Słuchać Słowa i zachowywać je

Słuchać Słowa i zachowywać je
Wniebowzięcie NMP - depositphotos.com (467571568)

‘Błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je’. To, co jest najważniejsze to przyjęcie Słowa i życie nim. Nie ‘fizyczna bliskość’ albo mistyczne doświadczenia, ale przyjęcie Słowa Bożego, ‘słuchanie Go’ i dawanie świadectwa.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Łk 11,27-28):

Z ewangelii wg św. Łukasza: Gdy On to mówił, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: «Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś». Lecz On rzekł: «Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je».

Komentarz do ewangelii z dnia (15 sierpnia 2023 r.):

Obraz: Tłum wokół Jezusa nie tylko słuchał Jego słów, ale też reagował na nie. Oczyma wyobraźni zobaczę wielu ludzi wokół Pana, ‘jakąś kobietę’, która mówi komplement wobec Jezusa i Jego Matki. Uczestniczę wraz z innymi w tym spotkaniu.
Myśl: Nieznana z imienia kobieta wykrzykuje w stronę Jezusa słowa błogosławieństwa, które oddają uczucia nie tylko jej, ale też zdumionego i zachwyconego tłumu. Jezus nie neguje błogosławieństwa dla Maryi, ale doprecyzowuje, „że prawdziwym błogosławieństwem jest uczeń wierny i wytrwały w słuchaniu i w wypełnianiu nauki”. Wielkość Maryi to nie Boże macierzyństwo, ale wypełnianie woli Boga. Była posłuszna i potem stała się Matką. Jej ‘macierzyństwo’ zaczęło się od słuchania – ucha i kochania – serca. Dopiero potem przybrało ciało w łonie. Dlatego na Jej wzór każdy może mieć udział w tym błogosławieństwie.
Emocja: ‘Błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je’. To, co jest najważniejsze to przyjęcie Słowa i życie nim. Nie ‘fizyczna bliskość’ albo mistyczne doświadczenia, ale przyjęcie Słowa Bożego, ‘słuchanie Go’ i dawanie świadectwa.
Wezwanie: Poproszę o zdolność przyjęcia i słuchania Słowa Bożego jak Maryja. Podziękuję za słowa i gesty Jezusa, które prowadzą nas do prawdziwego życia.
Uciekając się pod skrzydła Matki, wypowiem modlitwę: „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno Chwalebna i Błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.”

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Słuchać Słowa i zachowywać je
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.