Jasna gwiazda katechezy – św. Cezary de Bus

Jasna gwiazda katechezy – św. Cezary de Bus
Bł. Cezary de Bus - School of French School, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Pochodził z francuskiej Prowansji, ale z rodziny włoskiej. Wstąpił do wojska, był kapitanem gwardii królewskiej. Prowadził życie frywolne i światowe. W jego nawróceniu znaczną rolę odegrali przyjaciele i spowiednik. Założył nowe zgromadzenie zakonne. Był jednym z największych katechistów w Kościele. 15 kwietnia Kościół wspomina św. Cezarego de Bus.

Urodził się 3 lutego 1544 roku w Cavaillon. Był siódmym z trzynaściorga dzieci pobożnej, tradycyjnie religijnej rodziny. Cezary umiał zjednywać sobie ludzi, ale i był nieśmiały. Od młodych lat przejawiał wiele talentów artystycznych, miał duszę poety, aktora, nie raz był słuchany i oklaskiwany w środowiskach wyrafinowanej burżuazji prowansalskiej. Oddalił się od Boga. Wstąpił do armii królewskiej i brał udział w wojnie z protestanckimi hugenotami. Piął się po szczeblach kariery i oddawał się wszelkiego rodzaju uciechom. Dał się wciągnąć w światowy styl życia i myślenia w duchu jego czasów.

Imiona świętych - Cezary

A te nie były łatwe. Ówczesny świat był w wielkim kryzysie politycznym, społecznym i religijnym. Odkryto Amerykę a także drogę morską do Indii. Wybuchła Reformacja, a wraz z nią podziały a nawet wojny religijne.
W życiu Cezarego ważną rolę odegrali oddani przyjaciele. Ludwik Guyot był ubogim krawcem. Później został zakrystianem w katedrze w Cavaillon. Antonina Reveillade była prostą, pobożną kobietą. Nie umiała czytać i często prosiła, by Cezary czytał jej żywoty świętych. Ze łzami w oczach modliła się do Boga, by jej przyjaciel dostąpił zbawienia duszy i żeby śmierć nie zastała go w stanie grzechu ciężkiego.

Modlitwa o opiekę św. Antoniego

Pewnego razu, kiedy Cezary szedł na bal maskowy, przechodził obok kapliczki z obrazem Najświętszej Maryi Panny. Paliła się przed nim niewielka świeczka. Wtedy usłyszał w swojej duszy głos: „Idziesz, aby mnie na nowo ukrzyżować!” Przypomniał sobie modlitwę Antoniny i pomyślał: „Jak mogę powierzać się Bogu, kiedy idę tam, gdzie będę Go obrażać?” I wtedy podjął decyzję: „Przejdę przez ciasną bramę i będę się wspinał po stromych szlakach, które prowadzą do zbawienia!

Cezary de Bus - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsBł. Cezary de Bus - Unknown author, P.d., via Wiki. Comm.Jego nawrócenie ostatecznie przypieczętował kontakt ze spowiednikiem, jezuitą o. Piotrem Pequetem. Cezary miał wtedy ok. 30 lat. Rozpoczął studia teologiczne. W 1582 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był zafascynowany postacią św. Karola Boromeusza. Czytał jego żywot i pisma. Chciał naśladować jego pobożność, styl duszpasterski i katechetyczny. Kiedyś, po lekturze jego pism zanotował: „Byłem tak wewnętrznie dotknięty i poruszony pragnieniem, aby go naśladować w życiu, że wydawało mi się, iż nie położę się spać, ani nie spocznę nim w jakiś sposób nie zrealizuję tego postanowienia”.

Modlitwa do św. Judy Tadeusza w ciężkim strapieniu

Gorliwie zabrał się do nauczania prawd wiary, walcząc z jednej strony z ignorancją religijną, jak też z szerząca się Reformacją. Wędrował pieszo przez wsie i miasta, uczył katechizmu. Przemawiał z ambon kościelnych i długie godziny spędzał w konfesjonale. Z czasem przyłączyli się do niego naśladowcy. 29 września 1592 roku powstało nowe zgromadzenie, Księża Nauki Chrześcijańskiej, zwani też Doktrynariuszami. 5 lat później zatwierdziła je Stolica Apostolska. Zakonnicy zajmowali się przede wszystkim edukacją religijną dzieci.
Niemal równocześnie powstało żeńskie zgromadzenie Sióstr Nauki Chrześcijańskiej, które zajęły się nauczaniem prawd wiary kobiet i dziewcząt.

W maju kanonizacja 10 błogosławionych

W ostatnich 14 latach życia Cezary de Bus stracił wzrok. Zmarł w poranek wielkanocny, 15 kwietnia 1607 roku. Został pochowany w Awinionie. Beatyfikował go Paweł VI w roku 1975. Choć dzisiaj trochę zapomniany, bł. Cezary był wielką postacią swoich czasów. Św. Franciszek Salezy nazwał go „gwiazdą pierwszej wielkości na firmamencie Katechezy”. Kanonizował go 15 maja 2022 r. w Rzymie papież Franciszek.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Pod redakcją Ireny Popiołek oraz Stanisława Cieślaka SJ
Książka jest dedykowana Siostrze Profesor Czesławie Margaricie Sondej OSU z okazji złotego jubileuszu życia zakonnego. Siostra Margarita Sondej jest osobą niezwykle otwartą na ludzi, otoczoną przyjaciółmi, angażującą się na przestrzeni wielu lat w wiele kościelnych...

Skomentuj artykuł

Jasna gwiazda katechezy – św. Cezary de Bus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.