Koronawirus: bieżąca sytuacja w kraju i w Kościele [AKTUALIZUJEMY]

Koronawirus: bieżąca sytuacja w kraju i w Kościele [AKTUALIZUJEMY]
fot. AJ
Logo źródła: DEON.pl DEON.pl

W związku z szerzeniem się koronowirusa SARS-CoV-2 na całym świecie i pierwszymi potwierdzonymi przypadkami zachorowań w Polsce publikujemy poniżej bieżące informacje potwierdzone przez odpowiednie służby lub organy państwowe. W materiale tym znajdziecie również komunikaty wydane przez poszczególne diecezje na terenie Polski oraz Konferencję Episkopatu Polski dotyczące wprowadzonych zmian i działań prewencyjnych.


Apel do czytelników DEON.pl:

W najbliższych dniach najważniejsze jest to, żebyśmy jako społeczeństwo zachowywali się odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o nasze indywidualne zdrowie, ale też o zdrowie wszystkich ludzi, z którymi się codziennie spotykamy, których mijamy na ulicy.

Jeżeli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy choroby, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do odpowiednich służb. UWAGA: w takim przypadku nie idziemy do przychodni / szpitala (żeby nie zarażać innych), ale dzwonimy na całodobową infolinię pod numer 800 190 590. Bądźmy też na bieżąco z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

DEON.PL POLECA


 

Materiał aktualizujemy na bieżąco. Znajdziecie w nim najświeższe informacje:

 

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

 

 

 

25 marca, środa

W tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia wybaw nas od pandemii, która nas dotyka – modlił się abp Stanisław Gądecki, zawierzając ludzi żyjących w Polsce, w Europie i na całym świecie Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

I jest to miłość bardzo konkretna, bo przecież jesteśmy zjednoczeni duchowo, polecamy Bogu intencje chorych, cierpiących, tych, którzy się boją, którzy są samotni. Wszyscy rozumiemy, że ta izolacja nie jest po to, żeby nas rozdzielić, ale jest dla naszego wspólnego dobra” – mówi w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego” abp Wojciech Polak.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę późnym wieczorem o kolejnych 20 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łączna ich liczba wzrosła do 1 tys. 51 zarażonych osób.

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czczona w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, została w środę zamknięta na tydzień - poinformowali agencję Reutera urzędnicy kościelni.

Pracownik Stolicy Apostolskiej, który mieszka w tej rezydencji w Watykanie, został hospitalizowany. Jak zaznaczył dziennik na swojej stronie internetowej, stan chorego nie budzi obaw. Problemem jest natomiast obecność koronawirusa w miejscu zamieszkania papieża - dodał.

W szpitalu powiatowym w Skarżysku-Kamiennej zmarł 80-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu starachowickiego, zakażony koronawirusem. Pacjent cierpiał na choroby współistniejące – poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

Z apelem o podjęcie codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu we wszystkich zgromadzeniach zakonnych archidiecezji wrocławskiej, w intencji oddalenia epidemii koronawirusa, zwrócił się do przełożonych zakonnych abp Józef Kupny wraz z biskupami pomocniczymi.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę późnym popołudniem o kolejnych 74 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączny bilans przekroczył tysiąc zakażonych i wyniósł dokładnie 1 031 osób.

- Wspomóżmy naszych braci i siostry lekarzy i pielęgniarki - mają oni wystarczająco dużo cierpienia przy okazji tej epidemii. To nasz absolutny obowiązek - podkreślił metropolita łódzki.

Czterech pacjentów z oddziału neurologicznego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej zostało zarażonych koronawirusem, jeden z nich zmarł w środę przed południem – poinformował PAP dyr. placówki Leszek Lepiarz.

Niezmienne daty świąt, pominięcie elementów celebracji, sprawowanych poza świątyniami, zachęta i wsparcie wiernych do modlitwy w domach, przełożenie zaplanowanych chrztów na inne daty - to najważniejsze zalecenia opublikowane przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich w związku z celebrowaniem Świąt Paschalnych w czasie pandemii koronawirusa COVID-19.

66-letni pacjent, który był leczony na COVID-19, został w środę wypisany z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego po tym, jak przeprowadzone testy wykazały, że nie jest on już zakażony koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia nie wysyła SMS-ów dotyczących obowiązkowych szczepień na koronawirusa i nakłaniających do płatności – podkreślił w środę resort. MZ prosi, aby nie klikać w przesyłane linki.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret zawierający uaktualnione wytyczne odnośnie do celebrowania w tym roku uroczystości Wielkiego Tygodnia.

W czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce; w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

Łącznie zarażonych w Polsce jest 957 osób.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zawierzy Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi dziś po modlitwie różańcowej rozpoczynającej się o godz. 20:30. Odbędzie się to w duchowej łączności z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Papież Franciszek w nagraniu wideo wezwał wyznawców wszystkich religii do modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. Już teraz dołącz do wspólnej modlitwy Ojcze Nasz z papieżem i całym Kościołem.

 

 

Brytyjski następca tronu, książę Karol ma pozytywny wynik testu na koronawirusa - potwierdziło w środę biuro w jego oficjalnej rezydencji Clarence House. Zapewniono, że choroba ma łagodny przebieg, a poza tym książę czuje się dobrze.

"Po przeprowadzonych u nas testach okazało się, że pięciu z nas ma wynik pozytywny. Jesteśmy objęci procedurą medyczną i na ten moment czujemy się dobrze" - napisali na swojej stronie Dominikanie z Rzeszowa.

Łącznie w Polsce zmarło już 12 osób.

24 marca, wtorek

Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 17 osób; łączny bilans wzrósł we wtorek wieczorem do 901 przypadków - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

 

Jeśli to tylko możliwe, zostańmy w domach, chrońmy siebie i bliskich; nie narażajmy innych, szczególnie personelu medycznego, który niesie pomoc, ratując zdrowie i życie – zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ograniczmy drastycznie aktywność - wezwał.

 

Msze św. wyłącznie w kościołach, kaplicach szpitalnych i domach zakonnych, z ewentualnym udziałem osób życia konsekrowanego lecz bez udziału wiernych świeckich i przy zamkniętych drzwiach - to decyzja biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który wydał najnowszy dekret w związku z epidemią w Polsce.

 

71-letni mężczyzna z Ustronia zmarł we wtorek w Szpitalu Śląskim w Cieszynie – dowiedziała się PAP od rzecznik starosty cieszyńskiego Sylwii Pieczonki. To pierwsza ofiara koronawirusa na Śląsku Cieszyńskim, druga w Śląskiem i dziesiąta w Polsce.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 40 osób; łączny bilans wzrósł we wtorek wieczorem do 884 przypadków - podało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarła dziesiąta osoba, to 71-letni mężczyzna.

 

We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - napisał biskup warszawsko-praski. Romuald Kamiński skierował do wiernych komunikat w związku z wprowadzeniem w Polsce nowych zasad bezpieczeństwa.

 

Po tym jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o 45 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi, przypadkach koronawirusa liczba zakażeń wzrosła do 844.

 

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

Informację ogłosiła Archidiecezja Warszawska.

 

Głos dzwonu Zygmunt rozlegnie się w środę w samo południe. Jego bicie będzie towarzyszyć modlitwie odmawianej w związku z pandemią COVID-19.

 

"Regulacja jest daleko idąca: ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, Mszach Świętych, do pięciu osób nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy, kapłanów oraz osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych" - powiedział Minister Zdrowia.

"Wszystkie sprawy odłóżmy na później. Ta sytuacja wymaga ogromnej dyscypliny" - powiedział premier.

 

 

 

W szpitalu w Radomiu zmarł zarażony koronawirusem 79-letni mieszkaniec gminy Odrzywół w pow. przysuskim (Mazowieckie). Pacjent miał choroby współistniejące.

