Z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, abp Grzegorz Ryś wygłosił wyjątkową homilię.
Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów, choć bardzo widowiskowe, nie było jedynie zwieńczeniem pięknej przygody, lecz dopiero początkiem ogromnego wysiłku ewangelizacji. Chrześcijanin, żyjąc według przykazań, nie tylko czyni lepszym życie swoje i innych, ale przede wszystkim otwiera je na perspektywę nieba.
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Zapamiętajmy sobie jednak, że owoce Ducha Świętego są wspaniałe: radość, pokój, miłość itd. Owoce ducha tego świata są zupełnie inne. Jeśli nawet daje nam radość, to jest ona ulotna i krucha.
Przestańcie w ten sposób deformować katolicką duchowość - ostrzega teolog.
Dopiero po latach odkryłem, jak bardzo ks. Hryniewicz OMI oberwał za idee, które zarysował w książkach. Jaką falę oburzenia wywołał, bo miał czelność postawić niewygodne, ale ciekawe pytania. Odnoszę jednak wrażenie, że najbardziej uwierała niektórych jego odwaga myślenia, szukanie prawdy, co w naszym rodzimym katolicyzmie wcale nie jest takie częste.
Krzysztof Tomasik (KAI)
"Przywykliśmy do sytuacji podziału w chrześcijaństwie i to jest być może jednym z największych naszych grzechów" - przestrzegał ks. prof. Wacław Hryniewicz.
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Zamiast tego lepiej skupić się na swoim życiu.
Langusta na palmie / Redakcja DEON.pl
Wołaj razem z nami o Ducha Świętego. Dołącz do największego wspólnego czuwania on-line.
Jaki Kościół wyłania się z epidemii, którą przeżyliśmy i którą przeżywamy? Odpowiedzi szukam jako duszpasterz a nie jako socjolog, bo nim przecież nie jestem.
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Tylko szczera odpowiedź na to pytanie jest gwarantem rozwoju duchowego i zbliżenia do pełni człowieczeństwa.
youtube.com / jb
"Kiedy zastanawiałem się, dlaczego tak jest, doszedłem do wniosku, że dlatego, że jestem mężem i ojcem" - mówi.
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Powiedzmy sobie jasno: my się na tym nie znamy. Z tego względu Pan Jezus w swojej modlitwie wskazuje nam na wzór jaką jest Trójca Przenajświętsza.
Pięć lat temu papież Franciszek opublikował encyklikę Laudato si’, w której „skierował naglące wezwanie, by ponowić dialog dotyczący sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety”. Dodał: „Potrzebujemy konfrontacji, która nas wszystkich połączy, ponieważ wyzwanie ekologiczne i jego ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich ”[1].
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Dawajmy się więc uświęcić. Tak! Nie uświęcajmy się sami, bo tego nie umiemy. Niech uświęca nas Bóg Ojciec, zgodnie z prośbą Jego Syna, a naszego Brata.
Marcin Przeciszewski (KAI)
„Umiłowane dzieci Boże, jeżeli mówię o narodzie, o miłości do narodu, to pragnę, żebyście nigdy tego rozumieli jako popieranie przeze mnie jakiejś formy nacjonalizmu” - mówił ten, który miał łatkę „czerwonego księdza".
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Wbrew pozorom, określenie „życie wieczne” oznacza nie tylko życie bez przemijania.
Pogłębiarka / YouTube / pk
Jak radzisz sobie z przyjęciem własnej słabości? Wierzysz w to, że Bóg kocha cię takiego, jakim jesteś? „Bez przyjęcia Bożej miłości, nie poznamy naszej tożsamości” – mówi jezuita.
Gdzie jest Bóg tam, gdzie mamy do czynienia jedynie z okrucieństwem, bólem, grzechem, śmiercią i cierpieniem? Jest w cierpliwości wiary i nadziei tych, którzy również w takiej sytuacji nie dali się opanować złu.
Moja relacja z Maryją się zmieniła. Był taki czas, gdy nie umiałam Jej zrozumieć. Wspomnienia z dzieciństwa zostawiły w pewnym sensie “lukrowaną” wersję pobożności maryjnej. Pasowało to pewnie dziewczynki w białych lakierkach. Z niej wyrosła jednak kobieta, która niekiedy gubiła różowe okulary i doświadczyła tego, że życie bywa ciężkie.
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
Ale czy my wierzymy w innych ludzi?
{{ article.description }}