Jako jeden z pierwszych wprowadzał do liturgii język polski poprzez kazania i utwory poetyckie. Przypisywane jest mu autorstwo wielu pieśni religijnych. Układał je i uczył śpiewać. To on ma być autorem bardzo popularnych Godzinek o Niepolanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny – „Zacznijcie wargi nasze chwalić Pannę świętą…” 25 września wspominamy błogosławionego Władysława z Gielniowa, z zakonu bernardynów.
Pochodziła z arystokratycznego rodu, ale po nawróceniu przez św. Pawła odrzuciła małżeństwo z poganinem i odważnie, pomimo prześladowań, wyznawała wiarę w Jezusa. Św. Tekla to, według niektórych żywotów świętych, pierwsza kobieta zamęczona ze względu na wiarę w Chrystusa, którą znamy z imienia. Kościół wspomina ją w liturgii 24 września.
opoka.org.pl / mł
To najbardziej tajemnicza osoba Trójcy Świętej. Co mówi o Duchu Świętym papież? Oto kilka myśli Franciszka, które prosto pokazują, co w naszym życiu robi dla nas Duch Święty.
„Patrzcie, jaką zdobył sławę, jaką zgromadził rzeszę wokół siebie! Ale dlaczego? Może dlatego, że był filozofem? Może mędrcem? Może dlatego, że miał jakieś środki do dyspozycji? Bynajmniej – dlatego, że pokornie odprawiał Mszę św., spowiadał od rana do wieczora i dlatego że - aż trudno to wypowiedzieć – na wzór naszego Pana był naznaczony stygmatami. Był mężem modlitwy i cierpienia.” Tak o świętym, którego Kościół wspomina 23 września, mówił papież Paweł VI.
opoka.org.pl / mł
Jak działa szatan? Na co trzeba uważać? Po czym poznać, że to właśnie on próbuje nas do czegoś namówić? Papież Franciszek wiele razy mówił o tym, jak działa w naszym życiu zły duch.
Ojciec Pio to niezwykły zakonnik i stygmatyk oraz jeden z najbardziej popularnych świętych XX wieku, za którego wstawiennictwem do dziś dzieją się cuda. W dniach poprzedzających jego liturgiczną uroczystośćwierni odmawiają nowennę do ojca Pio. Dziś dziewiąty, ostatni dzień modlitwy.
Błogosławieni męczennicy, których wspominamy należą do wielkiej rzeszy tych, którzy oddali życie za wiarę w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku. ‘Z nienawiści do wiary’ zginęło wtedy ponad 10 tysięcy katolików. 22 września wspominamy błogosławionych Józefa Aparicio Sanza i 232 towarzyszy, męczenników, świadków wiary, kobiety i mężczyzn. Aresztowano ich, bo byli katolikami. Zostali skazani na śmierć bez sądu. Ich winą była działalność duszpasterska i religijna. Nie uczestniczyli w ówczesnych sporach politycznych i ideologicznych.
23 września w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio, stygmatyka, mistyka i jednego z najpopularniejszych świętych XX wieku. Duchowny zmarł w 1968 roku, ale także dziś przypisuje się wiele cudów, nawróceń i uzdrowień. Przed jego uroczystością wielu wiernych odmawia nowennę do ojca Pio, by prosić o potrzebną im łaskę. Oto modlitwa na ósmy dzień nowenny do ojca Pio.
"Myślę, że jako chrześcijanie nie rozumiemy, czym jest prawdziwa modlitwa. Wmówiono nam, że ma być ona rozmową, dlatego koncentrujemy się na mówieniu, zagadywaniu… Zapewniamy Boga o naszej miłości, mając wielokrotnie w rzeczywistości zupełnie inne nastawienie. Po prostu zakłamujemy rzeczywistość. A jeśli jeszcze boimy się do tego przyznać, to jest tragedia. Modlitwa staje się wówczas tylko mechanizmem obronnym, w którym będziemy sobie udowadniać, że jesteśmy idealni, święci i bez grzechu. Z prawdą będzie to miało jednak niewiele wspólnego". Ks. Stanisław Radoń w rozmowie z DEON.pl wyjaśnia, czym jest medytacja, oraz jak praktykowanie medytacji wpływa na zdrowie i relację z Bogiem.