W szpitalu zakaźnym w Puławach zmarł ks. Henryk Borzęcki, proboszcz parafii w Białopolu. Miał 68 lat. Informację podała na swoich stronach Diecezja Zamojsko-Lubaczowska.

Zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu po tym, gdy zrezygnował z respiratora chcąc, by podłączyć do niego kogoś młodszego - historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".

23 marca, poniedziałek

Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy dot. rozwiązań organizacyjnych w związku z COVID-19, chorobą wywoływaną przez nowego koronawirusa. Mają one uelastycznić decyzje kliniczne. Rozporządzenie skierowano w poniedziałek do ogłoszenia.

W województwie kujawsko-pomorskim jest hospitalizowanych 38 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. W poniedziałek potwierdzono dwa nowe przypadki zakażeń. W regionie jest ich do tej pory 20 - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Archidiecezja Warszawska wydała komunikat kard. Kazimierza Nycza dotyczący Mszy św. pogrzebowej ks. Piotra Pawlukiewicza. Metropolita warszawski wszystkich chcących pożegnać cenionego rekolekcjonistę zaprasza na Mszę św. w pierwszą niedzielę po ustaniu pandemii.

 

 

W związku z pandemią koronawirusa generał franciszkanów zwrócił się do wszystkich członków zakonu na całym świecie, aby w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, czyli we wtorek 24 marca bracia podjęli post za wszystkich ludzi.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci 83-letniego mieszkańca naszej diecezji ze Szczyrku, który dziś zmarł z powodu zakażenia koronawirusem” – napisał na Twitterze bp Roman Pindel na wiadomość o kolejnej ofierze pandemii, pierwszej w województwie śląskim – mężczyźnie ze Szczyrku. Pacjent szpitala w Tychach zmarł 23 marca.

Do 6078 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. W ciągu doby w całym kraju zanotowano 602 zgony. To drugi z rzędu dzień spadku liczby zgonów i zakażeń.

 

 

 

40-letni pracownik Parlamentu Europejskiego zmarł po zakażeniu koronawirusem. To pierwszy zgon w wyniku pandemii w instytucjach europejskich - podała agencja AFP.

Dwa kolejne oddziały krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, znajdujące się w nowej siedzibie lecznicy przy ul. Jakubowskiego 2, od poniedziałku są zamknięte. Powodem jest stwierdzenie zakażenia koronawirusem u pacjenta i pracownika.

Zmarła osoba ze Szczyrku, która była zakażona koronawirusem. Poinformował o tym w poniedziałek w południe burmistrz tej miejscowości Antoni Byrdy.

Aktorka opublikowała też zdjęcia ze ślubu, na którym widać zmarłego w sobotę duchownego.

Na razie nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce. Zachorowania rozkładają się równomiernie - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rzeszowscy dominikanie poinformowali 22 marca wiernych, że klasztor na mocy decyzji kompetentnych władz został objęty kwarantanną.

Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 649, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 15 osób – podało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

22 marca, niedziela

Szpital Uniwersytecki w Krakowie z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem u trzech pracowników zamknął dwa oddziały kliniczne znajdujące się w nowej siedzibie lecznicy przy ul. Jakubowskiego 2. Przebywający tam pacjenci i personel zostali objęci kwarantanną.

Marcello Bedeschi, 80-letni dziś przyjaciel św. Jana Pawła II i człowiek, które całe życie zawodowe poświęcił działalności samorządowej i ewangelizacyjnej, od kilku tygodni koordynuje działalność włoskich gmin w zakresie pomocy związanej z pandemią koronawirusa.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 3 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego i podkarpackiego.

Tekst specjalnej modlitwy porannej, która będzie odczytywana we wszystkich świątyniach rosyjskiej Cerkwi, nie wspomina o pandemii ani o wirusie. Zawiera prośbę o to, by Bóg oszczędził wiernych, i apel do Bożego miłosierdzia.

Zachęcają do modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia za umierających, którzy chorują na COVID-19, a nie mają możliwości przyjęcia sakramentów, szczególnie ci, którzy przebywają na oddziałach intensywnej terapii – informują siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Dotąd w Polsce potwierdzono 627 przypadków zakażenia koronawirusem. Siedem osób zmarło, z czego o dwóch resort zdrowia poinformował w niedzielę.

Do społecznej akcji szycia maseczek ochronnych dołączyły siostry serafitki w Oświęcimiu. „Najmniejszy gest miłości liczy się w tej chwili” – podkreśliła s. Augustiana Kunicka z oświęcimskiej wspólnoty zakonnej.

Jeżeli jesteś zdrowy – oddaj krew. W całej Polsce zaczyna jej brakować, a jest ona stale potrzebna osobom przewlekle chorym oraz do ratowania w nagłych przypadkach – zaapelował zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Taką decyzję podjęli przedstawiciele trzech tradycji chrześcijańskich, odpowiedzialni za administrację bazyliki, wśród nich franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton.

Tylko w piątek i sobotę doszło do dziesięciu nowych zgonów w szeregach duchowieństwa. Wiele ofiar postąpiło zgodnie z apelem papieża Franciszka: chciało pomóc innym w tym trudnym czasie.

Chcemy stale zwiększać diagnostykę koronawirusa m.in. poprzez uruchamianie laboratoriów w publicznych placówkach ochrony zdrowia – powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort będzie dofinansowywał uruchomienie takich laboratoriów.

- Klasztor karmelitów bosych „na Piasku” w Krakowie został objęty kwarantanną. Jeden z pracowników wykazuje objawy infekcji koronawirusa i został skierowany na obserwację – poinformowali zakonnicy na stronie internetowej.

Obecnie w szpitalu przebywa 12 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Stan 11 z nich jest stabilny, natomiast stan 1 osoby jest poważny - poinformował PAP w niedzielę szef SOR i rzecznik jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu lek. med. Jacek Górny.

„Jeżeli dobrze przeżyjemy czas epidemii, a po jej zakończeniu odkryjemy, że pogłębiliśmy nasze relacje, nauczyliśmy się wspierać i przebaczać, to znaczy, że dla nas nie były to dni złe” – podkreślił w słowie na IV Niedzielę Wielkiego Postu bp Roman Pindel.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą pięciu osób z woj. lubelskiego, czterech osób z woj. małopolskiego, trzech osób z woj. dolnośląskiego, dwóch osób z woj. podkarpackiego oraz po jednej osobie z woj. pomorskiego i opolskiego.

Zachęcił wszystkich chrześcijan, niezależnie od istniejących podziałów do odmówienia w południe 25 marca modlitwy „Ojcze nasz” a także do włączenia się za pośrednictwem mediów w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek 27 marca o godz. 18.00.

 

 

 

- Moment, który przeżywamy, to nie jest epidemia, tylko nasza droga do odnowienia przymierza chrzcielnego za trzy tygodnie - powiedział dziś abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. transmitowanej on-line z kaplicy metropolity łódzkiego.

Zgodnie z diagnozą lekarzy, powodem śmierci 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Pacjent przebywał początkowo na Oddziale Obserwacyjno–Zakaźnym szpitala przy ul. Tochtermana, a następnie, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony na OIOM.

- 100 osób, w tym dzieci, z otoczenia zmarłej w niedzielę 37-letniej kobiety, mieszkanki powiatu kaliskiego, zostało objętych kwarantanną – poinformowała w niedzielę PAP Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu Anna Napierała. Kobieta była przedszkolanką.

- Radzę wam wszystkim, abyście dziś wzięli Ewangelię, rozdział 9 Ewangelii Jana i w spokoju przeczytali go w domu. Raz lub dwa razy, aby dobrze zrozumieć, co się dzieje, gdy Jezus przechodzi obok - powiedział.

 

 

 

"Pacjentka przyjechała do nas w skrajnie ciężkim stanie, została przyjęta do odcinka intensywnej terapii szpitala zakaźnego. Poddana została procedurom intensywnej terapii, stan krytyczny niestety się utrzymywał; chora zmarła" - powiedział.

