KAI / Vativan News / vatican.va / mł
Papież Franciszek wiele mówi o Biblii. Często przypomina, jaką moc ma Słowo Boże i do czego ma służyć wszystkim katolikom. Podpowiada też, jak przy pomocy Pisma Świętego budować relacje i znajdować pomoc w trudnościach.
Paweł Kowalski SJ / YouTube / mł
- Biblijne talenty nie oznaczają twoich ludzkich zdolności! Bogacz przekazuje majątek w talentach, w jednostkach wagi. To nie są nasze naturalne zdolności, ale dary łaski, dary duchowe - mówi o. Paweł Kowalski SJ.
"Czasem trucizna jansenizmu działa w niezwykle subtelny sposób: w skrupułach, dziwnym poczuciu niegodności, ciągłym niepokoju, czy aby jest się jeszcze zdatnym do przyjęcia komunii świętej" - pisze Dariusz Piórkowski SJ w książce "Ciało dla Ciała. Eucharystia i duchowa terapia". Autor przypomina w niej, że Eucharystia nie jest wyłącznie rytuałem religijnym, ale niezbędną częścią drogi wiary. Przez współgranie trzech rzeczywistości - modlitwy, konkretnych aktów i wspólnoty - uczy nas miłości, wrażliwości oraz uważności na wykluczonych i biednych. Wprowadza w głębsze poznanie Boga i Jego działania.
Św. Rafał Kalinowski urodził się w polskiej rodzinie w zaborze rosyjskim. Był inżynierem. Służył w carskim wojsku w stopniu porucznika. Brał udział w Powstaniu Styczniowym. Był aresztowany, skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono na 10 lat zsyłki na Syberię. Był cenionym wychowawcą. Odnowił zakon karmelitów na ziemiach polskich. 20 listopada Kościół wspomina św. Rafała Kalinowskiego. Jego droga prowadziła od pobożnej rodziny, przez odejście od wiary, życie przez wiele lat bez sakramentów, do nawrócenia i duchowego wspierania innych.
Jarosław Bobulski / pzk
W bytomskiej parafii jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa trwa VI Forum Rodziny, poświęcone „teologii ciała”. Jego temat to: „Seksualność darem Boga – teologia ciała Jana Pawła II”. Celem VI Forum Rodziny jest przybliżenie unikalnej, niezwykle wartościowej, a jednocześnie wciąż mało znanej i docenianej „teologii ciała” św. Jana Pawła II. „Teologia ciała” może być cenną inspiracją w przeżywaniu i dojrzałym kształtowaniu tożsamości i seksualności człowieka, a także w procesie wychowania młodzieży.
Redukcja św. Ignacego w Guazú jest uznawana za pierwszą i wzorcową pośród bardzo udanego eksperymentu społeczno-religijnego, jakim okazały się tak zwane ‘redukcje paragwajskie’. Ich powstanie było wymuszone przez sytuację. Hiszpańscy kolonizatorzy w Ameryce Południowej coraz bardziej bowiem wykorzystywali miejscowych Indian i robili z nich niewolników. Kościół miał obowiązek ich bronić. Dlatego sugerowanym wyjściem było umożliwienie Indianom życia w ‘redukcjach’. 16 listopada Kościół wspomina św. Rocha Gonzalesa, jezuitę i towarzyszy męczenników.
Ktoś prosi, żeby go nauczyć modlitwy. Ale modlitwa to nie chwyt komputerowy. Nie można się jej nauczyć w pół minuty, zapamiętać i już mamy. Wielu chciałoby, żeby ich tak powalono, jak św. Pawła pod Damaszkiem, i załatwione: odtąd już na całe życie są w trwałej relacji z Panem. Byłoby o tyle łatwiej… Ej, czy św. Paweł miał łatwo? – pisze s. Małgorzata Borkowska OSB w książce „Uwagi o modlitwie”, której fragment publikujemy.
Marcin Zieliński / YouTube. com / mł
- Jak rozumieć trudności, które się pojawiają w nas i naszym życiu? Wszyscy będziemy się z nimi mierzyć. I warto rozumieć sytuacje, które się w związku z tym w naszym życiu pojawiają - mówi Marcin Zieliński.
Umysł oświecony to taki, który poznał dobro, piękno, mądrość, prawdę, miłość. W pewnym stopniu możemy powiedzieć, że poznał Boga, zrozumiał Jego słowa. Poznanie to jest niezawodne, ponieważ pochodzi od Niego, a nie od człowieka – pisze o. Brunon Koniecko OSB w książce „Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe”.
