Nasze życie nie jest zależne od tego, co posiadamy

Nasze życie nie jest zależne od tego, co posiadamy
Fot. depositphotos.com

Muszę szukać własnej drogi, realizować swoje powołanie, a nie patrzeć zazdrośnie na innych, pragnąc żyć tak, jak oni.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Wtedy ktoś z tłumu rzekł do Niego: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem».

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jezus zachęca nas dzisiaj do refleksji nad tym, co jest fundamentem naszego życia. Na czym opieramy poczucie swojej wartości? W czym upatrujemy swojego bezpieczeństwa, nie tylko tu na ziemi, ale i na wieczność? Oczyma wyobraźni zobaczę zamożnego człowieka z ewangelii i przyjrzę się jego sytuacji.

Myśl: Nasze życie nie jest zależne od tego, co posiadamy, kogo znamy, co możemy załatwić swoim sprytem. Ileż przykładów moglibyśmy podać, żeby pokazać, jak wielkie spustoszenie w naszym życiu duchowym czyni takie łudzenie się. Jezus nie straszy, nie snuje katastroficznych wizji. Przypomina o podstawowej prawdzie życia. Nie zbawi nas bogactwo, spryt, ale też nic nie da ubóstwo, bylejakość, jeśli nie jest przeżywana w łączności z Bogiem, w ramach tego powołania, które On mi daje. Wszystko inne jest "gromadzeniem dla siebie".

Emocja: Chciwość. Jezus napomina nas dzisiaj, byśmy nie żyli życiem innych. Ta "chciwość" to nie tylko pragnienie posiadania rzeczy. Muszę szukać własnej drogi, realizować swoje powołanie, a nie patrzeć zazdrośnie na innych, pragnąc żyć tak, jak oni.

Wezwanie: Poproszę Boga o uwolnienie mnie od duchowej chciwości, od uciekania od swojej drogi. Podziękuję za to, że On zawsze jest blisko mnie i daje mi to, czego potrzebuję.

Tu znajdziesz czytania na niedzielę 31 lipca 2022 r. - Koh 1, 2; 2, 21-23; Kol 3, 1-5. 9-11; Łk 12, 13-21

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Nasze życie nie jest zależne od tego, co posiadamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.