Nauczanie, słowo i sposób postępowania Chrystusa dopełniają dawne Prawo

Nauczanie, słowo i sposób postępowania Chrystusa dopełniają dawne Prawo
Fot. Duncan Kidd / unsplash.com

Chrystus objawia nam ostatecznie wolę Boga. Jego nauczanie, słowo i sposób postępowania dopełniają dawne Prawo. Ono ma wartość proroczą i służebną. Jest jak obietnica wypełniająca się nowością Jezusa.

Słowo na dziś (Mt 5,17-19)

Z ewangelii wg św. Mateusza: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.

DEON.PL POLECA
Komentarz do Ewangelii (15.03.2023)

Obraz: Jezus wypowiada te słowa w czasie mowy ‘na górze’. Oczyma wyobraźni zobaczę uczniów i tłum ludzi wokół Pana. Posłucham wypowiadanych słów. 

Myśl: Napięcie między starym Prawem – Torą a nowością nauczania Jezusa było widoczne od samego początku Jego działalności. Nie jest ono jednak odrzuceniem tego, co było, ale – jak mówi sam Jezus – ‘wypełnieniem’, ‘doprowadzeniem do perfekcji’. Chrystus objawia nam ostatecznie wolę Boga. Jego nauczanie, słowo i sposób postępowania ‘dopełniają’ dawne Prawo. Ono ma wartość ‘proroczą’ i ‘służebną’. Jest jak obietnica wypełniająca się ‘nowością’ Jezusa. 

DEON.PL POLECA

Emocja: Opór wobec prawa. Prawo w naszych skojarzeniach często jest równoznaczne ze schematycznością, sztywnością, czymś przygniatającym. Mamy wyobrażenie przepisu i ciążącego obowiązku. Stąd opór. Musimy go równoważyć skojarzeniem z pełnią, ‘dokończeniem’. 

Wezwanie: Poproszę o wrażliwość i delikatność, bym nie zaniedbał niczego w miłości bliźniego. Podziękuję za doświadczenie bezinteresownej i przebaczającej miłości. Na głos lub w duchu powiem: „Któryś za nas cierpiał rany. Jezu, Chryste, zmiłuj się nad nami.”

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bogdan Chazan, Maciej Müller

Ponoszę konsekwencje wyborów, których dokonałem. Moja odmowa była oczywista.
Profesor Bogdan Chazan

Dla krytyków - ta rozmowa jest wyjaśnieniem.
Dla wspierających - podziękowaniem.

Dla wszystkich - zaproszeniem do dyskusji bez uprzedzeń.

Takiego sporu...

Skomentuj artykuł

Nauczanie, słowo i sposób postępowania Chrystusa dopełniają dawne Prawo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.