O interwencję w sprawie zniesienia sankcji, nałożonych na Iran przez Stany Zjednoczone, poprosił Franciszka szyicki ajatollah Sejed Mostafa Mohaghegh Damad. Podkreślił, że chodzi zwłaszcza o ograniczenia dotyczące służby zdrowia i opieki lekarskiej w jego kraju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażonych.

W niedzielę będzie aż dwanaście transmisji Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowanej w Polsce, od Gdańska po Kraków, od Szczecina po Białystok. Publikujemy zebraną przez KAI listę transmitowanych liturgii.

Na stronie KEP www.episkopat.pl została opublikowana lista transmisji mszy św. z całej Polski. Coraz więcej parafii wprowadza transmisje na żywo. Internet staje się w obecnej sytuacji ważnym narzędziem, który łączy ludzi na modlitwie.

Lorenzo Sanz, były prezes Realu Madryt, zmarł w wieku 76 lat w wyniku powikłań wywołanych koronawirusem. Znany działacz rządził w klubie ze stolicy Hiszpanii w latach 1995-2000.

W Głogowie zmarł 45-letni mężczyzna, który po powrocie z Niemiec przebywał w kwarantannie w swoim mieszkaniu. Nie jest na razie znana przyczyna zgonu 45-latka; trwa badanie okoliczności śmierci mężczyzny.

21 marca, sobota

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 793 osoby zakażone koronawirusem - podała w sobotę Obrona Cywilna na konferencji prasowej w Rzymie. Tym samym łączna liczba zmarłych wzrosła z 4032 do 4825.

Niech lekarze udzielają błogosławieństwa umierającym - taki apel wystosował w sobotę biskup Bergamo na północy Włoch Francesco Beschi. To w tym mieście jest epicentrum epidemii koronawirusa. Zmarło tam ponad 500 zakażonych osób.

„Zostańmy w domach, weźmy udział w Mszy św. przez środki społecznego przekazu. Bądźmy razem na modlitwie w ten właśnie sposób. Niech to będzie wyraz naszej miłości i troski o siostry i braci” – prosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

 

Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z 21 marca br.

W Chinach, gdzie od trzech dni jedyne potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą 41 osób, które powróciły ostatnio do Chin z zagranicy, narastają obawy przed drugą falą epidemii, której źródłem mogliby stać się chińscy studenci przyjeżdżający z krajów UE i USA.

20 marca, piątek

W najbliższych dniach będziemy mieli tysiąc, dwa tysiące zakażonych koronawirusem. Natomiast w ciągu kilkunastu dni ta liczba może się zwiększyć do 10 tys. osób - uważa minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

O zapewnienie wszystkim wiernym możliwości korzystania z sakramentu pokuty i pojednania – zaapelował do kapłanów bp Romuald Kamiński.

Spowiedź indywidualna jest zwyczajowym sposobem sprawowania sakramentu pojednania, podczas gdy rozgrzeszenie ogólne, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej, nie może być udzielone, chyba że istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci – podkreślono w opublikowanej dziś nocie Penitencjarii Apostolskiej.

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał dziś dekret, na mocy którego udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie. Dyspensa obowiązuje do odwołania.

 

Wolontariusze z Lublina walczą z koronawirusem. Po sygnałach od pielęgniarek uruchomili fabrykę maseczek ochronnych. Pomysł wyszedł od lubelskiego duchownego, ks. Mieczysława Puzewicza. Decyzję o uruchomieniu fabryki podjął po rozmowach z medycznym personelem szpitali. Pierwszy transport masek trafił dziś do szpitali.

 

"Żeby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wprowadzamy dziś stan epidemii. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkanocnych" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg - takie są zalecenia Watykanu w związku z epidemią koronawirusa.

 

 

„Decyzją Wojewódzkiego Oddziału Sanepidu zostaliśmy objęci kwarantanną. W związku z tym do odwołania wszystkie Msze święte sprawujemy wyłącznie w naszej wewnętrznej kaplicy bez udziału osób z zewnątrz” – poinformował klasztor dominikanów w Katowicach.

"Mimo niepokojących informacji o stałym wzroście zachorowań, na niektórych stronach internetowych (parafialnych czy klasztornych) wciąż pojawiają zachęty do uczestnictwa w dzisiejszych Drogach Krzyżowych oraz innych nabożeństwach. Stąd apeluję jeszcze raz, pozostańcie w domach! Śladami Ukrzyżowanego można iść nie opuszczając "domowego Kościoła" - napisał na Facebooku biskup Damian Muskus.

"Dziękuje Opatrzności Bożej, że dostałem dar życia. Mam kolegów, którzy mnie tu wspomagali dobrym słowem. Chciałbym też mieć trochę spokoju. Dziękuje całemu personelowi" - powiedział Mieczysław Opałka w TVP Info.

 

 

Penitencjaria Apostolska na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego postanowiła o udzieleniu odpustu wiernym dotkniętym chorobą CoVID-19, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, także w modlitwie o nich się troszczą - czytamy w dekrecie opublikowanym dziś w Watykanie.

 

Penitencjaria Apostolska uważa, że szczególnie w miejscach najbardziej dotkniętych zarazą pandemiczną i dopóki zjawisko to nie zostanie opanowane, istnieje poważna konieczność, o której mowa w kan. 961, § 2 KPK, a zatem biskupi diecezjalni mogą zezwolić na udzielenie absolucji wielu penitentom równocześnie, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej – czytamy w opublikowanym dziś dekrecie tego Trybunału.

Jest wielce prawdopodobne, że z powodu pandemii koronawirusa papież Franciszek odwoła planowaną na wrzesień podróż do Indonezji, Timoru Wschodniego i Papui-Nowej Gwinei.

W szpitalu w Łańcucie (Podkarpackie) zmarła 27-letnia kobieta zarażona koronawirusem. To szósta ofiara w kraju i druga na Podkarpaciu. Pacjentka – jak podał resort zdrowia - była w stanie ciężkim.

W czwartek okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem, całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało poddane kwarantannie - poinformował w piątek w TVP Info szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

19 marca, czwartek

24 osoby są hospitalizowane w szpitalach. Jak dotąd u 5 mieszkańców regionu potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Kobieta, tak jak pięć innych zakażonych, przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jej stan jest stabilny. Jeden zakażony, ponad 60-letni mężczyzna, który wrócił z Włoch, w stanie ciężkim leży w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą 32 osób: 16 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Dotyczy m.in. sprawowania sakramentu pokuty, pogrzebów, odwiedzin u chorych.

- Bądźmy blisko siebie nawzajem, praktykując jako pierwsi miłość, zrozumienie, cierpliwość i przebaczenie - powiedział.

 

 

 

Prezydent Poznania przekazał, że w szpitalu miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej, który został przekształcony w placówkę zakaźną, przebywa obecnie 60 pacjentów, z czego u 12 potwierdzono zakażenie koronawirusem. "Jedna z tych osób jest w stanie ciężkim" - powiedział Jaśkowiak.

„Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie Ekstremalna Droga Krzyżowa to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą” - napisał w przesłaniu skierowanym do uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ks. Jacek Stryczek jej pomysłodawca i inicjator ks. Jacek Stryczek.

"Nie próbujmy iść na izbę przyjęć, czy na szpitalny oddział ratunkowy, jeżeli wiemy, że mamy infekcję - wtedy powinniśmy pójść do szpitala zakaźnego, tam zostaniemy zbadani, poddani testom i będziemy wiedzieli, czy potrzebujemy pomocy czy nie" - powiedział Szumowski i dodał, że jeżeli stan będzie się kwalifikował do przyjęcia do szpitala, to pacjenci będą do niego przyjęci.

Po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 20 osób, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 325 – podało w czwartek w południe Ministerstwo Zdrowia.