Czy człowiek bogaty może pójść za Jezusem? A ten, który zajmuje się rzeczami mało nobliwymi? Bogactwo pomaga czy przeszkadza w życiu duchowym? Co Jezus o tym myślał i jak traktował ludzi z „marginesu” ówczesnego społeczeństwa? Widzimy to po tym, jak dobierał sobie najbliższych współpracowników, apostołów.
"Co może dziecko postawione naprzeciw takiego wroga, jakim jest smok? Jeśli się nad tym jednak głębiej zastanowić, to kto wygrywa tę wojnę? Czy nie ci, którzy otwierają domy, przyjmują do siebie siostry i braci z Ukrainy? Czy nie ci, którzy wchodzą z nimi w realne więzi, pomimo że są to ludzie, których nigdy wcześniej nie znali? Czy nie ci, którzy przyjmują pod swój dach dzieci z niewyobrażalną traumą?" - pyta kard. Grzegorz Ryś w książce "Jak Bóg pomyślał Kościół. Odnaleźć się mimo kryzysu". Autor ukazuje w niej fascynującą wizję Kościoła, jakiego chciał Bóg.
Wit Chlondowski i Modest Hanak / YouTube / pk
Czy Bóg nas potępia? Gdzie znajdowała się "Gehenna"? Co to jest piekło? Franciszkanie Wit Chlondowski i Modest Hanak w jednym z filmów poświęconych prawdom wiary, mówią o czterech biblijnych obrazach piekła.
Ojciec Pio był przekonany, że modlitwa jest "najwyższym apostolatem, jaki dusza może wypełnić w Kościele". Sam doświadczał mocno mocy modlitwy, a za jego wstawiennictwem działy się i dzieją cuda. We wrześniu w Kościele trwa nowenna do św. ojca Pio. Oto modlitwa na siódmy dzień nowenny.
Chrześcijaństwo w Korei było wprowadzone i rozwijane przez ludzi świeckich. Kraj był bardzo zamknięty, Kościół nie mógł oficjalnie działać. Męczeństwo pierwszego księdza, pochodzącego z Korei, miało miejsce w trakcie wieloletnich krwawych prześladowań, jakie wybuchły w XVIII wieku. Koreańscy katolicy zapłacili wysoką cenę za wierność Bogu.
Adonai / mł
Poranek tuż po obudzeniu to moment, w którym naprawdę warto zwrócić się do Stwórcy i prosić Go o błogosławieństwo na nadchodzący dzień. Jak się modlić rano? Podpowiedzią może być ta modlitwa.
DEON.pl / mł
Miłość, czułość, bliskość - to trzy słowa bardzo ważne dla papieża Franciszka i bliskie jego wrażliwości. W swoim nauczaniu papież często mówi o miłości. Wybraliśmy siedem myśli, które warto poznać.
Biblia / mł
Pismo Święte to wyjątkowa księga, której moc potrafi zmienić ludzkie życie. Słowa Biblii inspirują, zachęcają, pokazują, jak żyć i działać, by życie miało sens. Oto trzy inspirujące cytaty z Biblii, które zachęcą cię do działania.
Marcin Zieliński / YouTube. com / mł
Pan Bóg chce, żebyśmy na modlitwie byli wysłuchani. Co możemy zrobić, by tak było? Sam Bóg w Piśmie Świętym daje nam dwie wskazówek. Jakie to wskazówki, wyjaśnia Marcin Zieliński.
Niezwykły święty, ojciec Pio, włoski kapucyn, za życia i po śmierci słynie z łaski wypraszania cudów dla tych, którzy modlą się za jego wstawiennictwem. Oto modlitwa na szósty dzień nowenny do św. ojca Pio.
Co roku 18 września, w przeddzień liturgicznego wspomnienia tego świętego, w katedrze neapolitańskiej zbierają się tłumy wiernych i oczekują, że będą świadkami cudu. Regularnie bowiem, kilka razy do roku, zamknięta w hermetycznych fiolkach zakrzepła krew, staje się płynna i pulsująca, jakby co dopiero wylana. Ampułki z krwią umieszczone są w relikwiarzu. Były poddawane badaniom, ostatnio 50 lat temu. Znaleziono napisy potwierdzające autentyczność relikwii. Nie jest natomiast znana natura tego fenomenu, dlaczego zakrzepła krew staje się płynna w tak regularny sposób. Ilekroć też krew nie zmieniała swojej konsystencji, było to postrzegane jako zapowiedź zbliżającego się kataklizmu czy klęski żywiołowej. 19 września Kościół wspomina św. Januarego, biskupa i męczennika.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}