Powołany do zakonu, na misje i do męczeństwa – bł. Jakub de San Vitores SJ

Powołany do zakonu, na misje i do męczeństwa – bł. Jakub de San Vitores SJ
Galeon z Manilii przyjęty na Wyspach Złodziejskich - Boxer Codex (1590) - Unknown Spanish Author/Compiler with Likely Chinese Artist from Spanish Colonial Manila, Philippines, circa 1590 AD., P.d., via Wikimedia Commons

Była Niedziela Męki Pańskiej, roku 1672. Sytuacja była coraz bardziej niebezpieczna. Wrogo nastawieni tubylcy napadali co rusz na misjonarzy. Kilku przepłaciło życiem swoje zaangażowanie w misję. O. Jakub de San Vitores SJ był przełożonym tej grupy misjonarzy. Krew męczenników na nowo stała się ‘posiewem chrześcijan’ na wyspie Guam, w archipelagu Wysp Mariańskich. Wspominamy go 6 października.

O. Jakub de San Vitores SJ „dowiedział się, że pewna kobieta, która była chrześcijanką, urodziła córkę i chciała, by ją ochrzcił, bo znajdowała się w niebezpieczeństwie”*. Gdy poprosił ojca dziecka, Matapanga, którego sam ochrzcił kilkanaście miesięcy wcześniej, o pozwolenie na chrzest córki, ten okazywał swoją wrogość i zachęcał innych do zabicia misjonarza. Kiedy o. San Vitores wszedł do chaty i ochrzcił dziewczynkę, Matapang rzucił się na niego i poranił, a inny z napastników zadał mu śmiertelny cios zakrzywionym nożem w głowę.

O. Jakub de San Vitores, jezuita, od młodzieńczych lat wiedział czego chce. Czuł potrójne powołanie: do zakonu, na misje i do męczeństwa. Urodził się w 1627 roku w Burgos, w Hiszpanii, w rodzinie szlacheckiej. Mimo oporów ojca postawił na swoim i wstąpił do jezuitów. Mając trzynaście lat rozpoczął nowicjat.

DEON.PL POLECA

Święcenia kapłańskie przyjął w 1651 roku. W trakcie studiów poważnie zachorował, ale wtedy złożył ślub, że jeśli wyjdzie cało z tej ciężkiej choroby, to uda się na misje. Wtedy w swoim snach widział wyspy i Indian, i słyszał ewangeliczne wezwanie, aby nieść Dobrą Nowinę ubogim.

Modlitwa papieża Franciszka o pocieszenie i nadzieję

Pierwszym europejczykiem, który zobaczył w 1521 roku wyspy Guam i Rota był Magellan. Formalnie wyspa Guam została objęta w imieniu królów hiszpańskich w 1565 roku. Cały archipelag zaczęto nazywać Wyspami Złodziejskimi. A to dlatego, że ich mieszkańcy, zachwyceni żelaznymi przedmiotami na okrętach hiszpańskich, wymieniali je za owoce albo po prostu kradli.

Prawdopodobnie to „o. San Vitores zmienił nazwę wysp i nazwał je Wyspami Mariańskimi, na cześć Najświętszej Maryi Panny i swojej protektorki, królowej Marianny Austriackiej. Mariany to archipelag szesnastu wysp” na południowym Pacyfiku.

Bł. Jakub de san Vitores SJ - Onionhound at English Wikipedia., P.d., via Wiki. Comm.Bł. Jakub de san Vitores SJ - Onionhound at English Wikipedia., P.d., via Wiki. Comm.O. Vitores, żeby dostać się na wyśnione Mariany musiał najpierw z Hiszpanii przeprawić się do Meksyku, gdzie przybył w lipcu 1660 roku. Zatrzymał się tam dwa lata, czekając na okręt na Filipiny. W lipcu 1662 roku dotarł do Manili i zaczął uczyć się języka tagalskiego, który bardzo szybko sobie przyswoił.

Marzył jednak o pracy misyjnej na Wyspach Złodziejskich. Nauczył się także tamtejszego języka – chamorro i to tak dobrze, że mógł ułożyć jego gramatykę. Na wyśnione Mariany dotarł w czerwcu 1668 roku. Razem z nim przypłynęło pięciu jezuitów, czterech ojców i jeden kleryk, kilku Filipińczyków i trzech Hiszpanów. Ochoczo zabrali się do pracy.

Jak odmawiać różaniec? Spróbuj w ten sposób!

„Po dwóch latach San Vitores otworzył ‘główny kościół na wyspach’ i planował budowę jednej szkoły dla chłopców i drugiej dla dziewcząt”. Musiał zebrać fundusze i pisał do potencjalnych benefaktorów: „każda ze stu osiemdziesięciu wiosek na tych wyspach została odwiedzona dwa lub trzy razy. Ochrzczono już sześć tysięcy pięćdziesiąt pięć osób, a niemal wszystkich innych możemy uważać za katechumenów, ponieważ są gotowi przyjąć chrzest”.

W tych słowach było zbyt wiele optymizmu, o czym sam o. Vitores przekonał się w niedługim czasie, kiedy musiał dać ‘świadectwo krwi’.

Beatyfikował go w roku 1985 Jan Paweł II.

* Cytaty za: Ignacio Echániz SJ, Męka i Chwała, Żywa Historia Jezuitów, Wydawnictwo WAM, Księża Jezuici, Kraków 2014.

 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele.
Jan Paweł II, z listu...

Skomentuj artykuł

Powołany do zakonu, na misje i do męczeństwa – bł. Jakub de San Vitores SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.