Elżbieta – sponiewierana przez życie, bo bezdzietna

Elżbieta – sponiewierana przez życie, bo bezdzietna
Elżbieta z filmu "Jezus z Nazaretu" - reż. Franco Zeffirelli - fot. www.youtube.com/R Sebastian

Na naszej drodze przed Bożym Narodzeniem staje kobieta mądra i wrażliwa, której życie nie ułożyło się zgodnie z jej marzeniami i planami. Co mi powie? Dokąd mnie poprowadzi i czym zainspiruje?

Była kobietą energiczną i zdecydowaną. Umiała słuchać. Marzyła o pięknym domu wypełnionym gwarem licznych dzieci. Nie było jej to dane. Bardzo ją to przygnębiało. Wstydziła się i boleśnie odczuwała różne kąśliwe uwagi otoczenia z powodu swej bezpłodności. Zmarszczki i siwe włosy tylko potęgowały poczucie frustracji i życiowej porażki.

Rozgoryczenia i frustracje

‘Pan zdjął ze mnie hańbę’ – mówi Elżbieta. Jakże dramatyczne są te słowa. Ile złych emocji przez nie prześwituje. Takie codzienne uszczypliwości, słowa, oceny, które ranią. Jest w nich też dramat poczucia zawstydzenia, niespełniania oczekiwań, bycia inną, odrzuconą i zapomnianą nawet przez Boga. Ludzie, także najbliżsi, potrafią być bezwzględni. Elżbieta przez długie lata nosiła w sobie to poczucie rozgoryczenia i frustracji.

Gdy Maryja wypowiedziała słowa przywitania, Elżbieta poczuła, że dzieje się z nią coś niezwykłego. Poczuła ruch dziecka i ogarnęła ją błogość, doświadczyła światła i mocy Ducha Świętego. Jaką wielką moc ma słowo drugiego człowieka, jakie doświadczenia przed nami otwiera. Elżbieta poznała w Duchu, że Maryja jest ‘błogosławiona między niewiastami’ i że nosi w swoim łonie Pana. Słowo pozdrowienia Maryi otworzyło przed nią nowy świat. Dobre słowo ma moc rozpromienić horyzont i ukazać nam nowe perspektywy.

DEON.PL POLECA

Dobre słowo, które otwiera nowy horyzont

‘Elżbieta wydała okrzyk’. Ludzie krzyczą ze strachu lub w zachwycie. Dla Elżbiety to reakcja na mocne doświadczenie, na napełnienie duchem, na perspektywę czegoś nowego. Ona wychodzi z ukrycia, kruszeją jej pęta zhańbienia i frustracji, czuje puls nowego życia. Tego, które nosi w swoim łonie i tego, które jest jej od teraz pisane. Wychwala Maryję, że ‘uwierzyła’, ale i Elżbieta jest od teraz jednym z podstawowych elementów Bożego planu zbawienia. Ona także uwierzyła w spełnienie się słów Pana.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację...

Skomentuj artykuł

Elżbieta – sponiewierana przez życie, bo bezdzietna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.