Przyjrzyjmy się pewnemu domowi. Meble wyczyszczone na połysk, kolorowy turecki dywan, ojciec czyta w fotelu gazetę, a matka krząta się w kuchni. W drugim pokoju za biurkiem dziewczynka odrabia lekcje. W pewnym momencie matka wpada do jej pokoju i wrzeszczy, żeby tym razem zrobiła zadania poprawnie i przyniosła piątkę, bo powinna dostawać tylko piątki. Ojciec słyszy, ale nie reaguje.
Czy zdarzyło się wam kiedyś, że ktoś was wysłuchał? Pytanie wydaje się niemądre, a odpowiedź oczywista: "tak". Ale czy na pewno? Chodzi o bycie wysłuchanym naprawdę, bez żadnego przerywania.
- Rozwinięta religijność chroni przed depresją. Istnieje na ten temat zdecydowanie mniej badań, ale są i takie, z których wynika wniosek, że terapia oparta na odniesieniu religijnym może powodować szybsze wyjście z depresji niż taka, która w ogóle nie ma takiego odniesienia — mówi dr. hab. Krzysztof Krajewski-Siuda w rozmowie z Tomaszem P. Terlikowskim. Publikujemy fragment książki "Uleczyć Boga w sobie. Z psychiatrą o duchowości".
CNA/dm
W jednym z muzeów Rzymu, w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej, gości obecnie wystawa poświęcona życiu pisarza prof. J.R.R. Tolkiena, autora „Władcy Pierścieni”, który odegrał decydującą rolę w nawróceniu na chrześcijaństwo swojego wielkiego przyjaciela C.S. Lewisa.
Deon.pl
Najprostszą konsekwencją nieśmiałości jest samotność i negatywne przekonania na swój temat. Kolejną jest brak osiągania ważnych dla siebie celów, bo kiedy nie sięgam po coś, nie sprawdzam nowych rzeczy, to w konsekwencji nie daję sobie szansy, by sprawdzić swoje kompetencje społeczne czy zawodowe i je potwierdzić – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak.
"Giganci świata cyfrowego to nie banalni przedsiębiorcy, którzy pragną przede wszystkim maksymalizacji zysków przy okazji sprzedaży swoich towarów i usług. Ich ambicja idzie dalej, co jasno dają do zrozumienia w niezwykle sprawnej strategii komunikacyjnej" - pisze Jean-Baptiste Bienvenu w książce "Zjadani przez ekrany!". Jej autor pokazuje, jak niekontrolowane korzystanie z nowych technologii wpływa destrukcyjnie na nasz rozwój wewnętrzny.
pl.aleteia.org / onet.pl / tk
Mar Galcerán jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która zasiadła w hiszpańskim parlamencie. Kobieta została wybrana do zgromadzenia regionalnego Walencji.
KAI / mł
- Chcesz mieć seks? To żyj na własny rachunek, a nie bądź na garnuszku u rodziców. Amerykanie nie bali się powiedzieć tego wprost prawie 30 lat temu. W 1993 roku British Medical Journal podał, iż istnieją dowody na to, że wbrew przypuszczeniom, dostępność do antykoncepcji prowadzi do wzrostu wskaźnika aborcji. A u nas środowiska lewicowe chcą zmieniać rzeczywistość prawną i kulturową w takim sposób, by seksualizacja była możliwa od najmłodszych lat – mówi Magdalena Guziak-Nowak.
tydzienmalzenstwa.pl / tk
W dniach od 7 do 14 lutego 2024 roku w wielu miastach Polski odbędzie się 10. edycja Tygodnia Małżeństwa. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest "Małżeństwo bliskości".
Youtube/Amanda Achtman/aw
„Nie usypiajcie mnie” - to napis tatuażu na lewym ramieniu Christine z Kanady, na który kilka lat temu zdecydowała się 80-letnia wówczas kobieta. W Kanadzie od 2016 roku eutanazja jest legalna w całym kraju. - Karta w portfelu wydawała mi się za słabą formą przekazania mojej opinii na temat eutanazji. Tak więc zdecydowałam się na tatuaż - mówi w swoim świadectwie działaczce pro-life, Amandzie Achtman.
Deon.pl
Kochający, szukający prawdy, zabawny. Miał w sobie dziecięcą ciekawość, która pozwoliła mu przejść przez dramatyczne doświadczenia obozowe - tak o swoim dziadku, prof. Viktorze Franklu, mówił jego wnuczek i logoterapeuta Alexandr Vesely podczas spotkania zorganizowanego wokół wydanej niedawno autobiografii profesora „Życie z sensem”.
Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ziarnie, przedszkolu niepublicznej szkoły jezuitów w Mysłowicach, dzieci mają wyjątkową szansę na rozwój w harmonijnym środowisku, gdzie samodzielnie odkrywają świat.
Jeżeli jesteśmy ciągle przyklejeni do ekranu, to z pola widzenia znika nam "żywy" człowiek, który w efekcie szybciej lub wolniej (u każdego trochę inaczej) przestaje być pożądaną wartością w relacji. Dzieje się tak, ponieważ relacja staje się coraz trudniejsza do realizacji oraz coraz bardziej niejednoznaczna.
KAI/Fundacja Nowej Wspólnoty/dm
Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. Spory wywołuje polityka, religia, obyczaje czy metody wychowywania dzieci. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć swoisty poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.
KAI/dm
Dużym wyzwaniem dla osób walczących z nałogiem są reklamy alkoholu. Zdecydowanie powinny być one to zabronione, to dla nich wielkie wyzwanie. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo przeszkadza to uzależnionym, szczególnie tym młodym, po terapiach - mówi w rozmowie z KAI s. Joanna Glapka, psycholog, prezes fundacji „Pasja Życia”.
dm
Prawie 90 proc. osób, które planowały wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych, nie jest w stanie wprowadzić ich w życie. Oto kilka podpowiedzi, które mogą to ułatwić.
PAP/dm
Otyłość to śmiertelna choroba. Jest, jak gdyby szczytem góry lodowej, pod którym tkwią: niewydolność serca, cukrzyca, zaburzenia oddechowe, niewydolność żylna, jak również zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i zaburzenia psychiatryczne - mówi w rozmowie z PAP prof. Wojciech Lisik, krajowy konsultant transplantologii klinicznej.
Do tego, by wzrastać i dostrzegać to, co w nas wymaga opieki, potrzebujemy bliskości z drugim człowiekiem, wzajemności w dawaniu i braniu. Lubię powtarzać: "żeby siebie dać, trzeba siebie mieć".
DEON.pl / mł
Dobre małżeństwo samo się nie zrobi! Żeby wzmocnić i budować relację, trzeba robić rzeczy. Jakie? O tym w naszym randkowym cyklu mówią Marta i Stanisław Jędrzejewscy.
PAP / pk
Palenie papierosów przyczynia się do utraty tkanek mózgu i zmniejszenia jego objętości, wynika z badania, które publikuje czasopismo "Biological Psychiatry".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}