 

W najbliższych godzinach zostanie uruchomiona aplikacja na smartfony dla osób przebywających na kwarantannie - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Poinformował też, że specjalne pociągi będą przewoziły obywateli Ukrainy z zachodniej granicy Polski na Ukrainę.

 

Pierwszy polski ksiądz, 66-latek przebywający w szpitalu w Chełmie, okazał się zakażony koronawirusem. Pacjent został już przewieziony do szpitala w Puławach i jest objęty kwarantanną.

 

W czwartek po godz. 9.30 rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem posiedzenia będą działania związane z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

 

U pacjenta, który w środę wyskoczył z okna budynku oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego wykluczono obecność koronawirusa. Mężczyzna jest w bardzo ciężkim stanie, ma liczne urazy głowy.

 

Po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 18 osób, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 305 – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

 

18 marca, środa

Szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to ok 212 mld zł - podał premier Mateusz Morawiecki. Dla ochrony przed utratą pracy proponuje się m.in. wypłatę środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia dla osób mających własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę o dzieło lub zlecenie.

 

 

Ojciec Święty modlił się podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty szczególnie za pracowników służby zdrowia, którzy zmarli, pomagając pacjentom zarażonym koronawirusem. W homilii przypominał, że Bóg jest zawsze blisko ludzi i w tej trudnej chwili prosi nas, abyśmy byli blisko siebie.

Wirus nie był bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

Potwierdzono osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki dotyczą czterech osób z województwa warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Modliłem się do Pana, by powstrzymał epidemię – wyznał Ojciec Święty w wywiadzie udzielonym Paolo Rodari z włoskiego dziennika „La Repubblica”, zapytany jakie były jego intencje podczas niedzielnej pielgrzymki do Santa Maria Maggiore i San Marcello al Corso. Jednocześnie papież zaapelował o solidarność społeczną, zwłaszcza wobec osób, które straciły swych najbliższych.

17 marca, wtorek

W województwie podlaskim potwierdzony został we wtorek pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - podał Podlaski Urząd Wojewódzki. Chorym jest mężczyzna w sile wieku, przebywa w szpitalu. Służby wojewody nie podają, w którym, nie informują również o stanie zdrowia pacjenta.

Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 17 osób – podało Ministerstwo Zdrowia. Bilans na chwilę obecną to 238 osób, z których pięć zmarło. Resort potwierdził, że pierwszy pacjent zakażony koronawirusem w środę zakończy hospitalizację.

 

 

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego koronawirusem Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego apeluje o usilne modlitwy do Pana Życia – Jezusa Chrystusa o ustanie epidemii. Wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem, a wiernym rekomendować, aby przystępowali do spowiedzi w dni powszednie, gdy gromadzi się w świątyniach mniej wiernych - brzmi komunikat polskich biskupów prawosławnych w sprawie epidemii koronawirusa.

Kolejne wyniki "pacjenta zero" są negatywne, a to oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego i jutro wypisać do domu - poinformował we wtorek Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. "Pacjent zero" to pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

 

 

Na czas trwania walki z pandemią koronawirusa oraz wprowadzenia na terenie całego kraju stanu zagrożenia epidemicznego, przekazuję nowe zarządzenia, które wraz z poprzednimi, obowiązują aż do odwołania – czytamy w najnowszym zarządzeniu biskupa legnickiego. Dotyczą one licznych ograniczeń e sprawowaniu pogrzebów, udzielaniu sakramentów oraz innych działań duszpasterskich.

 

Grupa osób, która była na posiedzeniu Rady Ministrów została przebadana; Wszystkie wyniki są ujemne - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przyrost w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch będzie na pewno duży - powiedział we wtorek podczas konferencji dot. zachorowań na koronawirusa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że wszystkie osoby, które miały kontakt z ministrem Michałem Wosiem zostały sprawdzone przez sanepid.

O funkcjonowaniu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w dobie pandemii koronawirusa i potrzebie większej wrażliwości społecznej na najbiedniejszych w tym czasie mówi w rozmowie z KAI br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor tej krakowskiej instytucji.

„Bóg nie chce teraz tysięcy cielców, które były składane na ołtarzu świątyni jerozolimskiej, tylko chce od nich daru z nich samych. (…) Dusza uniżona, duch upokorzony niech znajdzie u Ciebie uznanie tak, jak ofiara z tysiąca owiec.” – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas porannej mszy transmitowanej on-line.

Piłkarskie mistrzostwa Europy zostały przełożone na 2021 rok - wynika z nieoficjalnych informacji po wideokonferencji UEFA z 55 narodowymi federacjami, a także przedstawicielami lig, klubów i zawodników. Powodem zmiany terminu jest rozprzestrzeniający się koronawirus.

 

„Gdyby miesiąc temu ktoś mi powiedział, że będziemy sprawować msze św. Wielkopostne i nabożeństwa Wielkopostne bez udziału wiernych – nie uwierzyłbym. Nie potrafiłbym nawet sobie tego wyobrazić. Jednak tak się stało. I jest to bolesnym faktem” – podkreślił we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

 

 

Będzie tam odmawiana nowenna w intencji zakończenia epidemii koronawirusa. 30 kapelanów sanktuarium Matki Bożej w Lourdes "rozpoczyna dziś dziewięć dni specjalnych modlitw za świat z Groty Objawień", które będą transmitowane na żywo przez telewizje katolickie - przekazało agencji AFP kierownictwo sanktuarium.

Polscy żołnierze oraz sił sojuszniczych są kolejną grupą osób, która nie będzie poddawana obowiązkowi kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski – wynika ze zmiany rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

- Przyjmiemy takie w każdej ilości – chodzi o przyłbice medyczne, ale mogą być też BHP budowlane – poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Zachowywanie odległości, nieorganizowanie mszy w małych salkach, dystrybuowanie wody święconej w zamkniętych butelkach, wyposażenie kościołów i zakrystii w środki dezynfekujące - to tylko niektóre z wytycznych dla duszpasterzy dotyczących opieki nad wiernymi w czasie zagrożenia epidemicznego.

"W grupie siła. Mówimy tak, bo przekonujemy się o tym codziennie. Mimo że teraz musimy maksymalnie izolować się, ale właśnie teraz odczuwamy Państwa wsparcie i pomoc" – napisała rzeczniczka szpitala im. Stefana Żeromskiego Anna Górska, dziękując za wszystkie działania i dobre gesty okazane personelowi.

- Niech Pan będzie blisko i da siłę naszym babciom i dziadkom – powiedział Ojciec Święty we wprowadzeniu do dzisiejszej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. 

Łącznie liczba zakażonych na terenie województwa wzrosła we wtorek do czterech. Stan pierwszego pacjenta z koronawirusem w Krakowie, który trafił na oddział zakaźny do szpitala im. S. Żeromskiego, jest ciężki.

Do zdarzenia doszło w niedzielę po południu przy ul. 6 Sierpnia w Łodzi. Z okna na trzecim piętrze kamienicy wypadła 18-miesięczna dziewczynka. Dziecko trafiło do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie natychmiast przeszło operację ratującą życie.

To druga w regionie ofiara nowego patogenu. O śmierci 57-letniego mężczyzny poinformowało we wtorek biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

 

 

Pacjentka otrzymuje m.in. leki na HIV i malarię, które po zgodzie wydanej przez komisję bioetyczną, postanowił podawać najciężej chorym pacjentom ordynator oddziału zakaźnego prof. Krzysztof Simon.

W komunikacie opublikowanym przez papieską Gwardię Szwajcarską w poniedziałek, została podana wiadomość, że zaplanowane tradycyjnie na 6 maja zaprzysiężenie nowych członków tej formacji wojskowej odbędzie się 4 października. 

Para przebywa obecnie w wynajętym domu w Australii, gdzie poddana jest kwarantannie.

