Małgorzata Ward, wspominana w liturgii 30 sierpnia, była kobietą mężną, wierną Kościołowi rzymskiemu i Papieżowi. Poniosła śmierć męczeńską w czasach prześladowań katolików w Anglii. Była jedną z wielu, których odwaga okazana w ostatnich chwilach życia może być porównana do wspaniałych świadectw męczeństwa świadków wiary z przeszłości.
Czy spowiedź można świętować? Jak mądrze wybierać spowiednika, by ten sakrament przynosił jak największe owoce? Czego unikać, by nie doświadczać zranień w konfesjonale? O rzeczywistości spowiedzi traktowanej jako sakrament uzdrowienia rozmawiamy z Magdaleną Urbańską, naszą publicystką, autorką "Doskonałej" i inicjatorką instagramowej akcji #świętujęspowiedź.
"Często się zdarza, że ludzie mnie męczą, ci, których nazywam braćmi, siostrami. Bracia moi, siostry moje stanowią ludzki kontekst, w którym się poruszam, ale oni nie zawsze są zabawni! Oni są tak inni, odmienni ode mnie, i każdy – choć może nie zdaje sobie z tego sprawy – narzuca mi swój temperament" - czytamy w książce "Karol van Oost OSB. Odnowiciel życia monastycznego w Polsce", której fragment publikujemy.
Męczeństwo św. Jana Chrzciciela Kościół wspomina w liturgii 29 sierpnia. Jan był tym, który został posłany, aby ‘przygotować drogę Panu, prostować ścieżki dla Niego’. On wskazał na Jezusa jako na ‘Baranka Bożego’. Jest też łącznikiem między Starym i Nowym Testamentem. Sam Jezus powiedział o nim, że „między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela”. Jego śmierć jest zapowiedzią i typem zbawczej śmierci Jezusa na krzyżu.
Myśli, homilie i pisma, które pozostały po Augustynie, naznaczyły całą późniejszą historię chrześcijaństwa. Najbardziej znane są jego Wyznania, należące do klasyki literatury i duchowości. Opisuje w nich swoją drogę duchową, błądzenie w sektach, późne nawrócenie, przypisywane wstawiennictwu jego świętej matki. Niezwykle uzdolniony, rozmiłowany w literaturze łacińskiej, błądzący po ludzku. 28 sierpnia wspominamy św. Augustyna, biskupa Hippony, ojca i doktora Kościoła.
Monika jest wspominana jako święta córka, żona, synowa, w końcu matka. Czy może być wzorem dla współczesnych kobiet? Miała surową piastunkę, rodziców, którzy wydali ją młodo za starszego o 20 lat urzędnika, statecznego, ale i porywczego poganina. Miała teściową, z którą nie zgrały się wrażliwością i w końcu syna, zdolnego acz leniwego, ceniącego sobie swobodne życie. Która z kobiet nie odnajdzie w niej odniesienia do własnego życia i doświadczeń? Kościół wspomina św. Monikę 27 sierpnia.
Od ponad sześciuset lat wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej towarzyszy losom Polski i Polaków. Ona z nami po prostu jest. Nie było objawień, przesłania, spotkań z wizjonerami, jak w Guadalupe, La Salette, w Lourdes czy Fatimie. Maryja w wizerunku jasnogórskim jest i czeka na tych, którzy przybywają na różne sposoby, by dziękować, prosić, szukać inspiracji, pojednać się z Bogiem… by przy Niej być. 26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
opoka.org.pl / tk
- Większy autorytet będzie miał egzorcysta, a nie biskup, jak to jest to w chrześcijaństwie. W tej duchowości serce człowieka przepełnia strach, podczas gdy w chrześcijaństwie serce człowieka przepełnia bojaźń Boża, a to są dwie zupełnie inne rzeczy – tak o coraz bardziej popularnej pobożności egzorcystycznej mówi jezuita o. Paweł Kowalski.
