„Stać się, jak dzieci” to powrót do bycia dzieckiem, nie zdziecinnienie

„Stać się, jak dzieci” to powrót do bycia dzieckiem, nie zdziecinnienie
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

„W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: »Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?« On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: »Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje« - czytamy w dzisiejszych czytaniach.

Czytania na dziś: Mt 18,1-5.10

Z ewangelii wg św. Mateusza: W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?» On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

DEON.PL POLECA

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa i Jego uczniów, jak Pan bierze dziecko i wyjaśnia gest oraz zaleca odmianę i stawanie się, jak ‘dziecko’. Posłucham wypowiadanych słów. Przyjrzę się swoim odczuciom i skojarzeniom.

Myśl: Jezus poucza uczniów, jak powinni budować i zachowywać wspólnotę, która ‘idzie za swoim Panem’. Uczeń jest ‘pozbawiony wielkości’, ‘nie liczy się’, służy. Jezus ‘odmienia’ pytanie uczniów. „Największy w królestwie niebieskim” jest biedny, zaniedbany, lekceważony. To do nich należy ‘pierwsze miejsce’ we wspólnocie. Ta prawda zakłada podwójne działanie. Uczniowie muszą zwracać uwagę na ‘maluczkich’ i po drugie, trzeba się uniżyć i służyć, by liczyć się w królestwie. „Uniżenie się to nie status, ale duchowy wymiar”.

Emocja: ‘Stać się, jak dzieci’. To nie jest ‘udziecinnienie’, powrót do bycia dzieckiem. ‘Uniżyć się’ przed Bogiem i ludźmi w znaczeniu biblijnym to zyskać świadomość, że bez pomocy Ojca w niebie nie osiągniemy zbawienia, nie ‘zapracujemy’ na nie.

Wezwanie: Proszę o zdolność nawracania się i ‘stawania, jak dziecko’. Podziękuję Panu, że dał przykład bycia pokornym i uniżonym.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

„Stać się, jak dzieci” to powrót do bycia dzieckiem, nie zdziecinnienie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.