Wiara to proces wzrastania, bycia pouczonym przez doświadczenie krzyża i zmartwychwstania

Wiara to proces wzrastania, bycia pouczonym przez doświadczenie krzyża i zmartwychwstania
Fot. Francesco Alberti / unsplash.com

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus mówi o działaniu Ducha Prawdy, który pouczy uczniów o wszystkim, czego ‘nie mogą teraz znieść’, bo jeszcze jest na to za wcześnie. Wiara to jest proces wzrastania, bycia pouczonym, przeprowadzonym przez doświadczenie krzyża i zmartwychwstania.

Słowo na dziś (J 16,12-15)

Z Ewangelii wg św. Jana: Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.

DEON.PL POLECA
Komentarz do Ewangelii (17.05.2023)

Obraz: Jezus wypowiada ostatnie pouczenia wobec uczniów w Wieczerniku. Oczyma wyobraźni zobaczę Pana, który obmywa apostołom nogi, przygotowuje ich na te dramatyczne chwile, które zaraz nastąpią. Wczuję się w atmosferę, jaka wśród nich panuje. 

Myśl: W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus mówi o działaniu Ducha Prawdy, który pouczy uczniów o wszystkim, czego ‘nie mogą teraz znieść’, bo jeszcze jest na to za wcześnie. Wiara to jest proces wzrastania, bycia pouczonym, przeprowadzonym przez doświadczenie krzyża i zmartwychwstania. Duch jest tym, który prowadzi każdego ucznia w rozumieniu znaków, które tylko On może ‘objawić’, ‘wyjaśnić’, ‘ukazać w pełni’. To jest zachęta, aby poddać się pedagogice Ducha, uczyć się Jego logiki rozwoju i życia. 

Emocja: Nieznośny ciężar. Nie lubimy czekać. Chcemy wszystkiego od razu. Z trudem poddajemy się ‘pedagogice procesu’. Ale w wierze to nie my jesteśmy podmiotem działania. Poddajemy się kierownictwu Ducha, dajemy się pouczać. To ‘nieznośny ciężar’, ale i jedyna droga. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę cierpliwości, aby Pocieszyciel pozwolił mi zrozumieć zwycięstwo krzyża. Podziękuję za możliwość dawania świadectwa Jezusowi. Uczynię jakiś znak uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Szałanda

Żyj w deszczu błogosławieństw Ducha Świętego

Wyznajemy wiarę w Ducha Świętego, tak samo jak w Ojca i Syna. Czy jednak nie przyzwyczailiśmy się do Jego istnienia? Czy naprawdę w Niego wierzymy? Czy ufamy, że Duch-Pocieszyciel...

Skomentuj artykuł

Wiara to proces wzrastania, bycia pouczonym przez doświadczenie krzyża i zmartwychwstania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.