16 marca, poniedziałek

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych dotyczą pięciu kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 17 do ponad 60 lat oraz dziecka powyżej roku. Większość miała bezpośrednie kontakty z osobą zakażoną. Jedna z tych osób wróciła z Brazylii.

Zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem; to 67-letni pacjent hospitalizowany w Łańcucie (woj. podkarpackie) - poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Podało też, że przybyło 21 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia.

W związku z kryzysem wywołanym koronawirusem biskup Bergamo w północnych Włoszech oddał do dyspozycji personelu medycznego 50 pokojów jednoosobowych z łazienkami w miejscowym seminarium duchownym.

Mam obowiązek przygotowywać się na warianty pesymistyczne, do końca tygodnia będziemy mieli 1,5 tys. - 2 tys. przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Ocenił, że szczyt zachorowań w Polsce może wystąpić za dwa, trzy tygodnie.

Minister środowiska Michał Woś: mój test na koronawirusa dał wynik pozytywny; czuję się dobrze.

Z powodu zagrożenia epidemicznego w Polsce od wtorku będzie ograniczona oferta przewozowa i mniejsza częstotliwość kursowania niektórych pociągów – poinformowało w poniedziałek PKP Intercity.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski w poniedziałek prewencyjnie poddał się kwarantannie. Włodarz miasta uczestniczył w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego z osobą, w której rodzinie jest pacjent ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Druga osoba w Krakowie, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, to kobieta w sile wieku; jej stan lekarze określają jako dobry - potwierdziła PAP rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Tylko pracownicy i pasażerowie specjalnych rejsów o statusie „rescue” będą mogli od północy korzystać z terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Dla pozostałych osób obiekt będzie niedostępny.

Dotychczas potwierdzono w Polsce 150 przypadków koronawirusa, ok. 800 osób jest hospitalizowanych, a 8 tys. poddanych kwarantannie - podał szef MZ Łukasz Szumowski. Poinformował, że zatwierdzono już sieć szpitali zakaźnych jednoimiennych i że otrzymają one sprzęt ochronny i specjalny dodatek.

Obecnie w Polsce 25 tys. osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a 8 tys. przebywa w kwarantannie - poinformował premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zaapelował o rozsądek i nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji związanych z epidemią.

To była wizyta-przesłanie. Papież pragnął w ten sposób dać świadectwo swojej wiary, że Pan, przez wstawiennictwo Maryi, nie opuszcza nas nawet w chwilach tak trudnych, jak ta. Był to więc jego zastrzyk nadziei - mówi kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Większej NMP, którą wczoraj w godzinach popołudniowych odwiedził z pielgrzymką papież Franciszek.

 

Arcybiskup Wiednia stanął w obronie drastycznych środków podjętych przez rząd Austrii w walce z pandemią koronawirusa. "To kroki zdecydowane i bolesne, ale jednocześnie konieczne i podjęte w poczuciu odpowiedzialności”, powiedział kard. Christoph Schönborn w przesłaniu wideo skierowanym do wiernych 15 marca.

Abp Andrzej Dzięga napisał w sobotę list do wiernych diecezji szczecińsko-kamieńskiej, który został odczytany w niedzielę. Zachęcił w nim do korzystania z wody święconej oraz przyjmowania Komunii świętej do ust.

 

 

Badanie przeprowadzono kilka dni temu, ale nie pozostawia złudzeń. Wszyscy słyszeli o wirusie.

W tym trudnym, dramatycznym okresie zawieśmy, odłóżmy to co nas dzieli, co nas skłóca i nastawia wrogo, na rzecz wzajemnej pomocy, współczucia i dbania o najsłabszych - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak podkreślił potrzebna jest "nowa solidarność".

287 studentów kierunków medycznych: Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu odpowiedziało do tej pory na apel rektora i zgłosiło w związku z zagrożeniem epidemiologicznym chęć pomocy w szpitalach – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik.

- Ten czas wybija nas z prostych, mechanicznych rozwiązań, z takiego zwykłego myślenia. Ten czas wymaga od nas takich decyzji, które są paradoksalne, ale rozwiązaniem tych wszystkich paradoksów jest miłość. Bóg jest paradoksalny, bo kocha! – mówił abp Grzegorz Ryś. Z kaplicy domowej metropolity łódzkiego – już po raz kolejny - była transmitowana poranna Msza święta, której przewodniczył abp Ryś.

 

Musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik liczby osób zakażonych koronawirusem; ten wzrost będzie dynamiczny - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

 

Jeden z biskupów francuskich, obecny podczas wizyty ad limina w Watykanie uzyskał wynik pozytywny na obecność koronawirusa, według informacji uzyskanych przez portal tygodnika „La Vie”. W związku z tym jedna trzecia francuskiego episkopatu jest izolowana.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki składa serdecznie podziękowania wszystkim wiernym świeckim za ich dyscyplinę, kapłanom za niedzielną posługę oraz służbom medycznym za ich służbę. Wyraził nadzieję, że z obecnej sytuacji pandemii wyniknie dobro szukania Słowa Bożego.

15 marca, niedziela

W niedzielę służbę na granicach pełniło tysiąc żołnierzy, a od poniedziałku zaangażowanych we współpracę z innymi służbami będzie 2,5 tysiąca żołnierzy - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

 

 

Wielkopolscy terytorialsi, na wniosek wojewody, pomagali w niedzielę w dystrybucji środków medycznych do szpitali w całym regionie. W działaniach wspierało ich poznańskie Muzeum Broni Pancernej, które na pewien czas zmieniło się centrum logistyczne.

Chcemy, aby pieniądze ze środków z polityki spójności zostały przekierowane na walkę z koronawirusem - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że rząd będzie chciał wyłączyć wkrótce wewnątrzkrajowy ruch samolotowy.

 

 

Bez organisty, bez kazania z małą grupą ludzi. Tak wyglądają Msze św. w największej parafii pw. NSPJ w Nowym Targu. Wszystko spowodowane przez koronawirusa.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 119 osób, z których trzy zmarły – taki jest najnowszy bilans w Polsce. Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę po godz. 15 o ośmiu nowych przypadkach.

 

 

 

Ta pandemia zmieni świat, zachorują wszyscy i wiele osób umrze - taką opinię przedstawił w niedzielę na Twitterze członek Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca włoskiego ministra zdrowia profesor Walter Ricciardi.

Jezus czeka na każdego z nas. W tym czasie lęków, niepokojów, troski, On jest tym, który przychodzi z nadzieją – powiedział ks. Przemysław Ćwiek, jeden z wykładowców WMSD w Warszawie, który przewodniczył Mszy św. transmitowanej dziś z kościoła seminaryjnego w Warszawie. Transmisja był dostępna m.in. na portalu Onet.pl i stronach Polskiego Radia, gdzie oglądało ją lub słuchało co najmniej tys. osób.

Księża biskupi dziękują księżom i wiernym za dostosowanie się do ograniczeń i zaleceń służb sanitarnych dotyczących m.in. udziału w Mszach św. Podziękowania kierujemy także do mediów transmitujących liturgie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

"Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2" - informuje Polska Agencja Prasowa. "Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz" - mówi naukowiec w rozmowie z PAP.

 

 

Bp Jan Kopiec: "Moja decyzja nie jest wystąpieniem przeciw jedności Episkopatu"

 

 

 

Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie; ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - poinformował w niedzielę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Biskup pomocniczy diecezji ełckiej, Adrian Galbas SAC, poprzez swoją stronę internetową skierował w sobotę do duchownych specjalne słowa zachęty do mobilizacji wysiłków duszpasterskich w trudnym czasie pandemii. - To nie jest czas wakacji, to jest czas ewangelizacji - podkreśla hierarcha.

Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele, skupiamy się na Eucharystii i nie robimy innych rzeczy, wykonujemy gesty liturgiczne np. znak krzyża, włączamy się w śpiew i odpowiadamy na wezwania celebransa – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

„Uczestnicząc w Eucharystii za pośrednictwem transmisji bądźmy faktycznie on-line, a nie off-line robiąc inne rzeczy” – mówi abp Wojciech Polak. Prymas Polski zachęca też księży, by – jeśli zostaną poproszeni – szli do wiernych z posługą sakramentalną.

 

 

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się bez "fizycznej obecności wiernych" - ogłosiła w sobotę Prefektura Domu Papieskiego. Powodem tej decyzji jest obecny międzynarodowy kryzys epidemiologiczny - wyjaśniła.

 

 

Od godziny 00.00 w niedzielę zamknięte będą granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie. W Polsce będą mogły lądować tylko loty czarterowe.

14 marca, sobota

Wojska operacyjne, terytorialsi i Żandarmeria będą wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy, podczas patroli i w rozbudowie posterunków - poinformował w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak w związku z zamknięciem od północy granic Polski.

 

Będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są z ognisk, które są poddane naszej obserwacji. Mamy także trzynastu ozdrowieńców - to jest dobra informacja - mówił w sobotę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

 

Przewodniczący Episkopatu zachęcił "do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu".

 

Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie). Zakażenie koronawirusem potwierdzone dotąd w Polsce u 103 osób – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

 

Piłkarz Sampdorii Genua i reprezentacji Polski Bartosz Bereszyński jest zarażony wirusem COVID-19 (koronawirusem), o czym poinformował osobiście za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Państwo polskie dopomoże w powrocie obywatelom na terytorium Rzeczpospolitej - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że odbędą się zaplanowane loty czarterowe do kraju oraz zostaną zorganizowane dodatkowe loty PLL LOT z niektórych państw, na które będzie można się zapisać, a cena biletu będzie zryczałtowana.

 

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 526 osób, 4413 objętych jest kwarantanną, a 20 tys. 340 nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

 

Biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja udzielił dyspensy ogólnej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Treść dyspensy została zamieszczona na oficjalnej stronie diecezji.

 

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej liturgii została rozciągnięta wszystkich wiernych archidiecezji. Kuria ogłosiła to dziś na swojej stronie internetowej.

 

"Jako Kościół właśnie zdajemy poważny egzamin" - pisze abp Grzegorz Ryś w liście pasterskim na najbliższą niedzielę. Publikujemy całość.

 

W każdej Eucharystii, także niedzielnej, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję tej Mszy św. – tak głosi najnowsze zarządzenie biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla. Jednocześnie ordynariusz udzielił dyspensy wszystkim wiernym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od uczestnictwa w niedzielnej liturgii i wezwał do pozostania w domach.

 

Najnowsze dane mówią, że w Polsce potwierdzono dotąd 93 przypadki koronawirusa, dwie z tych osób zmarły. Ministerstwo zdrowia podało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tys. testów.

 

"Odwołane zostają planowe godziny Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej". Decyzję ogłosiła dziś kuria na stronie internetowej.

 

Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku – napisał abp Marek Jędraszewski w dekrecie po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego do wiernych archidiecezji krakowskiej.

 

W odpowiedzi na komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca oraz ogłoszenie przez rząd stanu epidemicznego w Polsce, biskup płocki Piotr Libera wydał zarządzenie dotyczące życia religijnego w diecezji: poleca udział do 50 osób w Mszach św., prosi o modlitwę za pośrednictwem mediów, zawiesza wszelkie rekolekcje, zachęca się do przyjmowania Komunii św. duchowej.

 

"Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie apeluje o ścisłe stosowanie się do zaleceń instytucji publicznych oraz powstrzymanie się od udziału w spotkaniach, wydarzeniach, podróżach, zgromadzeniach" - czytamy w apelu.

 

Dekretem bp Romualda Kamińskiego zawieszone zostaje w diecezji warszawsko-praskiej wspólne celebrowanie nabożeństwa: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, Godzinek, Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego. Ograniczona zostaje także możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach Świętych niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie do osób zamawiających intencję mszalną lub w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.

 

Biskup tarnowski ograniczył możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny.

 

Publikujemy Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego ws. wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

 

Odnotowano kolejne trzy potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 84 osób, dwie z nich zmarły.

 

Sprawdź, które parafie zrezygnowały z publicznej Mszy w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego.

 

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec zalecił, aby w najbliższą niedzielę prowadzić jedynie nabożeństwa Słowa Bożego (bez Komunii Świętej) lub odwołać nabożeństwa, a decyzje w tej sprawie powinni podjąć proboszczowie wraz z radami parafialnymi.

 

W sobotę o godz. 20.00 TVP 1 i TVP Info wyemitują orędzie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju – poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 81 osób, dwie z nich zmarły.

 

Usilnie proszę wszystkich proboszczów i rektorów kaplic, aby zrealizowali przyjętą zasadę obecności na Mszy św. w liczbie nie większej niż 50 osób, przewidzianej w rozporządzeniu organów państwowych - napisał w swoim komunikacie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

 

13 marca, piątek

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia pacjent był w stanie ciężkim, miał choroby współistniejące.

 

 

 

 

Abp Stanisław Gądecki opublikował komunikat odnoszący się do rozporządzenia organów państwowych.

 

Przywracamy kontrole na wszystkich granicach Polski; dla cudzoziemców są zamknięte, choć będą odstępstwa dla tych, którzy w Polsce legalnie pracują; ich czeka 14 dni kwarantanny - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki - powiedział w piątek wieczorem minister zdrowia, Łukasz Szumowski ogłaszając razem z premierem Mateuszem Morawieckim stan zagrożenia epidemicznego.

 

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przewrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.

 

W Polsce potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 64, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą osób z województw śląskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego.

 

Nie ma w tej chwili wniosku ze strony Rady Ministrów o wprowadzenie w Polsce stanu wyjątkowego; nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

 

Metropolita Białostocki abp Tadeusz Wojda wydał szczegółowe zarządzenie dotyczące prewencyjnych środków ostrożności na terenie archidiecezji białostockiej w związku z epidemią koronawirusa. W czasie zagrożenia i wielkiego wysiłku podejmowanego w walce z epidemią powierzył wszystkich mieszkańców archidiecezji opiece Matki Bożej Pani Miłosierdzia, zapewniając o modlitwie i udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

 

W wywiadzie dla portalu Onet minister pytany, co powiedziałby osobom, które wybierają się na niedzielną mszę świętą, odparł: "Żeby zostali w domu".

 

Metropolita warszawski kard Kazimierz Nycz udzielił dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej do 29 marca - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

 

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego rodzi określone konsekwencje m.in. możliwość wydania przez ministra zdrowia rozporządzeń przewidujących pewne ograniczenia dotyczące np. sposobu przemieszczania czy używania określonych przedmiotów.

 

W Polsce potwierdzono 7 kolejnych przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z tym liczba chorych wzrosła do 58. Jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone dzisiaj wyniki dotyczą Leżajska, Lublina, Wrocławia, Łodzi.

 

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej w archidiecezji katowickiej. Polecił przeczytać we wszystkich kościołach archidiecezji zarządzenie Rady Stałej KEP oraz wydał cały szereg szczegółowych zaleceń dotyczących stosowania tego zarządzenia na terenie archidiecezji katowickiej.

 

12 marca, czwartek

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca br. w kościołach na terenie diecezji – poinformowała w komunikacie z 12 marca br. kuria bielsko-żywiecka. „Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem” – wyjaśnił biskup.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w związku z zagrożeniem koronawirusem udzielił w czwartek dyspensy wiernym tej archidiecezji od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w niedzielnej mszy do 29 marca. Odwołał m.in. udzielanie sakramentu bierzmowania.

W związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem zostaje odwołana Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – zdecydowała w czwartek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

"Nasza wspólnota podjęła dezycję o rezygnacji z publicznego sprawowania Eucharystii w dn. 15 marca 2020 roku" - czytamy w komunikacie.

