Adam Szustak OP szczerze o Kościele. "Często różni ludzie w Kościele nie słuchają Boga, a mimo to mówią mi, co mam robić"

Adam Szustak OP szczerze o Kościele. "Często różni ludzie w Kościele nie słuchają Boga, a mimo to mówią mi, co mam robić"
Adam Szustak OP. Źródło: Langusta na palmie / YouTube.com
Langusta na palmie / YouTube.com / mł

- Im więcej mam lat, tym więcej się uczę takiej odwagi, by się nie poddać presji. Nie chcę, żeby mi ktoś mówił, co mam robić, albo czego nie robić w życiu. Jedyny, który ma prawo to robić, jest Bóg, jest oczywiście  też Kościół, gdy słucha Boga, ale Kościół często nie słucha Boga. Czasem Go słucha, ale często różni ludzie w Kościele nie słuchają Boga, a mimo to mówią mi, co mam robić - mówi o. Adam Szustak OP w kolejnym odcinku "Nocnego Vloga". 

W ramach serii, publikowanej na youtube'owym kanale "Langusta na palmie", o. Szustak często porusza trudne tematy, dotyczące życia swoich słuchaczy, Tym razem jednak bardzo szczerze mówi o sobie.  - To jest vlog dla tych, którzy mnie lubią, którzy chcą posłuchać, co jest w moim sercu - zaznacza.

- Jest we mnie ogromny duch wolnościowca. Jetem od urodzenia hipisem, abnegatem, anarchistą i jestem przekonany, że to jest cecha bardzo biblijna. Widzę ją w bardzo wielu bohaterach Biblii, przede wszystkim w Jezusie - taką ogromną wolność - mówi o. Szustak OP. 

"Od razu czujesz się zmuszany do bycia jakimś"

- Zacząłem dostrzegać, jak bardzo świat, w którym żyjemy, nas ogranicza, jak bardzo pojmał nas w różnego rodzaju więzy. I to się dzieje na bardzo wielu płaszczyznach. Na płaszczyźnie społecznej, gdzie jest bardzo wiele różnych norm. Oczywiście większość z nich to są bardzo dobre rzeczy, wynikające z prawa Bożego albo z moralności, ale jest też bardzo wiele takich rzeczy, które się utarły, stały się tradycjami i jakiekolwiek zachowanie idące wbrew tym normom od razu budzi sprzeciw. Od razu czujesz się zmuszany do bycia jakimś - mówi o. Szustak. 

Jak dodaje, także w Kościele jest bardzo wiele rzeczy, które nie są po prostu pilnowaniem dobra i zła, ale skostniałymi regułami, skostniałymi zasadami bycia ludzi ze sobą, które nie mają nic wspólnego z wolnością Ewangelii, z wolnością, którą daje Duch Boży.

Z czego w życiu możesz zrezygnować?

- Obudziła się we mnie ogromną tęsknota, żeby żyć jako człowiek wolny. Oczywiście to wszystko jest w sercu, jakiekolwiek ograniczenia zewnętrzne nie są w stanie zatrzymać ducha człowieka, ale jest we mnie ogromna tęsknota za przestrzenią, za niezobowiązującymi decyzjami, które można podejmować. Zaraz pewnie część z was się oburzy i powie, że to jest takie egoistyczne, że tak mogę, bo nie mam rodziny. Ale  uważam, że jedyna rzecz, która może i powinna ograniczać naszą wolność, to jest nasza miłość do konkretnego człowieka w rodzinie czy człowieka, któremu się służy. Jeśli wolność wygrywa z miłością, to nie jest wolność, ale samowola i szukanie siebie - dzieli się dominikanin.

Zachęca, by zadać sobie jedno, ważne pytanie: czy jestem wolny? Czy jest w moim życiu coś, z czego mogę zrezygnować, czemu mogę się przeciwstawić? Ostrzega, że każda taka decyzja ma swoją cenę i nie chodzi o prostą odpowiedź: nie jestem wolny, bo mam rodzinę i pracę.  

"Chciałbym zostawić wszystko i uciec"

- Im więcej mam lat, tym więcej się uczę takiej odwagi, by się nie poddać presji. Nie chcę, żeby mi ktoś mówił, co mam robić, albo czego nie robić w życiu. Jedyny, który ma prawo to robić, jest Bóg, jest oczywiście  też Kościół, gdy słucha Boga, ale Kościół często nie słucha Boga. Czasem Go słucha, ale często różni ludzie w Kościele nie słuchają Boga, a mimo to mówią mi, co mam robić - szczerze dzieli się dominikanin i dodaje: - Mam czasem ogromne pokusy, by zostawić wszystko, uciec i być człowiekiem znikąd, który może żyć swoim życiem, a nie spełniać nieustannie oczekiwań. Może kiedyś zniknę, choć nie zniknę z Kościoła, bo Kościół jest moim domem.

Posłuchaj całego Nocnego Vloga: 

Źródło: Langusta na palmie / YouTube.com / mł

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Psalmy (tom pierwszy) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł Plaster miodu. Psalmy, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP szczerze o Kościele. "Często różni ludzie w Kościele nie słuchają Boga, a mimo to mówią mi, co mam robić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.