Apostoł Bartłomiej jest mało znaną postacią z grona tych, co towarzyszyli samemu Jezusowi. Niewiele o nim wiemy. Nie zachowały się do naszych czasów informacje o jego pochodzeniu, ani też o działalności po Zmartwychwstaniu i Zesłaniu Ducha Świętego. Bartłomieja ewangelista Jan nazywa Natanaelem. Prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską. Kościół wspomina go w liturgii 24 sierpnia.
vatican.va / mł
Papież Franciszek podzielił się swoją wizją kapłaństwa i trudnościami, jakie czekają na tej drodze, z duchowieństwem zebranym podczas ŚDM na nieszporach w klasztorze hieronimitów w lizbońskiej dzielnicy Belém.
brewiarz.pl / mł
Jak modlić się do Ducha Świętego? Jak na modlitwie prosić o to, co potrzebne, a jednocześnie nie skupiać się za bardzo na sobie i swoich problemach?
Marcin Zieliński / YouTube. com / mł
- Jeśli Bóg cię wezwał, jeśli Bóg Cię powołał, ale noga Ci się powinęła, odpadłeś od wiary, nie masz relacji z Panem Bogiem od lat - Jego powołanie i obdarowanie jest dalej nad Twoim życiem - mówi Marcin Zieliński.
YT / Mocni w Duchu / mł
Co robić, kiedy nasza modlitwa wydaje nam się ciągle taka sama i jesteśmy nią znużeni? To bardzo zniechęcające, ale zamiast porzucać modlitwę, warto spróbować w niej czegoś, co ją odświeży, przemieni i nauczy nas czegoś nowego w rozmowie z Bogiem.
Jest pierwszą kanonizowaną Ameryki. Dlatego została nazwana jej ‘pierwszym kwiatem’. Żyła niewiele ponad 30 lat. Pokutowała, umartwiała ciało. Prowadziła bardzo ascetyczne życie, które w całości poświęciła Bogu. Nie oszczędziło jej to duchowych rozterek i oschłości. Była mistyczką. 23 sierpnia Kościół wspomina w liturgii św. Różę z Limy. Wśród chrześcijan w Ameryce Południowej, choć nie tylko, jest to bardzo popularna święta.
Kult Maryi Panny Królowej jest obecny w Kościele od starożytności. Kościół obchodzi to liturgiczne wspomnienie 22 sierpnia. Zostało ono wprowadzone w 1954 roku przez papieża Piusa XII. Chciał w ten sposób uczcić setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Kto może wpływać na wybór papieża podczas konklawe? Ta sprawa była różnie rozwiązywana przez wieki. Pius X wprowadził absolutny zakaz, pod karą ekskomuniki, wpływania jakiegokolwiek państwa na wybór następcy św. Piotra. Był pierwszym papieżem XX wieku. Kościół wspomina w liturgii 21 sierpnia św. Piusa X.
Św. Bernard określany był jako „doktor miodopłynny”. Miał niezwykły dar przemawiania i przekonywania. Wielu pociągnął na drogę życia zakonnego. Nie stworzył cystersów, ale nazywany jest jednym ze współzałożycieli. W swoim życiu założył prawie 70 nowych opactw. Kościół wspomina w liturgii 20 sierpnia św. Bernarda z Clairvaux.
"Dwudziestu jeden męczenników w Libii to świadkowie modlitwy chrześcijańskiej. Ich wysiłek, by modlić się w okolicznościach ekstremalnych, ukazuje szlachetność naszej wiary i nadprzyrodzonej mądrości, którą nam daje" - pisze Anthony Lynn Lilles w książce: "Ogień z nieba. Dar kontemplacji". Stanowi ona wprowadzenie do chrześcijańskiej kontemplacji i mistycznej mądrości. To próba zajrzenia w bogatą, żywą tradycję duchowych mistrzów, świętych i męczenników.
Serce Boże… wszyscy je znamy. Przez wizerunki, kaplice, kościoły (w samej Polsce ponad 400 ku jego czci), zakony, bractwa, czasopisma, uroczystości i pobożne praktyki…, przez akty strzeliste, godzinę świętą, litanię, koronkę, pieśni… tak wiele różnorodnych dzieł jest poświęconych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. „Twórcą liturgicznego kultu Serca Jezusa i Maryi” był św. Jan Eudes. Kościół wspomina go w liturgii 19 sierpnia.
Nazywany jest Apostołem Chile. Biskup na jego pogrzebie powiedział, że o. Alberto był ‘nawiedzeniem Boga w swojej ojczyźnie’. Był wizjonerem, pionierem i twórcą wielkich dzieł społecznych. Zapalał ludzi do wielkich akcji społecznych. 18 sierpnia wspominamy św. Alberta Hurtado, jezuitę.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}