Posłuchaj głosu Boga, który Cię woła!

Posłuchaj głosu Boga, który Cię woła!
Nauczający św. Jan Chrzciciel - Pieter Brueghel the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons

Nawrócenie i wyznanie grzechów. To nie tyle ‘czynienie pokuty’, ale raczej zmiana sposobu myślenia, przeorientowanie postawy wnętrza, a za tym idzie zmiana zewnętrznego zachowania. To raczej całkowita ‘zmiana kursu’, a nie tylko ‘kosmetyka’ duchowa.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 1,1-8):

Z ewangelii wg św. Marka: Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza:
Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą;
on przygotuje drogę Twoją.
Głos wołającego na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu,
Dla Niego prostujcie ścieżki!
Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając [przy tym] swe grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: «Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

Komentarz do ewangelii na dziś (10 grudnia 2023 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Opowiadanie o Jezusie Chrystusie ewangelista Marek rozpoczyna od ukazania wizji ‘drogi na pustyni’ i postaci Jana Chrzciciela – ‘głosu’ nawołującego do przygotowania ścieżki dla Pana. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenerię i pozwolę, by zadźwięczał ów głos wołania.
Myśl: Pierwsze słowo ewangelii – ‘początek’ – jest nie tylko wyznacznikiem rozpoczęcia tekstu, ale ma głębsze znaczenie. To pierwsze słowo orędzia głoszonego przez Jezusa Chrystusa. Jest to Jego przesłanie, ale i podstawowe kryterium pójścia za Nim, naśladowania Go. Wspominany tu ‘wysłaniec’ to w greckim oryginale ‘anioł’, który głosi wieści bądź opowiada o Bożym planie wyzwolenia człowieka. Jan Chrzciciel jest tym głosem, który przekazuje słowo i udziela chrztu nawrócenia, „odpuszczenia (czyli przebaczenia i przezwyciężenia) grzechów”.
Emocja: Nawrócenie i wyznanie grzechów. To nie tyle ‘czynienie pokuty’, ale raczej zmiana sposobu myślenia, przeorientowanie postawy wnętrza, a za tym idzie zmiana zewnętrznego zachowania. To raczej całkowita ‘zmiana kursu’, a nie tylko ‘kosmetyka’ duchowa.
Wezwanie: Poproszę o łaskę odwagi ‘wyjścia na pustynię’, aby usłyszeć ‘głos’ obwieszczający Dobrą Nowinę. Podziękuję za wierność Pana  i obecność w tych, którzy są dla mnie Jego ‘znakiem’.
W chwili ciszy zastanowię się, co dla mnie w tym momencie jest takim ‘głosem’ Pana.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Posłuchaj głosu Boga, który Cię woła!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.