Ten rodzaj duchowej ślepoty może być pokusą, efektem działania złego

Ten rodzaj duchowej ślepoty może być pokusą, efektem działania złego
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Alex Ronsdorf / Unsplash

Wielokrotnie doświadczamy tego, że oczekujemy na cudowności, wielkie znaki, a nie widzimy tego, co przed naszymi oczyma. Ślepota na znaki Bożego działania jest jakąś pokusą, efektem działania złego. Muszę nauczyć się przed tym bronić.

Słowo na dziś (J 5,33-36)

Z Ewangelii wg św. Jana: Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie. Ja nie zważam na świadectwo człowieka, ale mówię to, abyście byli zbawieni. On był lampą, co płonie i świeci, wy zaś chcieliście radować się krótki czas jego światłem.

Ja mam świadectwo większe od Janowego. Są to dzieła, które Ojciec dał Mi do wykonania; dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że Ojciec Mnie posłał.

Komentarz do Ewangelii (16.12.2022)

Obraz: Jezus dokonał cudu uzdrowienia chromego nad sadzawką Bethesda. Ponieważ uczynił to w szabat, a na dodatek Boga nazywał swoim Ojcem, Żydzi chcieli Go zabić. W następującej dyskusji Jezus ukazuje swoją misję, a dokonane dzieła świadczą o Nim. Posłucham Pana mówiącego do tych, którzy chcą Go zabić.

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus, bez względu na grożące Mu niebezpieczeństwo, głosi orędzie po to, by człowiek otrzymał zbawienie. Wspomina św. Jana Chrzciciela, bo on pierwszy przyjął to świadectwo i zapłacił za nie wysoką cenę. Tę drogę musi przejść każdy uczeń Chrystusa. "Prawdziwy kult Słowa to uważne słuchanie Go i rozumne wypełnianie". To jest także przykład Jana Chrzciciela, który robi wszystko, by jego przyjaciel - Jezus, wzrastał, a on się umniejszał. Ostatecznie Jan daje świadectwo o Jezusie, wskazuje na Baranka.

Emocja: Ślepota na znaki. Wielokrotnie doświadczamy tego, że oczekujemy na cudowności, wielkie znaki, a nie widzimy tego, co przed naszymi oczyma. Ślepota na znaki Bożego działania jest jakąś pokusą, efektem działania złego. Muszę nauczyć się przed tym bronić.

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia świadectwa Jezusa i świadectwa tych, którzy na Niego wskazują. Podziękuję za miłość Boga, która mi nieustannie towarzyszy.

Zadanie adwentowe: Dzisiaj kończy się pierwsza część okresu Adwentu. Przyjrzę się mojemu doświadczeniu tego czasu. Co mi się udało, a co wymagałoby większej uwagi i zaangażowania? Na następne dni dobrze będzie wybrać sobie jakiś znak, przedmiot (może to być obrazek, świeca, lub coś innego), który pomoże mi skoncentrować się na adwentowym oczekiwaniu na bliskie przyjście Pana.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Ten rodzaj duchowej ślepoty może być pokusą, efektem działania złego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.