„Będziesz walczyć na wojnie...” – Pan Jezus do św. Weroniki Giuliani

„Będziesz walczyć na wojnie...” – Pan Jezus do św. Weroniki Giuliani
Św. Weronika Giuliani - Clarisas Capuchinas, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Był Wielki Post, młodziutka Urszula, bo takie imię wspominana 9 lipca święta otrzymała na chrzcie, poprosiła ojca o lekcje fechtunku i jazdy konnej. Poprosiła o to, ponieważ Pan Jezus powiedział jej, że będzie musiała walczyć na wojnie… Z czasem okazało się, że walka, którą miała stoczyć, będzie odbywała się nie „w świecie”, ale za klauzurą. Bowiem z 67 lat życia, 50 nasza patronka spędzi w zakonie klarysek kapucynek w Citta’ di Castello.  A o zmaganiach i duszy, i ciała dowiadujemy się z „Dziennika” sporządzonego przez siostrę Weronikę (bo takie imię zakonne otrzymała).

Na 22 tysiącach stron rękopisu znajduje się opowieść o doświadczeniu Bożego prowadzenia. I co ważne, możemy powiedzieć, wręcz symboliczne, kiedy mowa o Weronice Giuliani, na każdej ze stron pism, które pozostawiła, polecała kogoś, a za wstawiennictwo składała ofiarę ze swojego cierpienia. Weronika – postać o wielkiej wrażliwości sumienia – poświęciła się pokucie. W imię głębokiej, mistycznej miłości do Chrystusa, przyjęła poniżenie, utrapienia, choroby, ból fizyczny i duchowy, a dary ekstazy i widzeń nadprzyrodzonych, których wielokrotnie doznawała nie zawsze były przez innych właściwie rozumiane.

Imiona świętych - Weronika

Mistycyzm Weronki Giuliani, u jej współczesnych budził zaniepokojenie, bo i Święte Oficjum badało jej przypadek, a dane jej było znosić również prześladowania – co przyjmowała z pokorą mówiąc, że „Krzyże i męki są darem dla mnie z Bożej ręki”.

Kim była ta ukryta za klauzurą kobieta, która ofiarowała siebie za grzechy wszystkich ludzi? Urodziła się 27 grudnia 1660 roku w szlacheckiej, zamożnej rodzinie w miejscowości Mercatello. Była najmłodszą z 7 sióstr, spośród których jeszcze trzy wybrały życie zakonne.

Modlitwa do św. Rity w cierpieniu

Jak to często bywa, ojciec planując przyszłość córki widział ją zamężną. Ale Urszula już jako dziecko kierowała oczy ku niebu. Bierzmowana, kiedy miała 7 lat, po trzech latach dopuszczona do Pierwszej Komunii świętej, mając 17, wbrew woli ojca wstąpiła do klasztoru kapucynek. I choć wątpiono czy panna z dobrego domu podoła trudom życia zakonnego, złożyła śluby i przyjęła imię Weronika.

Św. Weronika Giuliani - Unknown Italian painter, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Weronika Giuliani - Unkn. Italian painter, P.d., via Wiki. Comm.W zgromadzeniu była: furtianką, kucharką, szatniarką, piekarką, zakrystianką, przez wiele lat mistrzynią nowicjatu, a ostatecznie pełniła urząd ksieni. Przez dziesiątki lat wymagająca i surowa wobec siebie, dla innych była delikatna i zatroskana o ich los. 

Życie siostry Weroniki było głęboko naznaczone cierpieniem. I to nie tylko przez pokuty, które sobie zadawała – życie o chlebie i wodzie, czy droga krzyżowa w tunice, którą od wewnątrz obszyła ostrymi kolcami lub listy do Jezusa pisane własną krwią… Doświadczenie bólu fizycznego i różnego typu niedostatków, ofiarowane jako pokuta za grzechy, było tylko częścią jej drogi ku świętości.

Modlitwa oddania się Duchowi Świętemu

Choć w duchowych doznaniach przychodziło niejednokrotnie duchowe cierpienie – oschłość, poczucie opuszczenia czy osamotnienia – to Jezusowe dary ekstaz czy widzeń nadprzyrodzonych przynosiły pocieszenie. Po mistycznych zaręczynach i zaślubinach z Chrystusem w kwietniu 1697 roku Weronika otrzymała dar stygmatów (najpierw korony cierniowej), a później pięciu ran na rękach, stopach oraz boku. I choć na jej prośbę z czasem zniknęły, to ból, którego doświadczał Jezus pozostał.

Sprawdź kto obchodzi imieniny 9 lipca!

Ponadto jak stwierdzili lekarze, znaki męki Pańskiej zapisały się w jej ciele. Kiedy zmarła – 9 lipca 1727 roku – po bardzo bolesnej i długiej, bo 33 dniowej agonii, okazało się, że symbole te są widoczne na jej sercu. W poczet błogosławionych wprowadził Weronikę Pius VII, a została kanonizowana przez Grzegorza XVI w roku 1839.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zapiski jednej z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła.

Obszerne fragmenty dziennika Świętej Weroniki Giuliani to dziesięć tekstów dotyczących różnych etapów jej życia, których myślą przewodnią jest modlitwa. Mogą one zainteresować wszystkich pragnących pogłębienia własnej relacji...

Skomentuj artykuł

„Będziesz walczyć na wojnie...” – Pan Jezus do św. Weroniki Giuliani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.