Facebook.com / Ludzie Pełni Życia / mł
"Proś Boga o pomoc w walce ze złością, która może zniszczyć Twoją relację z dziećmi". "Chwal dzieci dziesięć razy częściej, niż krytykuj" - to dwie z sześciu zasad, które na facebookowym profilu "Ludzi Pełnych Życia" poleca tworzące je małżeństwo - Marta i Stanisław Jędrzejewscy.
Facebook.com / mł
Ja nigdzie nie odnajduję w nauczaniu Kościoła i Ewangelii, że należy cierpliwie znosić przemoc w domu i dać się upokorzyć, jakby to miało człowieka uświęcić - pisze o. Dariusz Piórkowski SJ.
vatican.va / mł
"Pomóż nam zawsze ufać, tak jak Ty, w wielką miłość, jaką Bóg ma ku nam". Papież Franciszek ułożył prostą modlitwę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którą można modlić się każdego rana.
wiara.pl / vaticannews.pl / KAI / mł
Bycie katolikiem to bycie w relacji z Bogiem. To oczywiste, ale bardzo często o tym zapominamy i skupiamy się na wypełnianiu naszych zadań i zobowiązań, zapominając, że we wszystkich modlitwach i dobrych uczynkach ważne jest to, czy zapraszamy do nich samego Boga. Papież Franciszek podpowiada, o czym nie wolno zapominać, gdy się jest osobą wierzącą.
Langusta na palmie / YouTube.com / mł
- Życiowy chaos jest jednocześnie ogromną szansą i ogromnym zagrożeniem. Nie bójcie się tego chaosu, tego momentu tracenia gruntu pod nogami. tego momentu, kiedy to wszystko się nagle rozwala - mówi o. Adam Szustak OP.
Na świętego Marcina, czyli… 11 listopada Kościół wspomina świętego biskupa, Marcina z Tours. To właściwy święty na nasze czasy, albo raczej problemy. Szczególnie dwie przestrzenie możemy mu powierzyć. Pierwsza to Europa Zachodnia i Wschodnia, które ciągle są w drodze (wydaje się bardzo wyboistej), do tego, by w pełni mówić jednym głosem – żyć w jedności. Druga to ubodzy, których tysiące przemierzają świat w poszukiwaniu lepszego życia.
Leon I był pierwszym papieżem, któremu nadano przydomek ‘Wielki’. Wyróżniał się erudycją. Miał wielkie zdolności dyplomatyczne, wielokrotnie wykorzystywane przez papieży i władców. Walczył o czystość wiary, zmagając się z wieloma herezjami. Miał wielkie poważanie w Kościołach Zachodu i Wschodu. Przy słabości władzy cesarskiej, stawał w obronie Rzymu i mieszkańców miasta wobec najeźdźczych plemion Hunów i Wandalów. 10 listopada Kościół wspomina życie i dokonania św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.
W dniu 9 listopada Kościół obchodzi rocznicę poświęcenia swojej najważniejszej świątyni, ‘matki i głowy’ wszystkich kościołów świata. Bóg chce zbudować w świecie ‘świątynię duchową’, wspólnotę, która będzie mu oddawała cześć. Wiemy jednak, że miejsca, gdzie wspólnota się gromadzi, gdzie oddaje cześć Bogu mają swoje znaczenie, są ważne. Budynki sakralne Kościoła są cennym dziedzictwem religijnym i historycznym. Świątynia z kamienia jest symbolem żywego kościoła, ‘duchową budowlą’ wzniesioną z ‘żywych kamieni’. 9 listopada to dzień wspomnienia rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej w Rzymie, katedry papieskiej od IV wieku.
Jan urodził się w Szkocji, przyjęła go Anglia, Francja go wykształciła, w Niemczech przechowywane są jego szczątki. Był bardzo światłym człowiekiem, przenikliwym filozofem, wybitnym teologiem, utalentowanym matematykiem. Wstąpił do franciszkanów. Jan Paweł II nazwał go ‘piewcą Słowa wcielonego’ oraz ‘obrońcą Niepokalanego Poczęcia’. 8 listopada Kościół wspomina błogosławionego Jana Dunsa Szkota, franciszkanina.
TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Milczenie trzeba pokochać, jak coś konkretnego i pozytywnego, zamiast uważać je za jakiś brak, pustkę, wyrzeczenie, niedostatek, pokutę – pisze s. Małgorzata Borkowska OSB w książce „Uwagi o modlitwie”.
Dopóki pragniemy, dopóty żyjemy. Pragnienia, jakie nosimy w sercu, świadczą o tym, że życie wciąż się w nas tli, ale są też tego życia paliwem, są życiodajne. Trzeba je stopniowo ukonkretniać i rozeznawać; zgodzić się na bycie prowadzonym i „nie być głuchym na Jego wołanie”; trzeba być otwartym i wolnym wobec swoich planów.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}