Nie zapominajmy modlić się do Pana Boga śpiewając suplikacje czy w inny sposób by epidemia ustała, żebyśmy nie cierpieli z tego powodu – powiedział KAI prymas Wojciech Polak. Zaapelował też o przestrzeganie wszelkich wskazań służb medycznych.

W czwartek zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował w czwartek szef tego resortu Łukasz Szumowski. Dodał również, że w ramach walki z koronawirusem 19 szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne.

Rekomendujemy, żeby modlić się w domu, żeby przebywać w jak najmniejszych ludzkich zgromadzeniach - mówił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzej Dudą. Prezydent z kolei apelował, aby zachowywać się odpowiedzialnie.

Resort zdrowia potwierdził dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dotyczą one Poznania. Do tej pory w całym kraju odnotowano 51 przypadki choroby zakaźnej COVID-19. Jedna osoba zmarła.

Potwierdzono dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem - w Szczecinie i Opolu. Łącznie w całej Polsce zdiagnozowano już 49 osób chorych na COVID-19. W środę pierwsza osoba zmarła - poinformował na konferencji prasowej resort zdrowia.

W Szczecinie odnotowano trzecie zakażenie koronowirusem - poinformował w czwartek szpital. To kobieta w średnim wieku, jej stan lekarze określają jako dobry.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ są coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu diagnostycznego na obecność koronawirusa - poinformowała w czwartek uczelnia.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca zostaje udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – napisali biskupi w komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

 

Dotarły do mnie tragiczne wieści z Poznania; mamy pierwszą osobę, która zmarła na skutek zachorowania na koronawirusa; przekazuję wyrazy współczucia dla najbliższych - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prawdopodobnie za tydzień, może trochę później, w Polsce będzie zarażanych koronawirusem tysiąc osób – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obecnie w całym kraju potwierdzono 47 przypadki zarażenia koronawirusem.

Zmarła pacjentka, która przebywała w szpitalu w Poznaniu. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowała o 16 nowych przypadkach, a łącznie jest ich już w kraju 47.

 

 

Przed fałszywą doktryną i nauczaniem w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusem przestrzegł na internetowym nagraniu ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej.

Okres szczytowy rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa w Chinach minął, obecnie epidemia utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie – ocenił w czwartek na konferencji prasowej rzecznik państwowej komisji zdrowia Mi Feng.

Zakonnicy zaproponowali pomoc seniorom ze swojej parafii w załatwianiu pilnych spraw oraz przyniesienie Komunii Świętej. Brawo!

Papież Franciszek podczas mszy w czwartek zachęcił do modlitwy za wszystkich chorych w czasie obecnej pandemii koronawirusa, a także - jak dodał - za władze, które są często "nierozumiane" i muszą podejmować trudne decyzje.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i w trosce o dobro wiernych oraz minimalizowanie zagrożeń rozszerzania się choroby powodowanej przez koronawirus COVID-19, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podjął decyzję o odwołaniu wszystkich spotkań i wydarzeń o charakterze ogólnodiecezjalnym. Decyzja ta obowiązuje do dnia 14 kwietnia.

Słynny amerykański aktor Tom Hanks poinformował w czwartek na Twitterze, że on i jego żona Rita Wilson są zakażeni koronawirusem. Oboje przebywają obecnie w Australii, gdzie aktor pracuje przy nowym filmie.

Wprowadzone przez rządy Austrii, Czech i Słowacji specjalne środki przeciwko koronawirusowi wpłynęły m.in. na znaczne ograniczenie życia kościelnego w tych krajach.

W związku z pandemią koronawirusa pielgrzymi przybywający do Santiago de Compostela drogą św. Jakuba muszą stosować się do zaleceń, jakie podjął Kościół, chcąc chronić przed tym wirusem. Wprowadzono m.in. zakaz obejmowania figury św. Jakuba w tamtejszej katedrze.

 

 

Od północy w piątek na 30 dni zawieszone będą wszystkie przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych - poinformował w środę prezydent USA Donald Trump w orędziu w sprawie koronawirusa, wygłoszonym w Gabinecie Owalnym. Zakaz nie będzie obejmował Wielkiej Brytanii.

"Czas epidemii jest więc także czasem nawrócenia. Najpierw do Boga, który w chorobie z nami współcierpi, a nie nam ją zsyła. Epidemia jest wyzwaniem, aby wiarę w Boga miłości nieustannie oczyszczać. Stawia nam ona jednak także ważne pytania o stosunek do drugiego człowieka: kim są ci, za których jestem odpowiedzialny, i co dla nich zrobię?" - pyta w "Przewodniku Katolickim" ks. Mirosław Tykfer.

Stosujcie się do zaleceń służb sanitarnych, ale nie ulegajcie panice. Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie - prosi młodych krakowski biskup pomocniczy. Apeluje do nich ponadto o pomoc starszym i mniej odpornym na zagrożenia związane z wirusem.

 

 

Na facebookowym profilu "Będąc młodym lekarzem" opublikowano krążący po internecie apel młodych lekarzy w sprawie koronawirusa. Co trzeba robić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia i zapewnić bezpieczeństwo najbliższym? Przeczytaj.

W Polsce potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie chore są 44 osoby - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Dwa nowe przypadki odnotowano na Mazowszu, cztery w Lubelskiem, trzy na Dolnym Śląsku, trzy na Śląsku i jeden w Łódzkiem.

11 marca, środa

Zawieszenie zajęć w szkołach to jeden wielki eksperyment na całym społeczeństwie - powiedział w środę minister edukacji, Dariusz Piontkowski. Zaapelował do uczniów o odpowiedzialność, unikanie dużych skupisk ludzkich i nieodwiedzanie osób starszych, które są szczególnie podatne na zarażenie koronawirusem.

 

 

 

W formie modlitwy do Maryi, Uzdrowienia Chorych włączył się za pośrednictwem przesłania wideo Ojciec Święty w obchodzony dziś w diecezji rzymskiej Dzień Modlitwy i Postu w intencji chorych na koronawirusa. Eucharystii bez udziału wiernych w sanktuarium Matki Bożej Miłości przewodniczył papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta, kard. Angelo De Donatis.

 

 

Apeluję do wszystkich rodaków, wobec których zastosowano kwarantannę domową, aby to traktować poważnie; to zarówno kwestia państwa zdrowia, ale także i innych osób - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji o stwierdzonych przypadkach nieprzestrzegania kwarantanny.

 

Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie w Polsce jest ich 31 - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

 

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię" - poinformował szef WHO.

 

 

W związku z ogłoszonym przez władze zagrożeniem koronawirusem Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała duszpasterzom i wiernym informacje i zalecenia dotyczące życia religijnego. Wierni diecezji rzeszowskiej zostaną zapoznani z treścią komunikatu w najbliższą niedzielę, 15 marca br.

 

Agencja Badań Medycznych przygotowała własny projekt w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformowano w środę w komunikacie.

 

 

 

Kuria diecezjalna w Tarnowie zdecydowała w środę o zawieszeniu od czwartku do dowołania udzielania sakramentu bierzmowania. Ponadto w diecezji tarnowskiej nie będą organizowane rekolekcje szkolne oraz wszelkiego rodzaju spotkania rejonowe czy dekanalne.

 

 

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu odwołuje zabiegi – przekazał w środę na konferencji prasowej wicedyrektor placówki Mariusz Stawiński. Podkreślił, że „sytuacja w szpitalu jest wytężona i bardzo poważna”.

"Nie narażajmy siebie i innych. Jeśli zadziałamy wspólnie i solidarnie, na pewno poradzimy sobie z wyzwaniem. Większą miłością chrześcijańską wykażemy się wtedy, gdy podczas choroby pozostaniemy w domu" – powiedział, rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz

Większość ludzi zakazi się koronawirusem, naszym celem jest spowolnienie jego rozprzestrzeniania się - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel na poświęconej epidemii konferencji prasowej w Berlinie.

Metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś zwrócił się z prośbą do proboszczów, by skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii w celu przełożenia rekolekcji wielkopostnych na termin po ustaniu niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Podczas pierwszej w historii audiencji generalnej bez udziału wiernych papież Franciszek wyraził w środę swą bliskość z zarażonymi koronawirusem i personelem medycznym. Audiencja odbyła się w bibliotece Pałacu Apostolskiego i byla transmitowana przez media.

"Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie" - powiedział premier.

 

 

W bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie rozpoczęła się w środę rano pierwsza papieska audiencja generalna całkowicie bez udziału wiernych. Tę nadzwyczajną formę wybrano z powodu kryzysu epidemiologicznego, by uniknąć szerzenia się koronawirusa.

W rozmowie z "Vatican Insider" kard. Krajewski podkreśla, że pomoc regularnie ofiarowywana najbardziej potrzebującym mieszkańcom Rzymu, często pozbawionych dachu nad głową, nie zostaje zawieszona.

Potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w kraju - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Kwestie związane z koronawirusem to jeden z głównych tematów 386. Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się w dniach 12-13 marca w Warszawie - poinformował PAP rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Wiem, że dla niektórych może to stanowić duchową trudność, ale pamiętajmy, że to miłość jest ostatecznym wypełnieniem każdego prawa" - napisał metropolita łódzki w oświadczeniu.

 

 

10 marca, wtorek

Jeden z pracowników restauracji McDonald’s przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem; restauracja została zamknięta. Lokalne media podają, że chodzi o syna pacjentki hospitalizowanej w poznańskim szpitalu.

 

Członek rodziny zakażonego koronawirusem pacjenta w woj. lubelskim jest prawdopodobnie nosicielem; ta osoba zostanie odizolowana - poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Rodzina chorego pochodzi z Niedrzwicy Dużej, gdzie podjęto już decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli - podał Sprawka.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek wieczorem o potwierdzeniu kolejnego, 22. przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o mężczyznę w sile wieku z województwa lubelskiego; przebywa on w szpitalu w Bełżycach.

 

 

Ulgi w należnościach, w tym płatnościach podatków i składek ZUS, instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm a także dopłaty do kredytów - to niektóre z propozycji jakie mają znaleźć się w pakiecie osłonowym dla firm w związku z koronawirusem.

 

Władze Polski wcześniej podjęły odpowiednie kroki, aby się do tego wyzwania przygotować - powiedział Andrzej Duda w telewizyjnym orędziu na temat zagrożenia epidemią koronawirusa.

 

 

 

Europa jednoczy się teraz w jednym celu: pokonania koronawirusa, który dezorganizuje nasze społeczeństwa i uniemożliwia normalne życie na kontynencie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek wziął udział w specjalnej wideokonferencji liderów UE poświęconej koronawirusowi.

 

220 osób jest hospitalizowanych, z czego u 21 potwierdzono obecność koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. 1055 osób jest objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

 

 

 

Od dzisiaj w kalwaryjskim sanktuarium trwa modlitwa za przyczyną św. Szymona z Lipnicy i NMP Kalwaryjskiej o ustanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz za chorych i opiekujących się nimi.

 

We wtorek po godz. 17 rozpoczęła się telekonferencja 27 unijnych przywódców w sprawie koronawirusa. Liderzy mają omówić, jakie działania podjąć w Unii Europejskiej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i złagodzić jej wpływ na Wspólnotę.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce. Chodzi o kobietę z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Jest to 21. osoba, u której badania wykazały obecność koronawirusa.

 

 

Koronawirus SARS-Cov-2 roznosi się krajach, w których obecnie temperatura waha się od zera do plus 20 stopni. Zatem wirus nie zniknie samoistnie w Europie wraz z nastaniem wiosny czy lata - powiedział PAP ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP dr Paweł Grzesiowski.

 

 

Proszę o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

 

We wtorek potwierdzono w Polsce trzy nowe przypadki koronawirusa – jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Łącznie takich przypadków jest 20

 

[10:40] "Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wtorek po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

 

 

 

Władze Cieszyna zawiesiły we wtorek zajęcia w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum. Istnieje bowiem podejrzenie kontaktu z osobą, która może być zakażona koronawirusem – poinformowała we wtorek rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara.

 

Zakażony koronawirusem 73-letni mężczyzna, który jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, nadal jest w ciężkim stanie – przekazała we wtorek PAP rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

 

9 marca, poniedziałek

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w woj. śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, 89 poddano domowej kwarantannie, a 737 znajduje się pod nadzorem sanitarnym. W regionie potwierdzono dotąd pięć przypadków zakażenia koronawirusem - podał w poniedziałek Śląski Urząd Wojewódzki.

 

Przebadaliśmy w regionie 26 osób w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - próbki 22 są ujemne, a 4 czekają na wyniki - powiedział w poniedziałek wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dodał, że poważnie rozważane jest odwołanie Welconomy Forum w Toruniu.

W Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków koronawirusa - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podał, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

W szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent zarażony koronawirusem – powiedział PAP dyrektor szpitala Jerzy Friediger. Ministerstwo Zdrowia zapowiada konferencję prasową ws. aktualnej sytuacji epidemiologicznej o godz. 12.00.

 

8 marca, niedziela

 

Dwoje pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem jest w stanie stabilnym – poinformowały PAP w niedzielę służby prasowe szczecińskiego szpitala wojewódzkiego.

 

7 marca, sobota

 

[19:10] Od niedzieli wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące obowiązku i czasu trwania kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego dla zakażonych koronawirusem.

 

 

 

[10:21] Dla osób podejrzewających u siebie zakażenie kornawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił teleporady medyczne z możliwością zdalnego wystawienia L4. Kontakt do przychodni, która udzieli teleporady, można uzyskać dzwoniąc pod numer 800-190-590.

 

 

 

6 marca, piątek

 

Do zachowania zwiększonej ostrożności ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się choroby zachęcił w specjalnym komunikacie duchowieństwo i wiernych w Polsce abp Stanisław Gądecki.

 

[13:10] Już trzynaście laboratoriów w Polsce diagnozuje próbki pod kątem obecności koronawirusa - poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Zdrowia.

 

 

 

Od osób, które jechały autokarem wraz z tzw. pacjentem zero, pobrano próbki do badań pod kątem obecności koronawirusa; część wyników już mamy i wszystkie są ujemne - poinformował w piątek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

5 marca, czwartek

 

Epidemia koronawirusa może być powstrzymana tylko skoordynowaną reakcją wszystkich rządów świata - oświadczył w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak śmiertelny będzie wirus, zależy od tego, jak na niego zareagujemy - ocenił.

Zwolnienia pracownikom zatrudnionym na stałe na okres kwarantanny finansuje pracodawca w pierwszych 33 dniach, potem Fundusz Ubezpieczeń Społecznych – powiedziała pytana przez senatorów dyrektor departamentu zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Justyna Dziuba.

 

4 marca środa

 

[12:47] Praktycznie mamy większy problem z pewną histerią, paniką niż z samym koronawirusem – oceniła we wtorek specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra. Jak podkreśliła, dla osoby zdrowej wirus ten nie jest groźny, a Polska jest na niego dobrze przygotowana.

 

 

Pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem pochodzi z woj. lubuskiego, jest hospitalizowany w Zielonej Górze.

 

3 marca wtorek

 

Do podjęcia modlitwy błagalnej o oddalenie od nas kolejnego niebezpieczeństwa, epidemii „koronawirusa”, zachęca Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski.

 

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy - w kościołach i pomieszczeniach parafialnych - przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny - podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Koronawirus: bieżąca sytuacja w kraju i w Kościele [AKTUALIZUJEMY]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.