Jeśli chcemy, aby Kościół przyszłości kształtowała kultura Słowa, to wydaje się naszym chrześcijańskim priorytetem i obowiązkiem, że właśnie na słowa musimy dziś zwrócić szczególną uwagę. To wymaga samodyscypliny. Wymaga opanowania emocji, powściągliwości i mądrości w tym, co wychodzi spod naszego pióra.
Deon.pl
Feministka, Żydówka, patronka Europy. Jako czternastolatka wybrała ateizm: szesnaście lat szukała prawdy, by ostatecznie znaleźć żywego Boga. Poszła za Nim radykalnie. Żydowskie korzenie ułatwiły jej życie w zakonie klauzurowym, a wybitny umysł doktor filozofii stworzył fundamenty dla pracy Levinasa, Tillicha, Bubera. Zginęła w niemieckim obozie zakłady KL Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 r., a jej ciało zostało spalone w krematorium. Żyje jako święta, wciąż ma dla świata mnóstwo do zrobienia.
Osiem rozmów o Kościele z kobietami, które znają go od podszewki. Spodziewam się trochę sztampy. A może raczej - nie spodziewam się zbyt wiele. A książka "To my wychowamy Kościół" zaskakuje, cieszy, jest nam tu i teraz, w polskim Kościele w roku 2021, bardzo potrzebna.
„Czas zejść z kanapy” – te słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku miały być ożywczym impulsem, miały wyrwać młodych z marazmu i życiowego paraliżu. Wielu, niestety, na ten apel pozostało głuchych, co najwyżej jeszcze wygodniej ułożyło się na swojej kanapie. A szkoda.
Deon.pl
Pamiętasz kolorowy, rozśpiewany tłum na Rynku? Tańczących młodych na Błoniach? Pielgrzymów oklaskujących policyjne suki i obdarowujących policjantów wodą i kanapkami?
Co dzieje się w sercu człowieka, który dorasta we wspólnocie Kościoła, a w wieku 18 lat decyduje się na dokonanie aktu apostazji? Co musi nastąpić, by po latach zmienił swoje nastawienie i znów aktywnie żył w Kościele?
- Teraz boleśnie odkrywamy, że część naszych przełożonych chroniła wizerunek instytucji kosztem lekceważenia cierpienia ofiar. Ale musimy się z tym zmierzyć - mówił ks. Grzegorz Strzelczyk podczas homilii.
"Co zrobić w sytuacji, gdy to nasi bliscy trafią na oddział intensywnej terapii, na przykład po wypadku samochodowym, i będziemy musieli odpowiedzieć sobie i lekarzom na pytanie, które z procedur są jeszcze ratowaniem życia, a które już tylko niepotrzebną męczarnią przedłużającą konanie?" - zastanawia się Tomasz Terlikowski w książce "Kiedy kończy się życie".
Czy pieniądze to wciąż jeszcze temat tabu? Czy ciągle pokutuje przekonanie, że ideałem chrześcijaństwa jest ubóstwo, a ten, kto pracuje dla pieniędzy, jest pozbawionym wyższych celów materialistą? Jak rozsądnie podchodzić do kwestii finansów, będąc katolikiem?
Facebook/dm
Historia niezwykłego krzyża jest związana z kościołem w Kordobie, w którym spowiadał się pewien człowiek. Spowiednik potraktował mężczyznę bardzo surowo. Po tym zdarzeniu sam Jezus, miał zwrócić się do kapłana. Dziś w klasztorze znajduje się Krzyż Przebaczenia, który w pewien sposób łączy się z tą historią.
„Społeczeństwa marnieją w neomarksistowskiej walce klas i płci. Odchodzą z domu ojca i matki w ‘daleką krainę’ najemników wymyślających ciągle nowe i zawsze konfliktowe sposoby współżycia ze sobą” – mówił prof. Stanisław Grygiel podczas uroczystości przyznania mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.
KAI/dm
Na tydzień przed końcem zbiórki pod hasłem „Chcę zostać w domu” udało się zebrać 100 proc. kwoty potrzebnej do wybudowania dormitorium dla ubogich dziewcząt ze szkoły-sierocińca Shalom Home w Kenii. W ciągu miesiąca 2,5 tys. ofiarodawców zebrało w sumie 550 tys. zł.
Deon.pl
Spektakularna rezygnacja kard. Reinharda Marksa ma ogromne znaczenie symboliczne i jest elementem planu głębokiej, strukturalnej reformy całego Kościoła katolickiego - uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.
Temat wykorzystania seksualnego w Kościele wciąż jest delikatny, trudny i bardzo bolesny. Jest też wymagający – bo by naprawdę dobrze się nim zająć, trzeba zmiany mentalności.
Jubileusz stulecia poświęcenia Polski Sercu Jezusowemu (1921 / 2021) – część druga
- W procesji Bożego Ciała my nic nie chcemy osiągnąć, chcemy świadczyć o Jezusie Chrystusie. Demonstracyjne zachowania są natomiast odpowiedzią na nasze wyjście na ulicę, procesję - mówi ks. Przemysław Soboń.
Jubileusz stulecia poświęcenia Polski Sercu Jezusowemu (1921 / 2021) – część pierwsza
rmfclassic.pl/dm
„O niedźwiedziu, który uciekł z lasu, bo nie lubił hałasu” to pełna humoru i dynamicznych zwrotów akcji opowieść, która jest emitowana w odcinkach w programie RMF Classic przez cały Dzień Dziecka. Ten projekt dziennikarze stacji dedykują także dzieciom i ich opiekunom w rodzinnych domach dziecka.
Jan Głąba SJ/dm
Zaczyna się czerwiec miesiąc Serca. „W rytmie Serca” to najnowsza piosenka znanego księdza – rapera Jakuba Bartczaka, która powstała z myślą o młodych wiekiem i duchem w ramach programu Serce Młodych.
Jubileusz konsekracji Bazyliki Serca Pana Jezusa w Krakowie (część II)
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}