Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym

Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym
(fot. episkopat.pl)
bp Piotr Jarecki / Tomasz Krzyżak

"W niektórych przypadkach także świat pomaga Kościołowi powrócić na właściwą drogę, oczyścić się, aby być bliżej ideału Pana Jezusa. W kwestii nadużyć seksualnych przeżywamy właśnie taką sytuację" - mówi biskup.

W trakcie spotkania wokół książki "Obudzić proroków" jednym z poruszanych problemów była dyskusja o pedofilii w Kościele katolickim i tym jak reaguje na nią sam Kościół. Zdaniem bp. Piotra Jareckiego Bóg posługuje się światem, aby Kościołowi w tej sytuacji pomóc.

DEON.PL POLECA

"Duch Święty jest także w świecie, nie ogranicza się tylko do Kościoła. W niektórych przypadkach także świat pomaga Kościołowi powrócić na właściwą drogę, oczyścić się, aby być bliżej ideału Pana Jezusa" - mówi duchowny.

"W moim najgłębszym przekonaniu Bóg posługuje się światem, także dziennikarzami, ażeby Kościołowi pomóc. Może Kościół przymusić żeby zająć się tym haniebnym problemem" - dodaje.

Czy takim prorokiem, który Kościołowi pomaga, czuje się redaktor Tomarz Krzyżak? Odpowiada, że niekiedy czuje się raczej jak "prorok wyrzucany z miasta".

"Uważam, że Kościół bardzo dużo traci na traktowaniu tematu skandali po macoszemu" - komentuje publicysta "Rzeczpospolitej". "Jest problem ze sprawami z przeszłości. Niektórzy biskupi nie potrafią sobie uświadomić, że za jakąś swoją źle podjętą decyzję, oni ponoszą odpowiedzialność. Milczenie Watykanu niestety jest w tej sprawie milczeniem" - podkreśla Krzyżak.

Posłuchaj nagrania z całego spotkania:

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.