Przeżywasz kryzys? Spójrz na świętego Józefa

Przeżywasz kryzys? Spójrz na świętego Józefa
fot. aj
Paweł Kowalski SJ, Paweł Sawiak SJ

Papież Franciszek widzi w świętym Józefie przykład kreatywności, która objawia się w najtrudniejszych momentach. Posłuchaj piątego (bardzo szczerego) odcinka "Męskich rozmów" i dowiedz się, jak sobie radzić w kryzysie.

"Mój najtrudniejszy moment w zakonie to czas, w którym zastanawiałem się, czy mam powołanie. Działo się to na rekolekcjach ignacjańskich. Byłem już wtedy pięć lub sześć lat w zakonie. Nie mogłem w żaden sposób - tak mi się przynajmniej wydawało - skontaktować się z Bogiem. Odebrałem to tak, że Bóg mi pokazuje mi, abym zrezygnował. Tylko dzięki kierownikowi, który mi w tych dniach towarzyszył - starszemu jezuicie - przerwałem. Ciągle mi to powtarzał, abym się nie poddawał, nie zatrzymywał, nie podejmował w tym momencie żadnej radyklanej decyzji" - mówi Paweł Sawiak SJ.

DEON.PL POLECA
"Mój najtrudniejszy czas w zakonie to nie był jeden moment ale parę lat. Działo się to wtedy, kiedy przełożeni wysłali mnie na studia zagraniczne. Wysłali mnie tam, chociaż mam dużą trudność w zaznajamianiu się z obcymi językami, nie tyle z rozumieniem, ile z komunikacją. To był dla mnie okropny czas. Bardzo mocno doświadczyłem wtedy, braku zrozumienia i akceptacji. Poruszające jest jednak dla nie to, że dzisiaj - w pracy duszpasterskiej - wykorzystuję całą gamę narzędzi, którą wtedy zdobyłem" - mówi Paweł Kowalski SJ.

"Kiedy było bardzo ciężko, zacząłem trochę inaczej podchodzić do życia. Skoro nie mogę wyjść z kryzysu, to potraktuję go jak «poszukiwacza przygód» i będę powoli «zbierał do plecaka» różne doświadczenia. Pamiętam, że zaczęłam nawet modlić się inaczej. Przestałem mówić do Boga «ratuj mnie», bo widziałem, że mnie nie ratuje. Zacząłem mówić «naucz mnie chodzić w ciemności»" - wyznaje Paweł Sawiak SJ.

DEON.PL POLECA

"Kiedy cały świat był zamknięty i wszyscy tylko oglądali Netfliksa, papież Franciszek usiadł i napisał do całego Kościoła list o jednej ze swoich największych inspiracji, świętym Józefie" - mówi Paweł Kowalski SJ, który wspólnie z Pawłem Sawiakiem SJ, przez cały Wielki Post będzie prowadził cykl "Męskie rozmowy".

Rozważania na Wielki Post. Zapoznaj się z propozycjami Deon.pl. 

Jeśli interesuje cię tematyka ojcostwa i męskiego spojrzenia na świat, dołącz do "Męskich rozmów" Pawłów-jezuitów, skupionych wokół papieskiego listu na temat św. Józefa.

 

Zobacz inne odcinki Męskich rozmów:

  1. Jak być ojcem, nie mając dobrego przykładu ojca?

  2. Czułość to dla mnie ciągle trudny temat

  3. Kilka razy chciałem w życiu zwiać

  4. Posłuszeństwo nie jest dziś na topie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Przeżywasz kryzys? Spójrz na świętego Józefa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.