„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 14. Rozmowa Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ odbywa się między Dniem Matki, a Dniem Dziecka. Autorzy korzystają z tej szczególnej okoliczności i rozmawiają zarówno o cechach odziedziczonych po swoich mamach, jak też o tym, co niezmiennie przeżywają jak dzieci. Okazuje się, że wciąż są to rzeczywistości bardzo żywe, a bywa, że i zaskakujące.
Znany jest przede wszystkim z obrony tajemnicy spowiedzi. Jest bardzo popularnym świętym. W kościołach i miejscowościach środkowej Europy wystawiono sporą ilość jego pomników, figur i obrazów. 30 maja Kościół wspomina św. Jana Sarkandra.
Urszula Ledóchowska to polska święta z przełomu XIX i XX wieku, założycielka nowej rodziny zakonnej, wielka czcicielka Jezusa Ukrzyżowanego i Eucharystii. Kościół wspomina ją 29 maja.
Oto tematy 88. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: kard. Matteo Zuppi został specjalnym wysłannikiem papieskim misji pokojowej na Ukrainie; papież Franciszek apeluje, abyśmy nie przyzwyczajali się do wojny; wstrząsający raport "Rzeczpospolitej", którego lista obejmuje ponad stu sprawców przestępstw seksualnych w Kościele; prymas Polski odniósł się do raportu "Rzeczpospolitej"; rozmowa z Piotrem Litką, współautorem raportu; abp Marek Jędraszewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; niezwykła książka Chantal Delsol "Koniec świata chrześcijańskiego"; rozmowa o depresji z Szymonem Żyśką, współautorem książki "Męska depresja"; kilka słów o Wołyniu, dialogu ukraińsko-polskim i historii.
www.santiebeati.it
Filip był synem florenckiego notariusza. Zdobył wszechstronne wykształcenie. Lubił muzykę i sztukę. Kochał spontaniczność, stronił od sztuczności, wybierał najbardziej zabawne środki, aby kształtować cnoty chrześcijańskie. Miał miłą powierzchowność i gromadził wokół siebie wiele osób. Jego spotkania przy słowie i muzyce dały początek nowemu gatunkowi sztuki, oratoriom. 26 maja wspominamy w liturgii św. Filipa Neri.
"Dialogi w połowie drogi" – odcinek 13. Kolejny bardzo bolesny temat. Na kanwie opublikowanych w "Rzeczpospolitej" artykułów autorzy podcastu mierzą się z tematem wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. Mówią o niekończącym się bólu skrzywdzonych i o skandalicznym pozostawieniu ich bez żadnej pomocy. Rozmawiają też o swoich reakcjach na te fakty, i o tym, co robić dalej.
Przez całe życie był chorowity i cierpiał na epilepsję. Księdzem został mając zaledwie 23 lata. Całe życie poświęcił młodzieży i przybywającym do Rzymu pielgrzymom. 23 maja Kościół wspomina św. Jana Chrzciciela de Rossi.
Jest wzywana jako orędowniczka w sprawach trudnych i beznadziejnych. Doświadczyła łaski stygmatów. Jej ciało cudownie jest zachowane od zepsucia. Jest jedną z najpopularniejszych świętych na świecie. 22 maja Kościół wspomina św. Ritę z Cascii.
Czas na 87. odcinek podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego. Oto spis treści dzisiejszych tematów: papież Franciszek spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim; koptyjscy męczennicy zamordowani przez islamistów włączeni do kanonu rzymskiego; rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką o patologiach grożących katolickiej duchowości; papież podjął kolejny krok ws. deklerykalizacji Watykanu; prawosławny ksiądz z Rosji zapłacił ogromną cenę za swoją odwagę i sprawiedliwość; Ordo Iuris chciałoby, pod karą więzienia, zakazać procedury uzgodnienia płci u osób małoletnich; rozmowa z o. dr Dydakiem Konradem Rycykiem o Mikołaju Koperniku; na koniec Tomasz Terlikowski poleca film "Holy Spider".
Paschalis Baylon urodził się i umarł w dzień Zesłania Ducha Świętego. Cechowała go wielka pobożność eucharystyczna. Jest patronem kongresów eucharystycznych. Kościół wspomina go w liturgii 17 maja.
"Dialogi w połowie drogi" – odcinek 12. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ dotykają niezwykle bolesnego tematu śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy. Pytają samych siebie, jak reagować i jak nie reagować w takich sytuacjach. Starają się znaleźć odpowiedź na to, co rzeczywiście pomaga, co jest dobre. Oburzać się? Protestować? Modlić się? Za sprawców też?
Nazywano go ‘duszochwatem’*, bo miał wiele sukcesów apostolskich. Inni wołali za nim na ulicach: „czarodziej, katolicki ksiądz, jezuicki pies, papista, Polak!” Zmarł w okrutnych mękach. Patrząc na jego męczeństwo widzimy, jak niewiarygodnych rzeczy może dokonać człowiek zaślepiony nienawiścią.
15 maja Kościół wspomina św. Zofię. Jej imię było i jest bardzo popularne w Kościele wschodnim i zachodnim. I właśnie ta popularność kultu św. Zofii przekonuje nas o istnieniu tej postaci, gdyż nie posiadamy wielu wiarygodnych danych o jej życiu.
Deon.pl
Czas na kolejny odcinek podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. Oto spis treści dzisiejszych tematów: sprawa skatowanego przez swojego ojczyma 8-letniego Kamila; istotne przemówienie papieża o nadużyciach seksualnych w Kościele; jest nowy wielki mistrz zakonu Kawalerów Maltańskich; rozmowa z przedstawicielem Kawalerów Maltańskich Piotrem Kalinowskim; kilka słów o kontrowersyjnych słowach patriarchy Cyryla; amerykański biskup napisał list dotyczący osób transpłciowych; rozmowa o kursach Alpha i nowych metodach ewangelizacji z Jackiem Dziedziną; Tomasz Terlikowski o swojej nowej książce.
Franciszek był ulicznym kaznodzieją. Ulice i place Neapolu były jego amboną. Miał dar widzenia przeszłości i dar proroctwa. Był niezmordowanym jałmużnikiem. 11 maja wspominamy św. Franciszka de Geronimo, jezuitę.
Był człowiekiem prawdziwym, nauczycielem modlitwy, cenionym przewodnikiem duchowym. Był wybitnym kaznodzieją. Na jego grobie umieszczono napis: messor errat – był żniwiarzem. Po jego kazaniach nawróciło się wielu, a niektórzy zostali świętymi. 10 maja wspominamy św. Jana z Avili, doktora Kościoła.
"Dialogi w połowie drogi" – odcinek 11. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ wychodząc od kryzysu Kościoła, coraz to nowych skandali związanych z księżmi i braku powołań do kapłaństwa, pytają o możliwość znalezienia wyjścia z tej skomplikowanej sytuacji i zastanawiają się, czy modlitwa o liczne i dobre powołania kapłańskie to właściwe rozwiązanie.
Jak męczeństwo św. Wojciecha było przypieczętowaniem Chrztu św. dla całego państwa i otworzyło drogę do powstania metropolii gnieźnieńskiej, tak męczeństwo św. Stanisława było polskim dziejowym Bierzmowaniem. Polski Kościół dojrzał w wierze i jasno określił swoją misję. Kościół wspomina św. Stanisława 8 maja.
Deon.pl
Zapraszamy do wysłuchania 85. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę".
Piątego maja Kościół wspomina błogosławioną Marię Katarzynę Troiani. Była Włoszką, ale w Egipcie znalazła miejsce swojego życia i działalności apostolskiej. Założyła nowe zgromadzenie zakonne.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}