Słuchanie Jezusa przemienia nas mimo lęku i pokus

Słuchanie Jezusa przemienia nas mimo lęku i pokus
Góra Przemienienia - depositphotos.com (643960978)

„To jest mój Syn... Jego słuchajcie!” Fundamentem naszego przemienienia jest ‘słuchanie Jezusa’. Nic innego nie zostanie nam dane, jak to objawienie Syna przez krzyż i zmartwychwstanie. Naśladując Go, sami stajemy się dziećmi Boga i mamy udział w Jego życiu.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 9,2-10):

Z ewangelii wg św. Marka: Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!». I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy "powstać z martwych".

DEON.PL POLECA
Komentarz do ewangelii na dziś (25 lutego 2024 r.):

Obraz: ‘Wspinamy się’ wraz z Jezusem i trzema uczniami na wysoką ‘górę Przemienienia’. Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce, przestraszonych uczniów. Posłucham uważnie wypowiadanych słów. Przyjrzę się swoim odczuciom i emocjom.
Myśl: „Po sześciu dniach...”, jak przy stworzeniu świata, Jezus bierze trzech wybranych uczniów, aby im objawić swoją chwałę na ‘wysokiej górze’. Zaprowadził ich tam ‘samych osobno’. Nawet, jeśli uczniowie idą razem we wspólnocie, to każdy jest wezwany do ‘osobności/samotności z Jezusem’. Każdy przeżywa swoją historię, zmaga się z osobistymi wyzwaniami. Chwała Boga, poczucie samotności, może przestraszyć. Przekracza bowiem wszelkie rozumienie, odwagę i pewność siebie człowieka. Ważne jednak jest to, by trwać w oczekiwaniu na spotkanie z Panem. Ono przyjdzie mimo lęków, niepewności i nieporadności.
Emocja: „To jest mój Syn... Jego słuchajcie!” Fundamentem naszego przemienienia jest ‘słuchanie Jezusa’. Nic innego nie zostanie nam dane, jak to objawienie Syna przez krzyż i zmartwychwstanie. Naśladując Go, sami stajemy się dziećmi Boga i mamy udział w Jego życiu.
Wezwanie: Poproszę o łaskę słuchania ‘tylko Jezusa’, pomimo przeszkód. Podziękuję za to, że On jest ze Mną nawet w chwili samotności i próby.
W chwili adoracji krzyża powierzę Panu to wszystko, co jest dla mnie teraz powodem osamotnienia i lęków.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Słuchanie Jezusa przemienia nas mimo lęku i pokus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.