Jam jest Niepokalane Poczęcie – święto NMP z Lourdes

Jam jest Niepokalane Poczęcie – święto NMP z Lourdes
Msza św. w grocie objawień w Lourdes - www. youtube.com

Był luty 1858 roku. Francuska prowincja, niewielka mieścina u stóp Pirenejów – Lourdes. Trzy dziewczynki, zbierały chrust na opał nieopodal skały Massabielle, pod którą jest grota. Żeby podejść bliżej musiały przejść przez strumień. Woda była lodowata. Jedna z dziewczynek, Bernadetta Soubirous, właśnie zdejmowała buty i pończochy, gdy usłyszała przedziwny szum wiatru i po chwili pojawił się złocisty obłok…

I to właśnie słowa Jam jest Niepokalane Poczęcie usłyszała czternastoletnia, uboga pasterka Bernadetta Soubirous. Z tymi słowami przybiegła do swojego proboszcza. Biegła, powtarzając je sobie, ale ich nie rozumiała, musiały być jednak bardzo ważne, bo tak przecież przedstawiła się jej Piękna Pani, którą od jakiegoś czasu widywała w Grocie Massabielskiej.

Powtórzone duchownemu „imię” – Niepokalane Poczęcie, choć tajemnicze dla prostej dziewczynki, sprawiło, że ten wreszcie zrozumiał, iż to, co dzieje się w pobliskiej grocie, to o czym opowiada Bernadetta, jest rzeczywiście objawieniem Maryi. Jest Jej przyjściem do świata, który potrzebuje nawrócenia – modlitwy i pokuty.

DEON.PL POLECA

Kilkanaście lat wcześniej, w 1846 roku, w La Salette, pośród alpejskich szczytów Maryja objawiła się pastuszkom, Melanii i Maksyminowi. Tym razem na pośredniczkę wybrała czternastolatkę – Bernardę Marię Soubirous.

Ukazała mi się piękna Pani, jakiej nigdy w życiu nie widziałam. Miała białą szatę, welon także biały, błękitny pasek i żółte [złote] róże na stopach. Od razu popatrzyła na mnie, uśmiechnęła się i pokazała mi, bym podeszła do Niej, jak gdyby była moją matką. (…) Nie myśląc o tym, co robię, wzięłam w ręce swój różaniec i uklękłam. Pani skinęła głową na znak aprobaty i sama także wzięła do rąk różaniec… (św. Bernadetta Soubirous)

W Lourdes Matka Boża objawiła się 18 razy – w okresie od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku. Widzieć Ją było dane tylko Bernadecie, choć z czasem do groty zaczęły napływać tłumy.

Modlitwa Kamila Baczyńskiego do Bogarodzicy

To nastolatka, która dopiero co nauczyła się czytać i pisać, która jeszcze nie przystąpiła do pierwszej Komunii świętej stała się pośredniczką między Matką Boga, a światem. To ją Maryja wybrała – nie wielki uczony umysł, wielki autorytet, za którym podążają tysiące – ale dziewczynkę, która doświadczyła biedy i choroby.

Część objawień to milcząca obecność Maryi – czas modlitwy. Pierwszy raz Maryja przemówiła dopiero 18 lutego, w czasie trzeciego objawienia. Prosiła wówczas by Bernadetta przychodziła do groty przez kolejnych 15 dni i to wtedy też pasterka usłyszała, że szczęście będzie jej dane dopiero w przyszłym, innym świecie.

Kolejne objawienie z 19 lutego pozostawi w tradycji pielgrzymowanie do groty ze światłem, bowiem dziewczynka miała ze sobą zapaloną świecę – a wielki świecznik stojący w grocie poniżej miejsca, gdzie ustawiona jest figura Maryi upamiętnia to miejsce, w którym dziewczynka klęczała.

24 lutego Maryja poprosiła, by Bernadetta na znak pokuty za grzeszników ucałowała ziemię. Ponadto przekazała: Proście Boga o nawrócenie grzeszników! Kolejnego dnia powtórzyło się wezwanie do pokuty, ale również prośba Idź do źródła, napij się z niego i umyj twarz, co pasterka uczyniła, odnajdując we wskazanym przez Maryję miejscu źródełko.

Maryja poprosiła też: powiedz księżom, by wzniesiono tu kaplicę i przychodzono z procesją.  Natomiast 25 marca, w święto Zwiastowania, poproszona przez Bernadettę, Piękna Pani wyjawiła wreszcie kim jest: Jam jest Niepokalane Poczęcie. Co ważne – ta prawda została ogłoszona przez bł. Piusa IX jako dogmat zaledwie cztery lata wcześniej w 1854 r.

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci

Bernadetta ujrzy Maryję jeszcze tylko dwa razy, 7 kwietnia i ostatni raz 16 lipca.

W 1862 roku, komisja kanoniczna powołana przez biskupa, potwierdziła prawdziwość objawień, których doświadczyła Bernadetta. W 1864 r. rozpoczęto budowę świątyni. Święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes zostało wprowadzone w całym Kościele w roku 1907.

W 1992 r. św. Jan Paweł II na dzień pierwszego objawienia – 11 lutego – wyznaczył obchody Światowego Dnia Chorego. Do dziś Kościół katolicki uznał oficjalnie 70 cudów i ok. 7 tys. uzdrowień, których nie da się wyjaśnić na drodze analiz naukowych. Dokonały się za wstawiennictwem Matki Bożej – Uzdrowienia Chorych.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Werfel

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Napisało ją życie, a Franz Werfel ubrał ją tylko w znane sobie słowa. Zresztą najpiękniejsze, jakie znał. Powieść Werfla, który swe ocalenie, o czym głośno mówił, zawdzięczał Maryi, przenosi nas...

Skomentuj artykuł

Jam jest Niepokalane Poczęcie – święto NMP z Lourdes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.