Podczas psich zawodów w pasieniu owiec sędzia ocenia styl pracy psa, jego zachowanie przy owcach, inteligencję i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Pies, który niebezpiecznie chwyta i gryzie owce, jest dyskwalifikowany. Dlatego właśnie metafora, której użył zdobywający właśnie kiepską sławę ksiądz spod Rybnika, jest naprawdę źle dobrana.
Fundacja Gajusz / jb
"Piękne oczy wypatrujące rodziny. Takiej, która pokocha na zawsze i zaakceptuje w całości. Na dobre i na złe… Na święta, urodziny, wyjazdy nad morze i w góry. Ale też na czas choroby, zwątpienia i codziennych trudów" - czytamy w ogłoszeniu.
Pewnie myślisz, drogi rodzicu, że skoro już masz swoje własne małe, bezbronne maleństwo, to właściwie nic poza sprawowaniem podstawowej opieki nie musisz robić... Albo inaczej – cokolwiek zrobisz, ono i tak będzie twoim dzieckiem. Czy na pewno?
„Nie mam ochoty wstać z łóżka” – słyszę w słuchawce telefonu. „Nic mi się nie chce” – bardzo cicho wyznaje ktoś mimochodem podczas rozmowy w cztery oczy. Spotykam ich coraz więcej. Mówią wprost o dolegliwościach lub wysyłają rozpaczliwe sygnały.
instagram.com/chucklesandmeatloaf / jb
"Całe nasze życie nie kręci się wokół zespołu Downa. Tak, to duża część naszego życia, ale przede wszystkim żyjemy jak każda inna rodzina" - podkreśla mama chłopców.
Wszyscy to widzimy. Brak energii, poczucie przygnębienia, poirytowanie, lęk szkolny i społeczny. A to tylko kilka objawów złej kondycji psychicznej, z którą zmagają się nasze dzieciaki. Co możemy zrobić, by je wspierać? Najnowsze badania mówią, że nie trzeba od razu szukać wsparcia psychologa czy psychiatry. Proste, „domowe” metody mogą czasem zdziałać cuda.
Co kilka dni dostaję kolejną wiadomość od rodzica, że dziecka nie będzie na zajęciach, bo dostało depresji. Bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, załamania nerwowe, stany lękowe… Zawsze wtedy odpisuję rodzicom, że z mojej strony nie ma problemu, a jeśli mógłbym w czymś pomóc, to jestem do dyspozycji. Sprawdziany, kartkówki – to może poczekać, a i statut szkolny daje możliwość innej formy zaliczenia materiału.
Fundacja Gajusz / jb
Fundacja szuka opiekunów, którzy będą chcieli zastąpić dzieciom mamę. "Nie oceniamy, dlaczego zostawiła. Prosimy – Wy też tego nie róbcie" - piszą na Facebooku.
Przyszła do mnie na terapię nastolatka, która udostępnia swoje wdzięki użytkownikom pornograficznego portalu, w ramach tzw. „live streamu”, czyli „seksu na żywo”. Przeraził mnie najbardziej fakt, że dziewczyna nie widziała niczego zdrożnego w tym, że się, w specyficzny co prawda sposób, ale jednak, prostytuuje. Obawiała się wyłącznie konsekwencji szantażu ze strony kolegi z klasy, który wszedł na strony tego portalu i ją rozpoznał.
Mateusz Pawłowski SJ
Prawie 80% Polaków doświadczyło w dzieciństwie przemocy. Co gorsze, aż jedna trzecia dorosłych uważa, że bicie "jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło"
Pierwszą myślą, która zahuczała mi w głowie, było: „O nie! Pod moim dachem nie wyrośnie kolejny ateista!”. I już, już miałam w świętym oburzeniu huknąć stosowne kazanie solidnie naszpikowane frazami wywołującymi poczucie winy w małym człowieku, gdy nagle – chwała Panu! – opamiętałam się.
Wysokie Obcasy / df
Na lekcjach online często widzimy czarne prostokąty zamiast twarzy. O tym, że kryje się za nimi coś złego, wnioskujemy, domyślamy się. I niestety, często mamy rację - mówi pedagożka w wywiadzie.
twitter.com / jb
To zdjęcie robi wrażenie i daje do myślenia.
facebook.com / jb
"Wtedy boję się, że mama przestanie mnie kochać" - mówi 9-letnia Madzia.
PAP / ps
Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian - tak będą miały na imię pięcioraczki, które urodziły się w niedzielę wieczorem w poznańskiej klinice. Najmniejsze z nich urodziło się z wagą 680 gramów.
mamadu.pl / df
Problemy psychiczne są wśród ludzi młodych coraz częstsze. Jak można pomóc? Mówi o tym autorka kampanii "Terapia to nie wstyd" i propagatorka profilaktyki zdrowia psychicznego.
facebook.com / Blog Ojciec / df
Wielu rodziców i nauczycieli popełnia ten błąd. Zaczyna się niewinnie i od dobrych chęci.
pomagam.pl / ps
Michał ma 8 lat. Urodził się zdrowym dzieckiem, nic nie wskazywało na to, że będzie borykał się z chorobą. Dziś jego mama prosi o pomocy w walce o lepsze życie jej synka.
onet.pl / ps
Zdjęcie małego, wygłodzonego chłopca o imieniu Hope (ang. Nadzieja), którego wolontariuszka poi wodą, obiegło w 2016 roku cały świat. Teraz w Internecie pojawiło się jego aktualne zdjęcie. Aż trudno uwierzyć, że to ten sam chłopiec!
facebook.com / jb
Dzieci mają dość świąt i podczas nich napięć, kłótni pretensji, biegu po to, co niby ważne. Posłuchajmy, czego tak naprawdę potrzebują.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}