerości sumienia.

Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznania przybliżającego się Jezusa. Podziękuję za Kościół hierarchiczny, który został ustanowiony przez Chrystusa. Uczynię jakiś gest uszanowania i wdzięczności.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Słowa Jezusa, które każdy może odczytywać osobiście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.