Jak pozdrowienie między chrześcijanami zmieniało się na przestrzeni dziejów? Z czego wielu z nas nie zdaje sobie dziś sprawy? Czy istnieje jedna właściwa forma pozdrowienia chrześcijańskiego? Na te pytania odpowiada Wojciech Żmudziński SJ.
Centrum Ochrony Dziecka
Publikujemy artykuł Ewy Kusz, który wywołał kontrowersje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Czytelnik sam może ocenić czy zawiera treści podpadające pod "chrystianofobię".
"Jeśli chodzi o relację Kościoła do nauki, to żyjemy w podobnych czasach jak w wieku XIX. Te dwa światy będą się coraz bardziej rozjeżdżać. Czy się spotkają w kwestii LGBT+?" - pyta jezuita.
KAI / pp
"W Ewangelii ostatniego słowa nie mają zapowiedzi apokaliptyczne, lecz ostateczną perspektywą jest zmartwychwstanie. Rozbudzenie tej nadziei poprzez osobistą modlitwę, ale także poprzez nasze celebracje: to nam pomoże stawić czoła rzeczywistości, a nie ją osładzać" - mówi brat Alois.
facebook.com / kk
Niemal 90% procent lekarzy, którzy są skłonni wykonać późne aborcje uznaje, że w przypadku poważnego, ale wcale niekoniecznie prowadzącego do śmierci, stanu noworodka można podać mu środki, które doprowadzą do jego śmierci.
ochrona.episkopat.pl
Nie potrafię uwolnić się od żadnego z tych, którzy mnie krzywdzili – ani od sprawcy świeckiego, ani od księdza. Zostałam przywiązana do moich krzywdzicieli grubą liną, której sama nie potrafię przeciąć. (...) Dla mnie wybór powołania stał się jedynym realnym miejscem wolności.
"To co się wczoraj zadziało nie jest niczym nadzwyczajnym. (...) Jeżeli mielibyśmy się cieszyć z tego, że w Kościele przestrzegane są standardy, które sam Kościół hierarchiczny ustanawia, to byłoby przykre. To by świadczyło o tym, że mamy do czynienia z jakąś ogromną, wewnętrzną degrengoladą" - mówi Justyna Zorn, działaczka katolicka z Gdyni.
Dorota Abdelmoula / KAI
Modlimy się o nawrócenie naszych władz, o powstrzymanie przemocy i represji społecznych. O pojednanie. Tak, aby ludzie przestali żyć w ciągłym zastraszeniu, w panice, w bezsilności - mówi w rozmowie z KAI ks. Antoni Gremza, wicekanclerz grodzieńskiej kurii i duszpasterz młodzieży.
Jednej rzeczy możesz być pewien: jeśli czujesz się samotny, nie jesteś w tym uczuciu osamotniony.
"Gość Niedzielny" / kk
Znany bioetyk przypomina stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie szczepionek i opowiada o wątpliwościach w stosunku do testowanej obecnie szczepionki na COVID-19.
ks. Jan Kaczkowski / Redakcja DEON.pl
Księża biskupi muszą pamiętać o tym, że nie są nieomylni. Chociaż czasem ten dwór, który wokół siebie wytwarzają albo który się samodzielnie wokół nich wytwarza, stwarza im wrażenie nieomylności - mówi ksiądz Jan Kaczkowski.
Niepokój rósł, a wraz z nim świadomość, że mogę nie wyjść z tego żywy. W pewnym momencie coś... przyszło. Jakby spoczęło na mnie i wewnątrz mnie. Nie mogę opisać tego w inny sposób. Nagle zobaczyłem wszystko z innego, lepszego punktu widzenia - mówi zdobywca Oscara, reżyser Martin Scorsese.
zakonnicabezprzebrania.blogspot.com
Profil jednej z moich dawnych uczennic. Fantastyczna dziewczyna. „Jeżeli ktoś z moich znajomych zagłosował na…” – pisze i tutaj pojawia się nazwisko jednego z kandydatów – „to niech znika z mojego towarzystwa w podskokach”. A skąd wiesz, czy nie ja?
Wydawnictwo Esprit
Świeccy muszą zacząć o to walczyć. Księża, a są tacy, którzy by tego chcieli, zostaną spacyfikowani przez górę, dlatego muszą to zrobić świeccy. Wy musicie to opisywać, zgłaszać, interweniować. Nie ma innej drogi.
Jestem zdruzgotany nienawiścią, jaką sobie fundujemy przy okazji wyborów – i to w kraju, o którym się mówi, że jest katolicki.
Osoba skrzywdzona
"Już nie da się ukryć naszego cierpienia. Ono powoli, ale z coraz większą siłą uderza, i demaskuje tych, którzy mają ewangeliczny obowiązek mówienia o cierpieniu pokrzywdzonych" – pisze osoba skrzywdzona.
Robert Fidura / youtube.com
W stosunku do osób wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie często podnoszony jest taki zarzut. Zraniony tłumaczy dlaczego zaczął opowiadać o swej historii.
To jest jedno z moich marzeń. Chciałbym stanąć przed nimi, żeby mogli na mnie spojrzeć, zobaczyć mnie i żeby mogli mi zadawać pytania – mówi w rozmowie z Piotrem Żyłką Jakub Pankowiak, jeden z bohaterów filmu „Zabawa w chowanego”, dziś człowiek walczący o pomoc skrzywdzonym w Kościele.
KAI / df
- Ze strony Kościoła nie było przewagi postaw obronnych, tylko manifestowana powszechnie chęć rozwiązywania problemu, wespół z innymi partnerami, w tym z państwem – wyjaśnia koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży.
ochrona.episkopat.pl
Wzbudzona przez Bożą bojaźń odwaga jest nam koniecznie potrzebna, abyśmy nie kalkulowali, co jest lepsze dla „dobra instytucji”, (...) ale abyśmy myśleli i działali według Ewangelii. A to oznacza pójście drogą prawdy, bo tylko prawda może nas wyzwolić i jest jedyną drogą oczyszczenia.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}