Aleteia / red
Święty Lucyfer z Cagliari był biskupem Sardynii w IV wieku, znanym z nieustępliwej walki z herezją ariańską, która podważała boskość Jezusa Chrystusa. Jego bezkompromisowa obrona nicejskiego wyznania wiary, które uznawało Chrystusa za współistotnego z Ojcem, postawiła go w opozycji do cesarza Konstancjusza II, który popierał arianizm.
Aleteia / red
W kaplicy wypełnionej świecami i płatkami róż, Matheus Mendes postanowił zadać najważniejsze pytanie swojej ukochanej Laurze Arges. Zrobił to na kolanach, przed Najświętszym Sakramentem, co nadało oświadczynom głęboki wymiar duchowy.
aciprensa.com / tk
60-letnia Belén Perales z Hiszpanii przez 35 lat żyła jako ateistka. Utraciła wiarę z powodu traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa. Wszystko zmieniło się przy grobie Jana Pawła II. To tam, jak sama twierdzi, powróciła do Boga i Kościoła.
teamtotustuus.com/dm
Od października na stronie teamtotustuus.com ruszył zegar modlitwy. To inicjatywa ks. Sebastiana Picura, znanego ze swoich internetowych działań ewangelizacyjnych. Ksiądz Sebastian podkreśla, że pomysł zrodził się z potrzeby serca wielu ludzi, którzy zwracają się do niego z wieloma różnymi prośbami o modlitwę.
Ks. Przemysław
Zawierzyłem św. Józefowi swoje życie, codziennie staram się modlić do niego litanią i powierzać mu w modlitwie trudne sprawy. I jestem pewien, że on po swojemu je załatwia. Może nie zawsze wszystko idzie po mojej myśli, ale nigdy mnie nie zawiódł.
Rzeczywistość, która nas otacza jest przejściowa, ale samo czekanie nie jest pustką. Jest to czas dawania świadectwa wobec świata. Chrystus posyła swoich uczniów z misją głoszenia Ewangelii wszystkim. Historia jest miejscem próby, podjęcia decyzji i nawracania się.
Gromadzenie i posiadanie coraz więcej jest naiwnym oczekiwaniem na samozbawienie. Wynika to najczęściej z lęku przed śmiercią. Nadmierne pragnienie posiadania, lęk przed utratą dóbr musi stać się sygnałem alarmowym.
W niedzielę 20 października Kościół świętuje doroczny Światowy Dzień Misyjny. Z tej okazji Agencja Fides przedstawiła statystyki dotyczące Kościoła na świecie. Według stanu na 31 grudnia 2022 roku liczba katolików wzrosła o 13 721 000 w porównaniu z rokiem poprzednim.
Czytając dzisiejszą Ewangelię, nie mogę uwolnić się od myśli o tym, że jest ona dla nas niesamowitym wyzwaniem, że w Kościele jeszcze bardzo daleko jesteśmy od jej wypełnienia. Nie potrafimy uwolnić się od klasyfikowania, porządkowania według ważności, czyli tak zwanej precedencji. I choć rozumiem, że pewien porządek trzeba zachować, zwłaszcza w liturgii, która dzięki temu może być piękna, to jednak wciąż nie daje mi spokoju przekonanie oparte o słowa samego Jezusa, że za dużo między nami konwenansów i oficjalności, a za mało relacji opartych na braterstwie.
„Co chcecie, żebym wam uczynił?” Ewangelia to wielka szkoła pragnień. Jesteśmy konfrontowani i powinniśmy ‘uzgadniać’ nasze pragnienia z Bożymi. Bóg realizuje swoje obietnice. Nie spełnia naszych krótkowzrocznych oczekiwań, ale uwalnia nas od nich.
Jezus zwraca się na przemian do tłumów i uczniów. Uczeń powinien „odważnie dawać świadectwo swojemu Panu”, ufając, że objawi się Jego sąd. Ludźmi kieruje lęk przed śmiercią. To często warunkuje mówienie człowieka, myślenie i działanie. Uczeń Chrystusa kieruje myśl ku Bogu, który za niego umarł na krzyżu. Nie ulega wypaczonej ocenie świata, bo wie, że sąd Boga potwierdza Jego miłość do człowieka.
Kościół jest wolny i potrafi egzystować w różnych kulturach i konfrontować się z nowymi wyzwaniami, o ile jest związany z Panem i w Nim zakorzeniony.
Teobańkologia / YouTube.com / mł
- To nie są takie pulchne, barokowe aniołki, które muchy w kościele nie zabiją, to są wojska, które pokonają potężne problemy! - O tym, jak korzystać z pomocy aniołów i w jakich sytuacjach możemy się spodziewać ich wsparcia mówi ks. Teodor Sawielewicz.
lubimyczytac.pl / pk
Był jednym z najbardziej cenionych polskich rekolekcjonistów, a jego kazań i konferencji słuchano na długo przed tym, jak Adam Szustak stał się popularny. Publikujemy dziewięć mądrych cytatów ks. Krzysztofa Grzywocza, który 17 października obchodziłby 62. urodziny.
Faryzeusze mają fałszywy obraz Boga, akcentujący nadmiernie prawo, pozbawiony miłosierdzia. W ten sposób sami nie widzą i innym przeszkadzają w spotkaniu z Bogiem żywym. Wszelkie wyobrażenia Boga, Jego relacji do świata, które są inne niż miłosierdzie objawione na krzyżu, są kłamstwem złego ducha.
Facebook / mł
Na Synodzie o synodalności poruszane są tematy, o których często nie chcemy mówić albo chcemy, tylko nie ma takiej możliwości, by wypowiedzieć to, co trapi wiele osób - pisze Dariusz Piórkowski SJ. Publikujemy cały wpis zamieszczony na Facebooku.
W świecie, gdzie zewnętrzne normy i pozory często wyznaczają naszą wartość, łatwo zatracić prawdziwy sens duchowości. Jak nie dać się uwieść iluzji, która nakłada ciężary, zamiast przynosić wewnętrzny spokój? To refleksja nad fałszywą pobożnością, która może być niczym niewidoczny grób - pułapką dla naszego serca i umysłu.
YouTube.com / tk
Niemal każdy z nas przynajmniej raz w tygodniu otrzymuje błogosławieństwo. Ma to miejsce na zakończeniu Mszy świętej, kiedy kapłan wypowiada słowa: "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty". Znamy te słowa na pamięć, jednak czy wiemy, czym jest błogosławieństwo i jaki jest jego cel? Dominikanin o. Tomasz Nowak postanowił to wyjaśnić.
wprost.pl / jh
Zbliżają się Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - czas refleksji i pamięci o zmarłych. Jednocześnie rośnie popularność Halloween, święta, które budzi mieszane uczucia w Polsce. Znana z reality show celebrytka, która po latach przeszła duchową przemianę, zdecydowanie skrytykowała Halloween, nazywając je „kultem śmierci”.
catholicnewsagency.com / tk
Ana Finat, hiszpańska influencerka i praprawnuczka św. Franciszka Borgiasza SJ opowiedziała w rozmowie z Catholic News Agency o swoim nawróceniu. - Byłam całkowicie zanurzona w dzisiejszym świecie, w mediach społecznościowych, z ich próżnością, egoizmem – przyznała. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy na pierwszym miejscu postawiła Pana Boga.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}