Nie wystarczy się urodzić w rodzinie chrześcijańskiej. Potrzeba osobistego wyboru i konsekwencji

Nie wystarczy się urodzić w rodzinie chrześcijańskiej. Potrzeba osobistego wyboru i konsekwencji
Fot. depositphotos.com

Często odczytujemy te słowa Jezusa jako krytykę najbliższych. Jezus jednak zwraca uwagę na pozytywny aspekt. Ja też należę do najbliższego grona Jezusowego, jeśli słucham Słowa i żyję nim. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

Wtedy przyszli do Niego Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. Oznajmiono Mu: «Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą». Lecz On im odpowiedział: «Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je». 

Obraz: Jezusa słuchają tłumy. Wtedy Maryja i Jego bracia przychodzą, aby się z Nim spotkać. W odróżnieniu do paralelnego tekstu św. Marka, Łukasz nie przypisuje tej wizycie negatywnego wydźwięku. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę. 

Myśl: Matka Jezusa i Jego bracia przychodzą, aby Go zobaczyć. Więzy krwi są mniej ważne niż postawa duchowa. Tłum, bowiem, przybywa i słucha Jezusa. Pan podkreśla, że ci, którzy są Mu najbliżsi to „ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wprowadzają je w czyn”. Podkreślona jest aktywność, decyzja samego człowieka. Nie wystarczy się urodzić w rodzinie chrześcijańskiej, w kraju o tradycjach chrześcijańskich. Trzeba osobistego wyboru i konsekwencji. 

DEON.PL POLECA

Emocja: Często odczytujemy te słowa Jezusa jako krytykę najbliższych. Jezus jednak zwraca uwagę na pozytywny aspekt. Ja też należę do najbliższego grona Jezusowego, jeśli słucham Słowa i żyję nim. 

Wezwanie: Poproszę o to, bym umiał słuchać Słowa i żyć nim na co dzień. Podziękuję za to, że otaczają mnie znaki Bożej obecności, do których mogę się odwołać. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Pragnąc wyjść naprzeciw wezwaniu papieża Franciszka, który zachęca do częstego czytania Ewangelii a nawet noszenia jej przy sobie, proponujemy specjalne wydanie czterech Ewangelii z komentarzem w poręcznym kieszonkowym formacie. Tekst biblijny na podstawie najnowszego przekładu...

Skomentuj artykuł

Nie wystarczy się urodzić w rodzinie chrześcijańskiej. Potrzeba osobistego wyboru i konsekwencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.