W jezuickiej Bazylice Serca Pana Jezusa w Krakowie w niedzielę 16 maja 2021 roku przeżywać będziemy szczególne wydarzenie religijno-historyczne - umieszczenie relikwii św. Andrzeja Boboli, jezuickiego kapłana, męczennika i patrona Polski, w ołtarzu ku Jego czci. Będzie to prawdziwy powrót relikwii Męczennika.
KAI/dm
Od 11 maja Święta Góra Athos jest znów otwarta dla pielgrzymów. Od początku pandemii COVID-19 była ona dwukrotnie zamykana dla przybyszów z zewnątrz.
oblaci.pl
Sytuacja pandemiczna w kraju napawa optymizmem, że będzie można zorganizować spotkania w realnej rzeczywistości. Duszpasterstwo Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zaplanowało wiele ciekawych propozycji formacyjnych dla młodych.
ks. Alfred Wierzbicki
"Encyklika «Fratelli tutti» przechodzi bez echa, bo większa część episkopatu Polski jest zajęta walką z LGBT albo kolejną dyskusją o aborcji. Przecież sami biskupi wpakowali Polskę w ten spór" - twierdzi ks. Wierzbicki.
Radio Zet/dm
- To nie było w ogóle zaplanowane. Jeśli chodzi o zasięgi i to, co ten filmik wywołał. To oddajemy „Szefowi” - tak siostry Dominikanki z Broniszewic w wywiadzie dla Radia Zet wspominały powstanie filmiku z ich udziałem, dzięki któremu zakonnice zabrały fundusze na budowę domu dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych.
PAP/youtube/dm
Aplikacja „Drogowskaz”, uruchomiona kilka lat temu jako aplikacja mobilna archidiecezji poznańskiej, niebawem ma wskazywać lokalizacje kościołów oraz godziny mszy i nabożeństw w całej Polsce. Już teraz serwis działa na terenie kilku polskich diecezji poza Wielkopolską.
Nie miała lekko. Biedny dom, ciężka praca, nieżyczliwe środowisko i na pewno stała pokusa, żeby uważać się za bardziej religijną i uduchowioną, czyli – lepszą od reszty. Mimo to nie zadzierała nosa, żyła szczęśliwie, zmieniała świat i umarła kochana i spełniona.
Św. Marek Ewangelista – patron pisarzy, żeglarzy i…Wenecji
aniolydobroci.pl/dm
Siostry Benedyktynki Misjonarki z Puław od ponad 75 lat wpierają swoich niepełnosprawnych podopiecznych. Obecnie zbierają fundusze na ukończenie budowy placu zabaw dla swoich wychowanków. Z pomocą przyszedł pan Grzegorz, który w ramach pomocy zakonnicom zamierza przepłynąć kajakiem malowniczy Bug.
ks. Alfred Wierzbicki
"Uważam, że powinny być strefy wyjęte spod jakichkolwiek manifestacji politycznych i tak jak mnie wkurza uprawianie polityki w kościele z ambony, tak też jeśli ktoś nawet wkurzony tym uprawianiem polityki dokonuje wtargnięcia do kościoła, to po prostu narusza strefę, która powinna być nienaruszalna" - twierdzi ks. Alfred Wierzbicki..
21 kwietnia Kościół obchodzi wspomnienie św. Anzelma z Canterbury (1033 – 1109)
KAI/dm
We wszystkich wymiarach nowoczesność zwrócona jest przeciwko chrześcijaństwu jako cywilizacji, ale nie przeciwko chrześcijaństwu jako takiemu. Sprzeciwia się władzy religii, a nie jej samej – uważa filozof prof. Chantal Delsol, członkini Akademii Francuskiej. Twierdzi ona, że stoimy obecnie przed koniecznością namysłu nad upadającą cywilizacją chrześcijańską.
ks. Alfred Wierzbicki
"Biskupi nieustannie powołują się na dziedzictwo Jana Pawła II, a przecież dla najmłodszego pokolenia Polaków to jest obcy człowiek, bo już go nie pamiętają. Jan Paweł II zlewa im się ze współczesnymi biskupami, którzy mają usta pełne Jana Pawła II, ale są sierotami po papieżu" - mówi ks. Alfred Wierzbicki.
Utrefione włosy, bufiaste szaty i różowo-niebieskie Madonny... Dzieli nas przepaść od wizerunków świętych! Co wy z mojego życia zrozumiecie?
Zadaj sobie te pytania, a twoja obecność w mediach społecznościowych będzie lepsza dla innych i dla ciebie.
Radykalny antykomunista, a z drugiej strony wielbiciel Martina Luthera Kinga i Mahatmy Gandhiego. Jeden z pierwszych proliferów w Polsce i zagorzały ekumenista. Mówi o konieczności głębokiej reformy Kościoła i krytykuje tradycjonalistów, a z drugiej strony polemizuje z nieodpowiedzialną samowolą liturgiczną. Blachnicki to tak niejednoznaczna postać, że bardzo trudno go umiejscowić we współczesnych obliczach Kościoła w Polsce.
"Niestety, w Kościele ten sposób mówienia, że gdzie indziej jest gorzej, albo że jest to również problem w innych środowiskach, był używany po to, by zrelatywizować własną odpowiedzialność" - mówi jezuita o problemie wykorzystywania nieletnich.
Jacek Prusak SJ / Tygodnik Powszechny / mp
Kościół przyszłości, obok tradycyjnych misji, czyli duszpasterstwa ludzi wierzących, oraz pozyskiwania nowych członków, będzie musiał rozwinąć trzeci rodzaj posługi – duchowego towarzyszenia „nonom”, czyli osobom poszukującym.
Głośny i kontrowersyjny profesor fizyki teoretycznej z Uniwersytetu w Manchester Brian Cox, twierdzi, że z całą pewnością nie ma czegoś takiego jak „dusza ludzka”. Gdyby bowiem istniała, to eksperymenty fizyczne, szczególnie te z ostatnich lat, dawno by już to potwierdziły. Inne światowe sławy fizyki wyrażają w tej sprawie odmienne zdanie.
Gdy jedne katoliczki uczestniczą w Strajku Kobiet, inne świadomie wybierają postawę konserwatywną. Walka o autonomię może przyjmować różne formy.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}