Czy wyobrażaliście sobie Boga jako kobietę? Pismo Święte oferuje takie obrazy, o których mogliście nie mieć pojęcia.
Adam Szustak OP
Pomyśl o tym w kontekście swojego związku. Może masz pomysł, by do końca życia dojechać w tej relacji na delikatnym dystansie. Może coś się popsuło między wami, może jest gdzieś trudno, może rzeczywiście coś się poharatało i masz pomysł, by przez wycofanie trochę to sobie ułatwić.
Marek Kamiński / Joanna Podsadecka
„Nigdy nie chciałem pisać książek podróżniczych, opowiadających o tym, co wiedziałem. Jest teraz tyle zdjęć i filmów, że można to zobaczyć bez posługiwania się oczami podróżnika. Bardziej chodziło o wnętrze” – słynny podróżnik opowiada m.in. o kulisach napisania swojej najnowszej książki.
W duszpasterstwach jest obecna silna genderowa polaryzacja. Może mężczyzna nie musi być "rycerzem”, a kobieta "niewiastą" żeby się odnaleźć w Kościele?
„Jest taki moment, kiedy feminizm nabiera znaczenia”. Zrozumiesz, gdy zadasz sobie to pytanie.
“Bóg może swoim słowem i swoim działaniem zacząć cię kompletnie od nowa, stworzyć cię kompletnie od nowa. Nie troszeczkę poprawić, tylko na nowo stworzyć” - pisze arcybiskup.
Byłem tylko dzieckiem. Ten człowiek po prostu mnie omotał, był niczym kochanek, który miał nade mną diaboliczną moc, nie mogłem się od niego uwolnić, byłem niczym jego niewolnik.
Bóg żąda dorosłości, zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym, społecznym.
Marek Kamiński / Joanna Podsadecka
"Trzeba mieć do nich szacunek. Myślę, że są darem od losu, który trzeba przyjąć z szacunkiem" - znany podróżnik opowiada o podejściu, które pomogło mu sięgać po marzenia.
"Dziękuję Bogu za te wszystkie doświadczenia, które miałem, także te żądzowe. Poprzez nie jestem dzisiaj tu, gdzie jestem."
Wiele osób dąży do poznania woli Bożej, aby odnaleźć właściwą dla siebie drogę. Dla innych pytanie o wolę Bożą okazuje się niebezpieczne, gdyż boją się, że Bóg mógłby chcieć czegoś, co nie jest dla nich dobre. Jak je zadać?
"To zobowiązuje. By nie zgasić w sobie światła chrześcijańskich ideałów: w sobie i w innych. By nie zwietrzała sól naszych przekonań, zasad".
"Moje doświadczenia z kapłanami w konfesjonale są takie, że większość z nich nie była w stanie w żaden sposób zareagować. Być może to było lepsze, niż próbowanie na siłę. Gdy mówiłam o problemie i o grzechu, z którym się borykam, następowała cisza".
Tajemnica Boga, który stał się człowiekiem, zawiera się w tym właśnie, że Bóg stał się widzialny w ludzkiej twarzy, że wziął ludzkie serce, które może czuć, cierpieć i kochać.
"A więc nikt, nigdy - ani z powodu rasy, ani narodowości - nie może być wyjęty spod tchnienia miłości Pana Boga".
Marek Kamiński / Joanna Podsadecka
"Bieguny, choroba dwubiegunowa… Ciekawią mnie podobieństwa i różnice między tymi pojęciami… Bieguny mają moc. Choroba dwubiegunowa ma moc innego typu. Dwa bieguny na krańcach ziemi i dwa bieguny emocji" - mówi znany podróżnik.
"Zdałam sobie sprawę, że skłonności nie odczuwam już jako cierpienia. Dużo trudniejsze jest dla mnie przyjęcie tego, że nie założyłam swojej rodziny i płynącej z tego samotności".
Niektórzy traktują Boga podobnie jak narkotyk. Wydaje im się, że trzeba tylko się modlić i spełniać określone praktyki religijne, a wtedy zapanują nad wszystkim i nie będą musieli mierzyć się z własną prawdą.
Te słowa są ku naszej pokorze, bo uświadamiają nam, że sami z siebie niewiele możemy, za to w łączności z Bogiem stać nas na zmianę oblicza ziemi.
Marek Kamiński / Joanna Podsadecka
"Gdy byłem u karmelitanek niedaleko Irkucka, w zakonie o ścisłej regule, okazało się, że siostra przełożona też czytała tę książkę. Bardzo dobrze nam się rozmawiało, nawiązaliśmy więź" - wspomina znany podróżnik w książce podsumowującej jego ostatnią wyprawę.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}