Jezus szczególnie przestrzega nas przed jednym grzechem. Dotyczy on wielu ludzi

Jezus szczególnie przestrzega nas przed jednym grzechem. Dotyczy on wielu ludzi
fot. engin akyurt / Unsplash

Ten grzech to brak chęci do uzdrowienia, rezygnacja z pragnienia życia, czarna rozpacz co do przyszłości. To postawienie Prawa, które potępia i karze, w miejsce Boga, który usprawiedliwia i przebacza.

Słowo na dziś (J 5,1-16)

Z Ewangelii wg św. Jana: Potem nastąpiło święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś znajduje się sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć krużganków. Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych, którzy czekali na poruszenie się wody. Anioł bowiem zstępował w stosownym czasie i poruszał wodę. A kto pierwszy wchodził po poruszeniu się wody, doznawał uzdrowienia niezależnie od tego, na jaką cierpiał chorobę>. Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz stać się zdrowym?» Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny wchodzi przede mną». Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje łoże i chodź!» Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził.

Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża». On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje łoże i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu. Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że to uczynił w szabat.

Komentarz do Ewangelii (20.03.2023)

Obraz: Znajdujemy się w Jerozolimie, przy sadzawce Owczej, gdzie przyprowadzano zwierzęta przeznaczone na ofiarę. Było tam mnóstwo chorych, którzy oczekiwali na cud. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę, oczekujących w beznadziei i desperacji chorych ludzi.

DEON.PL POLECA

Myśl: Mamy tu do czynienia z cudem uzdrowienia chromego, które wywołuje dyskusję, ponieważ zostało dokonane w szabat. Mamy wyraźny znak działania Boga i próbę zrozumienia, co on oznacza. Źródłem długotrwałej "choroby" jest niesprecyzowany "grzech". On oddziela człowieka od Boga, który jest jego źródłem i celem. Prawo szabatu ukazywane jest jako coś absolutnego, czemu poświęca się człowieka. Jezus uzdrawia człowieka w szabat, przywracając prawu jego pozytywne znaczenie. Ono ma wskazywać na Boga jako Ojca, a nam przywracać oblicze Jego dzieci.

Emocja: "Nie grzesz więcej". Ten grzech to brak chęci do uzdrowienia, rezygnacja z pragnienia życia, czarna rozpacz co do przyszłości. To postawienie Prawa, które potępia i karze, w miejsce Boga, który usprawiedliwia i przebacza. Przed takim grzechem Jezus nas przestrzega.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uzdrowienia od tego, co mnie blokuje. Podziękuję Bogu za ciągłe przypominanie, że zbawienie jest w przyjęciu Jego działania, a nie moim wypełnianiu prawa. Uczynię jakiś gest nawrócenia i skruchy za "powracający grzech".

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Jezus szczególnie przestrzega nas przed jednym grzechem. Dotyczy on wielu ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.