ml
Wielka Sobota, ostatni dzień Triduum to wielka cisza jaka panuje przed Zmartwychwstaniem. Świętujemy ten dzień w domach, zobacz jak możesz to zrobić dobrze.
ml
Wielki Piątek w domu? Jak przeżyć ten czas? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz poradnik świętowania tego dnia w domu.
ml
Rozpoczyna się Triduum Paschalne, które długo pozostanie w naszej pamięci. Po raz pierwszy od bardzo dawna spędzimy je w domach. Mamy dla was kilka wskazówek, co konkretnego zrobić w Wielki Czwartek.
ml
Jezuici, specjalnie dla czytelników DEON.pl, przygotowali liturgię, którą możesz odprawić w domu w czasie Triduum.
ml
Dzisiaj spójrz na Jezusa i naśladuj Go w tym, co robi.
ml
Zdobądź się dzisiaj na szaloną rzecz i powiedz Bogu o tym, o czym nigdy z Nim jeszcze nie rozmawiałeś.
ml
Wielki Poniedziałek spędzony w domu? Praca gdzie boisz się zarażenia wirusem? Normalnie poszedłbyś do kościoła, ale lepiej nie. Świętuj ten dzień tak, jak potrafisz. Bóg przyjdzie do ciebie, bo zna twoje serce.
ml
Rozpoczyna się kolejny osobliwy Wielki Tydzień. Mamy dla was wskazówki, jak mimo tego, że żyjemy w kwarantannie i odosobnieniu, przeżyć najważniejsze chrześcijańskie święta. Jak świętować Niedzielę Palmową nie wychodząc z domu?
Jakże Duch Święty może mnie wypełnić, skoro są we mnie całe obszary, gdzie nie zamierzam Go w ogóle wpuszczać? Wejdzie i „narozrabia”. Znacie tę obawę?
"Po co obmywać się Wodą, która nie czyści, lecz opłukuje? Po co żywić się Chlebem, który nie daje fizycznych sił? Po co oczyszczać się z grzechów, jeśli i tak umrę"?
Czy polscy katolicy wierzą temu, co mówi Kościół? Dlaczego kazania tak często nie spełniają ich oczekiwań? Czemu tak wiele osób chodzi do kościoła, ale się nie modli? Na te pytania odpowiada ksiądz-psycholog, jezuita.
Czekanie w modlitwie nie oznacza wcale bierności. Wtedy mogą się dziać różne rzeczy. Czasem jest spokojniej, czasem przyjemnie, ale zdarza się, że musimy Bogu trochę wygarnąć. Psalmy nas tego uczą - mówi brat Marek z Taizé.
Moje pierwsze skojarzenie z błotem to świnie. Bo czyż nie świnie tarzają się w błocie?! W rękach Jezusa błoto staje się lekarstwem-symbolem: uzdrowienie to spotkanie na pograniczu boskości i człowieczeństwa.
Jego ręce zapewne też już nie mają w sobie wielkiej siły. Nie ma kłopotu z głową, ma kłopot z mięśniami. Oczywiście, potem problem obejmuje także głowę. Wiecie dlaczego? Kiedy Jezus mu mówi: „Chcesz być zdrowy?”, to on odpowiada takie słowa.
Kiedy modlitwa zmienia się w zaklęcie? Czy wiara jest równoznaczna z tajemną mocą? Dlaczego tak często wydaje nam się, że to my mamy władzę nad Bogiem? Wątpliwości rozjaśnia ksiądz-psycholog, jezuita.
"Tam jest dramat, tam śmierć wisi w powietrzu, wykluczenie, cierpienie" - pisze arcybiskup.
To znak dla nas, żebyśmy nigdy nie kalkulowali, czy powinniśmy, czy też nie powinniśmy opowiadać innym o naszych spotkaniach z Panem.
To, że trzeba mi pomóc, niczego nie ujmuje mojej kobiecości. Musiałam dużo odkryć, żeby do tego dojść - mówi Basia Turek.
Gdy wchodzimy w takie myślenie, to przestajemy rozumieć o co chodzi w chrześcijańskiej moralności i patrzymy wtedy na Boga jak na policjanta albo aptekarza. To ogromnie fałszywy obraz.
Czy duchowni mają takie same problemy jak inni? Jak sobie z nimi radzą? Co jest najczęstszą przyczyną odejść z kapłaństwa? Odpowiada ksiądz-psycholog, Jacek Prusak SJ.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}