Jesteś uczniem Jezusa? Po czym to poznać?

Jesteś uczniem Jezusa? Po czym to poznać?
Chrzest Jezusa - depositphotos.com (548803304)

Czemu to robisz? Jan został wezwany, aby wytłumaczył się ze swojego postępowania. Warto się zastanowić, jakie ja sam daję świadectwo o przynależności do Jezusa. Co mówią o mnie moje czyny, słowa lub postawa? Czy jestem rozpoznawalnym świadkiem, uczniem Chrystusa?

Słowo ewangelii na dzisiaj (J 1,6-8.19-28):

Z ewangelii wg św. Jana: Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
Jan mu było na imię.
Przyszedł on na świadectwo,
aby zaświadczyć o światłości,
by wszyscy uwierzyli przez niego.
Nie był on światłością,
lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości.
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem». Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?» Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie!» Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?» Odpowiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz». A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?» Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała». Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

DEON.PL POLECAKomentarz do ewangelii na dziś (17 grudnia 2023 r.):

Obraz: Jan Chrzciciel jest jedną z najważniejszych postaci Adwentu. Oczyma wyobraźni zobaczę Betanię nad Jordanem, gdzie Jan składa swoje świadectwo o Jezusie wobec kapłanów, lewitów i faryzeuszów. Posłucham wypowiadanych słów. Przyjrzę się, jakie wywołują we mnie skojarzenia i odczucia.
Myśl: Dzisiejszy tekst rozważania ukazuje dwa centralne tematy. Mówi o tożsamości Jana Chrzciciela, świadka. Tego, który zapowiada i wskazuje na Mesjasza. Mówi też o Jezusie jako Tym, który jest zapowiadanym przez proroków Panem, dla którego Jan przygotowuje drogę. Jan Chrzciciel w dialogu daje odpowiedź na zadawane pytania. Ukazuje, jak sam doszedł do zrozumienia roli Jezusa, zanim zaczął dawać o Nim świadectwo. Każdy z nas jest wezwany, aby poznawać Pana, przybliżać się do Niego i dawać o nim świadectwo wobec tych, którzy stają na naszej drodze.
Emocja: Czemu to robisz? Jan został wezwany, aby wytłumaczył się ze swojego postępowania. Warto się zastanowić, jakie ja sam daję świadectwo o przynależności do Jezusa. Co mówią o mnie moje czyny, słowa lub postawa? Czy jestem rozpoznawalnym świadkiem, uczniem Chrystusa?
Wezwanie: Poproszę o to, by towarzyszyła mi ta sama świadomość, jak Janowi, tego Kim jest Jezus i jaka jest moja rola. Podziękuję za to, że mogę dawać świadectwo o mojej przynależności do Jezusa.
Uczynię jakiś gest uniżenia i uszanowania.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Jesteś uczniem Jezusa? Po czym to poznać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.