Jeśli w to nie wierzysz, nie jesteś uczniem Chrystusa!

Jeśli w to nie wierzysz, nie jesteś uczniem Chrystusa!
Depositphotos.com (353860528)

‘Mam moc oddać i odzyskać’. Warto przyjąć do wiadomości z wiarą, że Jezus jest mocniejszy od zła i szatana. Bóg chce zbawić wszystko, a skoro tak, to ma moc, aby nie gwałcąc wolności, doprowadzić wszystkich do zbawienia. Nadzieja powszechnego zbawienia to logiczna konsekwencja tych słów, które wypowiada Dobry Pasterz.

Słowo ewangelii na dzisiaj (J 10,11-18):

Z ewangelii wg św. Jana: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

Komentarz do ewangelii z dnia (21 kwietnia 2024 r.):

Obraz: W IV Niedzielę Wielkanocy przed naszymi oczyma staje obraz Dobrego Pasterza. Jezus opisuje w ten sposób swoje życie i działanie. Posłucham tej Jego autoprezentacji. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.
Myśl: Fragment dzisiejszej ewangelii mówi o Jezusie Dobrym Pasterzu, który ‘zna swoje owce’. Dzisiejszy człowiek, akcentując indywidualność i godność, dystansuje się od obrazu owcy, który zdaje się umniejszać go, czynić bezwolnym przedmiotem działania innych, nawet samego Boga. Dobry Pasterz jednak nie obdziera nas z wolności, nie umniejsza, ale ‘zna’ każdego i miłuje. Obdarza pełnią życia. Inny ważny wątek tego fragmentu to zapowiedź ‘jednej owczarni’. Bóg zbawia wszystkich i wszystko. On ‘jedna cały wszechświat’ ze sobą.
Emocja: ‘Mam moc oddać i odzyskać’. Warto przyjąć do wiadomości z wiarą, że Jezus jest mocniejszy od zła i szatana. Bóg chce zbawić wszystko, a skoro tak, to ma moc, aby nie gwałcąc wolności, doprowadzić wszystkich do zbawienia. Nadzieja powszechnego zbawienia to logiczna konsekwencja tych słów, które wypowiada Dobry Pasterz.
Wezwanie: Poproszę o łaskę dostrzegania troski Boga o wszystko, bez zazdrości, bo ja też w tym jestem. Podziękuję za to, że On oddał za mnie swoje życie.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Jeśli w to nie wierzysz, nie jesteś uczniem Chrystusa!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.