Z odwagą powstawajmy z tego, co jest naszym duchowym obumarciem

Z odwagą powstawajmy z tego, co jest naszym duchowym obumarciem
fot. Guillaume de Germain / Unsplash

"Mateusz był pogardzany przez wielu, ale to nie przeszkodziło Jezusowi, by go powołać. Jemu też nie przeszkadzają moje słabości i grzechy". Przeczytaj komentarz do dzisiejszej Ewangelii.

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?» On usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Komentuje o. Paweł Kosiński SJ

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, który przybliża się do komory celnej i niby mimochodem, wzywa Mateusza do pójścia za Nim. Zobaczę też jak on wstaje, podnosi się i idzie za Panem.

Myśl: Mateusz wstaje. To jedno z określeń zmartwychwstawania. Mateusz podnosi się, budzi, zostaje wskrzeszony z tego, co było jego duchowym więzieniem, "śmiercią". Odpowiada natychmiast, nie zwleka. Jak ważne jest, byśmy z odwagą powstawali z tego, co jest naszym duchowym obumarciem.

Emocja: Zdziwienie. Mateusz był pogardzany przez wielu, ale to nie przeszkodziło Jezusowi, by go powołać. Jemu też nie przeszkadzają moje słabości i grzechy. Zadziwię się tą chęcią powoływania grzeszników. Jestem jednym z nich.

Wezwanie: Poproszę Jezusa, by grzech mnie nie zamykał i nie paraliżował duchowo. Podziękuję za łaskę uzdrowienia, za spowiedź i Eucharystię.

Zobacz również: Ewangelia i czytania na 1 lipca 2022 r.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Z odwagą powstawajmy z tego, co jest naszym duchowym obumarciem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.