Starcie ludzkiego myślenia z Bożym jest gwałtowne. Każdy człowiek musi jednak uznać tę jedną rzecz

Starcie ludzkiego myślenia z Bożym jest gwałtowne. Każdy człowiek musi jednak uznać tę jedną rzecz

Całe nasze życie jest drogą, na której spotykamy przeróżnych ludzi i musimy mierzyć się z wieloma pytaniami i dylematami. Chcemy wtłoczyć Boga w nasze przyziemne kategorie. To starcie ludzkiego myślenia z Bożym jest gwałtowne.

Słowo na dziś (16 lutego 2023)

Z Ewangelii wg św. Marka: 

Potem Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?» Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków». On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.  

I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa. Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie». 

DEON.PL POLECA

Komentarz do Ewangelii (Mk 8,27-33)

Obraz: Jezus udaje się w okolice pogańskie. Oczyma wyobraźni zobaczę, jak jest z uczniami w drodze i zadaje im jedno z najważniejszych pytań, o to za kogo Go uważają? Przyjrzę się tej wędrówce ucznia razem z Panem, posłucham słów wypowiadanych przez Jezusa i apostołów. 

Myśl: Całe nasze życie jest drogą, na której spotykamy przeróżnych ludzi i musimy mierzyć się z wieloma pytaniami i dylematami. „Za kogo Mnie uważacie?” – to najważniejsze pytanie, jakie Jezus nam stawia, domagając się odpowiedzi. Moją odpowiedzią jest wiara, która przejawia się na co dzień. Ona często jest uwięziona w naszych wyobrażeniach, jak u Piotra. Chcemy wtłoczyć Boga w nasze przyziemne kategorie. To starcie ludzkiego myślenia z Bożym jest gwałtowne. Ostatecznie człowiek będzie musiał uznać, że krzyż Jezusa jest jedynym miejscem spotkania i rozpoznania w Nim Syna Bożego. 

Emocja: „Zejdź Mi z oczu, szatanie!” Zdawać by się mogło, że Jezus ostro zgromił Piotra, bo przeszkadzał Mu wypełnić zbawczą misję. Ale to wyrażenie oznacza też: „stań za Mną”, naśladuj Mnie, bądź po prostu uczniem. Przeszkadzanie jest szatańskie, naśladowanie charakteryzuje ucznia. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia misterium krzyża. Podziękuję Panu za sytuacje i za ludzi, którzy przywołali mnie do porządku i upominali, kiedy błądziłem. Uczynię jakiś gest wyrażający pokorę i uniżenie. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Starcie ludzkiego myślenia z Bożym jest gwałtowne. Każdy człowiek musi jednak uznać tę jedną rzecz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.